Extraliga nenabobtná. Šestnáct týmů nebude | iSport.cz
18. května 2011 • 14:00

Extraliga nenabobtná. Šestnáct týmů nebude

Extraligoví fanoušci se rozšíření zatím nedočkají
TOP VIDEA
Pět Jágrových dekád: Jak se legenda měnila od 80. let až dodnes? Pět Jágrových dekád: Jak se legenda měnila od 80. let až dodnes?
Pocta Hlinkovi a dalším: Kluby obléknou dresy "svých" legend Pocta Hlinkovi a dalším: Kluby obléknou dresy "svých" legend
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hokejová mapa extraligy s 16 týmy? Zapomeňte, k revoluci se neschyluje. Takový závěr lze očekávat z dnešní valné hromady zástupců elitních klubů. Na sjezd Asociace profesionálních klubů se přiřítí vyjednávači z Chomutova a Ústí nad Labem, podle informací Sportu odjedou s nepořízenou.Vše zřejmě zůstane při starém, poražení manažeři prvoligových klubů budou moci rozchodit vztek rovnou v golfovém areálu Ropice na Frýdecko-Místecku, kde se mítink APK koná.

Popravdě, s jiným výsledkem ani nemohou počítat. Chtít po šéfech extraligy necelé čtyři měsíce před startem nové sezony zásadní změnu soutěže, to je utopická představa. Ono nejde ani tak o logistické potíže dané aktuálním datem. Kluby elitní čtrnáctky mezi sebe jednoduše nikoho nepustí.

Z vícero důvodů. Třeba i ze strachu o ztrátu mecenášů i hráčů, kteří by mohli přesídlit jinam.


Pokud by nejvyšší soutěž měla něco udělat s počtem účastníků, pak je to spíš její zeštíhlení, nikoli nabobtnání. Tento názor je mezi uznávanými hokejovými odborníky rozhodně rozšířenější a hlasitější než u opačné možnosti.

Jak se stavíte ke snaze klubů 1. ligy rozšířit extraligu?
JSME PROTI „Pro letošní ročník určitě pro rozšíření extraligy nejsme. Za prvé je soutěž už vylosovaná a pravidla jsou daná a nastavená, nejsme pro rozšíření extraligy administrativním způsobem. A co se týká dalších sezon? To je otázka vývoje, neboť do toho má co mluvit i Český svaz ledního hokeje a celá APK, není to možné řešit pouze na jednom zasedání.“
Ctibor Jech, generální manažer Liberce

NEPODPORUJEME JI „Nedovedu si představit, že budeme tři měsíce před začátkem soutěže měnit rozlosování a další věci, které s novým ročníkem souvisejí. Extraliga má nastaveny poměrně složité mechanismy, které nejde jen tak změnit. Pardubice se rozhodnou na místě po poradě s majoritním vlastníkem.“
Zbyněk Kusý, generální manažer Pardubic

NEPROSPĚLO BY TO „Budeme o tom na klubu teprve mluvit, podklady pro jednání APK jsem ještě neviděl. Můj osobní názor je, že by rozšíření soutěže na šestnáct týmů lize neprospělo.“
Jan Czudek, viceprezident Třince

LETOS URČITĚ NE „Není to jednoduchá otázka. Nevidím šanci, že by to mohlo být od sezony 2011/12, to si nedovedu představit. Na jednu stranu stále řešíme, že už čtrnáct týmů je moc. Na druhou stranu chápu, že jsou tady dva ekonomicky silné celky, které by chtěly nahoru. Ale nedokážu si zatím představit, jakým modelem by se hrálo a jak by to fungovalo. Je to na širokou diskuzi.“
Petr Husička, generální manažer Vítkovic

Reakce extraligy je očekávaná. Její ředitel se netají jasným postojem vůči přijímání nováčků. „Považuji to za nesmysl. Není tady dostatek kvalitních hráčů na šestnáct mužstev, nejsou na to ani ekonomické možnosti. Bude ale záležet na rozhodnutí valné hromady,“ řekl ČTK Stanislav Šulc.

Podle průzkumu deníku Sport dnes zazní jasná převaha názorů proti rozšíření soutěže. „Dáváme si pět procent naděje, víc ne,“ pronesl včera zklamaně Jaroslav Veverka, majitel chomutovského klubu. „Mluvil jsem s některými lidmi, kteří ovládají extraligu, a nabyl jsem dojmu, že větší šanci nemáme.“ Reálně to na úřednický postup nevypadá, s tím je smířený.

