Aféra: Extralize hrozí obří počet kontumací! | iSport.cz
2. listopadu 2010 • 16:34

Aféra: Extralize hrozí obří počet kontumací!

Vstoupit do diskuse
4
Kontumace hrozí i Mladé Boleslavi
TOP VIDEA
Pohřeb Mariána Čišovského: Dojemné loučení s velkým bojovníkem
Barošovy momenty: Liverpool, turecké obrození i pomoc Baníku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Aféra, které může vyrůst do obludných rozměrů, rozvířila dění v hokejové extralize. Nevyhovující hráčské registrace v Kladně, Mladé Boleslavi a Plzni mohou mít za následek hromadu zkontumovaných zápasů. Minimálně těmto klubům hrozí obrovský propad tabulkou…Do včerejšího večera bylo zjištěno šest případů. Zatím. Jejich počet totiž může být mnohem vyšší. Na chyby se přišlo poté, co brankář Petr Přikryl zamířil z Plzně na hostování do prvoligových Litoměřic.

„Přikryl nebyl registrován způsobem, který vyžaduje soutěžní řád,“ prohlásil ředitel extraligy Stanislav Šulc pro oficiální svazový web hokej.cz, který informaci přinesl. Náhoda rozpoutala učiněné tsunami.

Registrací hokejistů se zabývá příslušné oddělení hokejového svazu. To dostalo okamžitě za úkol prověřit všechny extraligové hokejisty bez rozdílu. Zatím se přišlo na šest případů. V čem vlastně je problém? „Hráči jsou vedeni v jiném klubu, než ve skutečnosti nastupují,“ vysvětlil Vladimír Schiefner, šéf registračního oddělení ČSLH.


Na vině tedy nejsou sami hokejisté, nýbrž především jejich zaměstnavatelé, kteří po jejich příchodu zapomněli na to, že transfer zdaleka nekončí jen tím, že si kluby mezi sebou vymění peníze, případně další náhrady. Přestup se musí posvětit ještě na papíře u ředitele soutěže a následně zadat do registru. Tohle se v uvedených případech nestalo. Hráči nastupovali tzv. na psí knížku, jako partneři, jejichž sňatek nepotvrdily úřady…

Kontrola zatím odhalila vedle gólmana Přikryla nesrovnalosti u dalšího plzeňského hráče Frola, kladenského Kotrly a trojice hokejistů Mladé Boleslavi Marušáka, Divíška a Fabuše. U všech už došlo k nápravě a do zápasů včerejšího 18. kola mohli nastoupit.
Klubům však hrozí kontumace zápasů, do kterých zasáhli ještě před odstraněním těchto chyb. A tím i ztráta spousty bodů.

Každý extraligový hokejista smí podle soutěžního řádu nastoupit do utkání jen pokud je řádně zaregistrován. Měl by tedy mít v pořádku registrační průkaz, jehož platnost by měl před utkáním kontrolovat rozhodčí. Ani to se podle všeho ve zmíněných případech nestalo. Nebo nebyly dokumenty kontrolovány dostatečně.

I proto se mohlo stát, že se na nesrovnalosti přišlo až po 17 kolech a při důsledné sondě. Hlavní zodpovědnost stále leží na klubových manažerech. Ale přesto je zvláštní, že je na nesrovnalosti za celou dobu nikdo neupozornil a odhaleny byly pouze případy buď velmi čerstvé, nebo okatější.

Plzni už byly body v této sezoně jednou odebrány, a to za neoprávněný start Petra Sýkory, jenž mužstvo posílil po zahájení sezony. Podobný postih zasáhl před časem Třinec, za který útočník Peter Barinka sehrál po změně dresu druhý zápas spadající do jednoho kola, což vzhledem k překládání termínů možné je, řády však dvojí start pochopitelně nedovolují.

Nyní kluby zaplatí za chyby podstatně víc. „Jiný druh postihu než kontumace není možný,“ potvrdil ředitel extraligy Šulc pro Českou televizi.

Znamená to, že nejvíc bude bita Mladá Boleslav, které se odmaže všech 22 bodů, které dosud získala. Plzeň si odečte celkem 19 bodů za utkání, kdy chytal Přikryl nebo nastoupil Frolo.

Relativně nejlépe by na tom bylo Kladno, poněvadž útočník Kotrla se v prvním kole zranil a do sestavy se vrátil až ve 13. kole. Kladno s ním v sestavě vyhrálo v Mladé Boleslavi a porazilo doma Spartu.

Lustrace hráčských registrací pokračují ještě od dnešního rána. „Nedokážu odhadnout, jak dlouho to potrvá,“ předeslal Šulc.

Případů se může vyrojit ještě víc. Jisté je, že z obliga jsou v tuto chvíli tři týmy – Pardubice, Vítkovice a Slavia. Každopádně, tabulka po všech odečtech může vypadat úplně jinak než nyní…

Vstoupit do diskuse
4
52. kolo
Články odjinud


Články odjinud