21. září 2008 • 19:53

Gól. A Slavia už vede

Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Zase! Slávisté mají nervy ukované z oceli. I po šestém kole zůstávají neporažení. Už jako jediní z extraligy. A opět vyválčili výhru o jedinou branku.

Hlasy po utkání
Josef Paleček (Karlovy Vary):
"S výsledkem jsme nespokojeni. Je to pořád o jednom; vytvoříme si převahu, ale neproměňujeme šance a naše dvě hrubé chyby, při prvním a třetím gólu, zkušená Slavia potrestala.

Body jsme ji vlastně darovali. Přes tlak a hodně střel nám to tam nechce padat, nastřelili jsme tři tyče a měli dva samostatné nájezdy, ale nesmíme klesat na mysli a prolomit to. Alespoň bod jsme si dnes určitě zasloužili."

Jiří Kalous (Slavia Praha): "Famózní výkon našeho brankáře Adama Svobody přivolal štěstí.

Skutečně to pro nás bylo velmi šťastné utkání a jsme velmi spokojeni s výsledkem.

Samozřejmě, že roli při otáčení stavu sehrála i zkušenost našeho mužstva

Navíc, včera v Karlových Varech ještě na začátku 55. minuty prohrávali a domácí je drželi přišpendlené ve vlastním pásmu. Přesto poslední mistři dokázali otočit skóre a uspět. Klobouk dolů.

Ale na konci utkání to bylo na infarkt. Karlovarští i v posledních okamžicích třetí třetiny zabrali. Nechtěli věřit, že v zápase, kde byli většinu času lepší, nezískají ani bod. Kapitán Skuhravý ale v největší šanci pálil nepřesně.

„Z brankoviště jsem to poslal až někam do ochranné sítě. Hrůza!“ kroutil hlavou. „Možná se mi ten puk postavil, nevím. Trochu jsem s ním zamíchal, chtěl jsem to dát nahoru kolem ramen, protože jsem byl už blízko. Tohle bych měl proměňovat, navíc v takové situaci.“

Hrdinou se nestal. Ten hrál na opačné straně. Jmenuje se Roman Červenka. Ten se se svými parťáky v 54. minutě vymanil z tlaku a po nenápadné akci poslal puk nad Mensatorovo rameno. Do té doby burácející zimák ztichnul. „Ten gól udělal Bedýnka, hodil mi krásnou žabičku za beky,“ chválil Červenka. „Mě to trošku ujelo, stačil jsem to ale brankářovi poslat kolem ucha.“

Svou trefou utnul karlovarskou euforii. Probudil domácí z iluze zpět do reality suchého faktu: Energie zatím v žádném zápase ročníku nedokázala dát víc jak dvě branky v zápase. Proč? Těžko pochopit.

Vždyť Karlovarští včera, poučeni z předchozích chabých vystoupení, pálili jako diví. Ze všech pozic. Byly okamžiky zápasu, kdy každou chvíli znělo tribunami hromové „Jéééé.“ To když kotouč nebezpečně létal kolem Svobodových tyček. Třikrát skončil i na nich.

Nepomohlo ani, že se ve třetí třetině povedlo Melenovskému a Kumstátovi, jako prvnímu z elitní formace v novém ročníku, otočit z 0:1 na 2:1. Přišla totiž dvě zaváhání obrany. A konec nadějí. „Asi až moc chceme vyhrávat na tři body,“ hledal Skuhravý příčiny, proč s parťáky nehráli chytřeji. „Přitom i bod by pro nás byl dobrý.“

Hlavní problém je však stále stejný: mraky šancí, ale nic z toho. Kolikrát včera domácí zahodili vyloženou pozici… Třikrát? Čtyřikrát? Nejlépe se jejich současná střelecká nemohoucnost ukázala na začátku druhé třetiny, kdy kontrastovala s lehkostí hostů. Za stavu 0:0 uháněl na Svobodu po pravém křídle Skladaný. Vystřelil. Ale slabě, nepřesně.

Nato přišly dvě rychlé přihrávky a na opačnou stranu už spěchal slávista Petr Jelínek. Sám, nerušen. Škubnul rameny, Mensator se hnul doleva a čtyřiadvacetiletý útočník zasunul podél jeho pravého betonu. Trefil se ve druhém zápase za sebou. Neřekli byste, že takhle mazácky zakončil hokejista, co hraje teprve svůj šestý zápas v extralize. „Sám nevím, kde se to ve mně vzalo,“ usmál se střelec. „Docela se mi klepaly ruce. Byl jsem nervózní a přemýšlel jsem, co udělám.“

Syn bývalého reprezentanta Tomáše Jelínka překvapil nejen sebe. „Absolutně jsem to nečekal. Ani na tréninku si tohle na mě nedovolil. Myslel jsem, že Mensatora trefí do břicha, nebo, jako to dělával jeho táta, golfákem do palice nebo do víka,“ vyprávěl brankář Svoboda. „Ale byla to paráda, to by sežrala spousta gólmanů. Postavil se na jednu nohu, že bude střílet, ale zasekl to a potáh to do strany. Perfektně provedený blafák!“

Karlovarští můžou jen závidět. O podobné lehkosti si zatím i nejzkušenější hráči z týmu jen nechávají zdát.

Energie Karlovy Vary - Slavia Praha 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 42. Melenovský (Milan Procházka), 51. Kumstát (Řezníček, Skuhravý) - 25. Jelínek (Růžička), 55. D. Hruška (Beránek), 57. Červenka (Bednář, Doležal)
Rozhodčí: Šír - Čížek, Kis
Vyloučení: 4:4, navíc Řezníček (K. Vary) 10 min.