„Oni mají pocit, že by měli spíš zužovat, myslí si, že by to strašně pomohlo českému hokeji. Možná mají dojem, že když některé kluby ukončí činnost, připadne jim víc peněz, které jim rozděluje BPA (marketingový partner). To jsou falešné představy,“ opřel se Veverka do spolku extraligových manažerů.

Chomutovu bylo vysvětleno, že jednou z podmínek pro eventuální postup o stupeň výš je sehnání finančních prostředků do pokladny APK. „Byly tam takové požadavky, jako že bychom museli přivést pro extraligu sponzora na dva roky. A to nevím, proč bychom dělali, když bychom si ho mohli přivést pro sebe,“ divil se chomutovský boss.

Ten vyvrací mylně rozšířenou obavu oddílů, že by jim přibrání Chomutova a Ústí do extraligové rodiny sebralo sponzorské prostředky od BPA. „Už v naší přihlášce jsme uvedli, že se peněz od BPA zříkáme, nechceme být zařazení do jejich přerozdělování. O peníze by nikdo nepřišel.“

On i jeho syn, jenž zastává pozici generálního manažera klubu, tak po sérii rozhovorů s vlivnými lidmi pohybujícími se uvnitř i kolem hokeje, mají jasno. Přijde rezolutní stopka.

Extraliga s 16 účastníky – plusy a minusy
+ Chomutov je bohatý klub, mezi elitou by se v dohledné době zřejmě zabydlel. Také Ústí by nemuselo civět na chvostu tabulky.
+ Moderní chomutovské arény je pro první ligu škoda.

- Soutěž by měla přemýšlet víc o zeštíhlení, rozšířením ligy se její úroveň těžko zvýší, kvalita se naopak spíš rozmělní. Nehledě na výrazný pokles úrovně první ligy.
- Nejsou stanovena jasná pravidla vstupu. Do extraligy by mohl chtít i Hradec Králové, možná Jihlava. Proč by se někteří zájemci měli vejít, jiní ne?

„Syn mluví průběžně s generálními manažery, já mluvil s lidmi, kteří mají, řekněme, zásadní vliv na chod extraligy, a nabyl jsem pocitu, že je naše snaha beznadějná,“ posteskl si movitý podnikatel, který se zasadil o výstavbu moderního stadionu v Chomutově. Ten však bude využívaný na 99 procent pouze pro první ligu.

Další aktivity ohledně získání extraligy pro příští sezonu Chomutov patrně rozpustí. „Myslím, že to bude přesně tak,“ doplnil Veverka.

V Ústí nechtějí předjímat. „Uvidíme, co na APK přijde. Cítíme se být profesionálním klubem, chceme se podílet na řízení profesionálního hokeje, proto jsme poslali přihlášku do asociace,“ prohlásil Robert Kysela, GM Ústí.

Jestliže téma rozšíření extraligy má být smeteno se stolu, jiné třaskavé bude možná hojně diskutováno. Jde o překopání modelu baráže o účast v nejvyšší soutěži. Projekt play out pro čtyři odpadlíky je absolutně nevyhovující, prodělečný, divácky neatraktivní. Poslední tým této „soutěže“ se utkává s vítězem první ligy o jedno místo v extralize. Podle zdrojů Sportu se bude hledat atraktivnější schéma.

Ve hře by mohly být barážové varianty 2+2 (13. a 14. tým extraligy s finalisty první ligy), anebo ještě zajímavější model 4+4 (11.-14. tým extraligy se semifinalisty první ligy).

V tomto případě je šéf soutěže Šulc pro vyhotovení nového scénáře. Rozhodnou si však samy kluby.

Témata:  sport, hokej, extraliga
 

TIPSPORT extraliga – česká hokejová liga 2019/2020

Tabulka a rozpis zápasů Kanadské bodování Statistiky brankářů VIDEO: momenty a sestřihy Přestupy ONLINE Dresy týmů Sazka Fantasy

Tipsport extraliga nabízí 52 kol základní části, následuje play off, nově z extraligy sestupuje poslední tým základní části. Ten nahradí vítěz play-off Chance ligy. Po 5 letech se do extraligy vrací Rytíři Kladno s Jaromírem Jágrem. Vítězství obhajují HC Oceláři Třinec. Ti ve finále Generali play-off porazili vítěze základní částí z Liberce 4:2 na zápasy.

MS v hokeji 2020 (Švýcarsko)

Program MS 2020 Vstupenky Lausanne a Curych - stadiony

Další hokejové soutěže

NHL 2019/2020 Hokejová liga mistrů Chance liga - 1. česká hokejová liga Channel One Cup 2019

38. kolo
Články odjinud


Články odjinud