13. května 2016 • 04:40

Furch i před Vokounem a Hniličkou. Jak začínali gólmani na MS?

Autor:
 • Dominik Furch ještě na MS neinkasoval Dominik Furch ještě na MS neinkasovalFOTO:

  Dominik Furch bude mít na start svého prvního seniorského hokejového šampionátu určitě krásné vzpomínky. V zápasech proti Rusku (3:0) a Norsku (7:0) udržel čisté konto a předvedl svůj potenciál. Odchovanec pražské Kobry navíc dokázal něco, co před ním nepředvedly ani české brankářské ikony. Podívejte se, jak si ve svých prvních dvou startech na MS vedli gólmani na uplynulých deseti šampionátech.

 • 2005 - Tomáš Vokoun - 1 gól

  Tomáš VokounTomáš Vokoun

  Vídeňský šampionát, který pro český tým plný hvězd skončil sladkým zlatým vítězstvím, odstartoval výhrami 3:1 nad Švýcarskem a 2:0 nad Německem. Jediným hráčem, který tehdy Vokouna překonal, byl bek Severin Blindenbacher.

 • 2006 - Milan Hnilička - 5 gólů

  Milan HniličkaMilan Hnilička

  Parádní stříbro hlídal v kleci v Rize tehdy třiatřicetiletý veterán Milan Hnilička. V první bitvě přišla remíza s Lotyšskem 1:1, ale hned v následujícím zápase vyfasoval zkušený gólman čtyři branky od Slovinců. Přesto slavil výhru 5:4.

 • 2007 - Roman Čechmánek - 3 góly

  Roman ČechmánekRoman Čechmánek

  Další harcovník v kleci. Šestatřicetiletý Roman Čechmánek v prvních dvou bitvách inkasoval pouhé tři branky. Nejdříve při demolici Běloruska 8:2 a následně při výhře 6:1 nad Rakouskem. Česko nakonec skončilo na sedmém místě.

 • 2008 - Milan Hnilička - 7 gólů

  Milan HniličkaMilan Hnilička

  Milan Hnilička se vrátil do akce v Kanadě a po slabších Dánech, které reprezentační výběr porazil 5:2, přišli na řadu silnější Rusové. S těmi Češi svedli vyrovnanou bitvu a padli po prodloužení 4:5. Ve finálním hodnocení jim patřilo páté místo.

 • 2009 - Jakub Štěpánek - 4 góly

  Jakub ŠtěpánekJakub Štěpánek

  Své první mistrovství světa odstartoval Jakub Štěpánek výtečně. Proti Dánsku zapsal při výhře 5:0 rovnou čisté konto, další výhru nad Nory (5:2) přenechal Martinu Pruskovi, ale proti Finům pak přišla porážka 3:4. Šesté místo bylo ve Švýcarsku pro tým stropem.

 • 2010 - Tomáš Vokoun - 3 góly

  Tomáš VokounTomáš Vokoun

  Nečekané zlato se nerodilo hladce. Tomáš Vokoun ale byl klíčovým mužem turnaje, a to předváděl od začátku. Nejdříve dvakrát inkasoval při výhře 6:2 nad Francií, pak pustil na jedno utkání do klece Ondřeje Pavelce a poté vychytal důležitou výhru 2:1 nad Švédy.

 • 2011 - Ondřej Pavelec - 2 góly

  Ondřej PavelecOndřej Pavelec

  K bronzové medaili ze Slovenska tentokrát výrazně pomohl Ondřej Pavelec. Ve dvou prvních zápasech turnaje na něj šlo 48 střel. Dvě Lotyšské skončily za jeho zády (4:2), od Dánů (6:0) neinkasoval vůbec.

 • 2012 - Jakub Kovář - 3 góly

  Jakub KovářJakub Kovář

  Premiérový start na MS s nulou zvládl také Jakub Kovář, na kterého si nepřišlo Dánsko, které prohrálo 0:2. Český tým posléze nasadil na Švédsko (1:4) Jakuba Štěpánka a Kovář se dostal znovu do brány až při výhře 4:3 po samostatných nájezdech nad Nory. Mladý gólman si z MS odvezl bronzovou medaili.

 • 2013 - Alexander Salák - 2 góly

  Alexander SalákAlexander Salák

  Další nová tvář a znovu nula! Alexander Salák pochytal 21 střel, nedovolil Bělorusku ani gól a Česko vyhrálo 2:0. Bilanci mu tak pokazili až Švédové, kteří vyhráli 2:1 i když český gólman chytil několik jasných šancí. Z konečného sedmého místa ale radost neměl.

 • 2014 - Alexander Salák - 6 gólů

  Alexander SalákAlexander Salák

  Alexander Salák byl jedničkou i na dalším šampionátu, na start ale přišli těžší soupeři. Se Slovenskem český tým vyhrál 3:2 v prodloužení, ale se Švédskem přišla prohra 3:4 v prodloužení.

 • 2015 - Alexander Salák - 7 gólů

  Alexander SalákAlexander Salák

  Do třetice Salák, ale tentokrát to neklaplo. Dramatickou bitvu se Švédskem prohrál domácí tým 5:6 po samostatných nájezdech a proti Lotyšsku musel český gólman ve 24. minutě střídat po dvou obdržených gólech ze šesti střel.

 • 2016 - Dominik Furch - 0 gólů

  Dominik FurchDominik Furch

  První zápas proti domácímu favoritovi z Ruska připravil hokejové velmoci solidní šok. Pak si Furch ve dvou zápasech zahrál na dvojku a sledoval výtečného Pavla Francouze z lavičky. Návrat na led a znovu žádný puk za jeho zády. "Je to start z říše snů," řekl brankář po výhře 7:0 nad Nory.

 Klasická verze
Mobilní verze