19. května 2017 • 11:00

Ruská média stírají Čechy: Obskurní výběr i hledání pod mikroskopem

Autor: ,
TOP VIDEA
Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop
Liberec - Litvínov: Kantor vypěnil a hokejka letěla vzduchem Liberec - Litvínov: Kantor vypěnil a hokejka letěla vzduchem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Češi mohli prohrát i 0:6, nebýt Francouze v brance, konečný účet mohl být až neslušný. Podobně jako ruská hokejová legenda Boris Majorov pro Sovětskij sport hodnotí postup do semifinále MS v hokeji většina ruských médií. A ta už se soustředí hlavně na semifinále, kde se sborná utká s Kanadou, považovanou za "úhlavního soupeře"."Mohli jsme porazit Čechy i 6:0," cituje v jednom z titulků Sovětskij sport hokejovou legendu Borise Majorova, podle kterého sborná obstála a Češi si opravdu stoprocentní šance téměř nevytvořili. Kdyby nebylo Pavla Francouze v české brance, "konečný účet mohl být až neslušný".

Z vítězství nad Čechy lze podle komentátora vyvodit, že brankář Andrej Vasilevskij je na Kanadu nachystán: proti Čechům ani jedinkrát nezakolísal včetně náporu v prvních minutách. Nakonec "svěřenci trenéra Josefa Jandače napadali Vasilevského svatyni už dočista odevzdaně", protože "brankářova sebejistota zchladila zápal (kapitána Jakuba) Voráčka a spol."

Sborná podle listu také předvedla, že umí trpět: "Nadělat si problémy a pak je hrdinsky překonávat je pro Rusy typické, zjevně je to součást naší DNA," míní autor o mnohem lepším začátku Čechů, kteří zatlačili sbornou k její brance: "Chápali totiž, že jejich jedinou šancí je skórovat jako první". Sborná ale i v nejtěžších chvílích obstála.

720p 480p 360p 240p
Rusko - ČR 3:0. Zklamal útok, hodnotí MS redaktor Sportu po čtvrtfinále

Kde byli Kovář, Hanzl, Vrána či Horák?

Týmu trenéra Olega Znaroka se "podařilo rozbít hru českých trojek a vyřadit ze hry střední útočníky - Kováře, Hanzla, Vránu a Horáka bylo třeba hledat na ledě s mikroskopem". Hlavně však "sborná naplno využila největší vadu českého týmu - velikou mezeru mezi útokem a obranou".

Sovětskij sport ale také varuje, že "je nutné něco udělat s vylučováním". Vzniká totiž dojem, že hráči z "rodné ligy" se nedokážou přizpůsobit manýrům sudích na šampionátu, protože jsou z KHL zvyklí na "přimhouření očí". Teď je ale nejvyšší čas se adaptovat a v zápase s Kanadou se i přes adrenalin a vášně vyvarovat hákování, držení a sekání.

"Zápas s Čechy jsme čekali s napětím, ale dopadl pro sbornou skvěle ve všech ohledech - až se chce překřižovat, plivnout přes rameno a vykročit levou, abychom to nezakřikli," napsal Sport Express a poznamenal, že hra sborné skýtá i estetické uspokojení, což si před půl rokem nešlo ani představit.

Na ruského gólmana Andreje Vasilevského byl krátký i český střelec Roman Červenka
Na ruského gólmana Andreje Vasilevského byl krátký i český střelec Roman Červenka

Obskurní soubor

Ruská povaha má podle komentátora sklon k sebepodceňování, ale ukázalo se, že starosti před zápasem byly zbytečné: "Zblízka se česká reprezentace ukázala být nikoliv hokejovým monstrem, ale obyčejným průměrem (...) dosti obskurním souborem vylepšeným několika hvězdami z NHL, které se na turnaji moc nepředvedly. Jak bylo možné se jich vážně bát?"

Znepokojivé byly podle listu jen první minuty, kdy Češi udělali dojem. Jakmile si však Rusové zvykli na pařížský led, bylo jasné, že soupeře může zachránit jen neuvěřitelný souběh okolností. Ruský brankář se sice vysloveně nenudil, ale český tým ničeho nedosáhl.

Kommersant naopak oceňuje, že Češi, ač jako outsideři měli hrát opatrně, se do zápasu pustili ve stylu severoamerických týmů a zamkli ruský tým v jeho pásmu - než jim došla energie. Od prvého ruského gólu se trápili, a to i při vlastních přesilovkách. Velká část českých výpadů končila již ve středním pásmu, "chytré kombinace" byly snadno čitelné. Hra sborné podle listu plně odpovídala představě, jak by měl hrát favorit, což se v závěrečné třetině ještě vystupňovalo.

Vše o MS v hokeji 2017 čtěte ZDE »

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze