Pavel Ryšavý
17. ledna 2017 • 13:21

Kdo má zachránit Pardubice? Salfický vsadil na "postradatelné"

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Sněholiga: Slavia na D1, Priskeho rozzuřil Karabec, hrálo by se v Edenu a na Letné?
Solilova ruka proti Spartě? Hraniční. V Olomouci se nemělo hrát
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hezký dárek pro nového majitele! Město Pardubice včera přebralo klub a horší to být už nemohlo. Po neděli Dynamo spadlo na poslední místo. O sestupu se tady nesmí už ani žertovat, protože tenhle scénář klubu reálně hrozí. Nový generální manažer Dušan Salfický dal dohromady partu, která ho má odvrátit. Sebevražedná mise začala.Přeplatit, získat velká jména, ukrást je konkurenci? Nic takového. Nové vedení Pardubic teď připomíná film Postradatelní, kde si boss najímá druhořadé akční hrdiny, o které už není moc zájem, s jedním záměrem, aby ostatním nakopali zadek.

Generální manažer: Dušan Salfický.
Sportovní manažer a asistent trenéra: Pavel Marek.
Trenér: Miloš Holaň.
Asistent: Otakar Janecký. Persony.

Muži, co mají v hokejovém světě jméno. Ale taky lidé, kteří v českém hokeji buď vyhořeli, nebo dlouho nepracovali.

A tihle čtyři teď mají těžký úkol: vytáhnout Pardubice z bryndy, do které zahučely pod vládou Pavla Rohlíka, který ve všech svých funkcích v pondělí skončil.

„Za těmi lidmi je nějaký kus práce. Nebojím se toho, každý člověk má nějaký osud. Pro mě je hlavní, že jsme si lidsky sedli, uvažujeme po stejné linii. Věřím v jejich práci,“ prohlásil Dušan Salfický na adresu svého nového týmu, který v úterý začne velet Pardubicím.

Sám pracoval v klubu do loňského jara jako sportovní manažer, skončil bez pravomocí, nechtěný. Pavel Marek byl v průběhu sezony vyhozen z Třince z role generálního ředitele. Miloš Holaň jako trenér v Česku příliš velké úspěchy neměl, poslední dobou působil v Rakousku, Bělorusku a na Slovensku, kde na podzim skončil. Otakar Janecký? Víc než deset let se pohyboval mimo profesionální hokej.

Tohle je parta lidí, která má zahladit škody a odvrátit v Pardubicích baráž. Postradatelní. „Nahoru by nás měli táhnout Holaň, Marek, Janecký, Salfický a hráči v kabině,“ odmítá nový generální manažer one man show svého předchůdce Rohlíka. „Když jsem se s mými novými spolupracovníky bavil, řekli mi, že jdeme zachránit Pardubice. To není o Holaňovi, Markovi, Janeckém... Nejde jim o jména, že si pošramotí renomé. To z nich cítím, proto tady jsou,“ dodal Salfický.

První trénink hokejistů extraligových Pardubic s novým trenérem Milošem Holaněm.
První trénink hokejistů extraligových Pardubic s novým trenérem Milošem Holaněm.

Od bývalého obránce Holaně čeká, že v kabině nastaví jasné mantinely: „Věřím mu, vedli jsme spolu několik pohovorů, je nabitý energií, má chuť, a takového trenéra mužstvo teď potřebuje. Navíc nechci, abychom na lavičce měli někoho jen do konce sezony. Po konzultacích s Petrem Čáslavou si myslím, že tým potřebuje dostat řád. Slibuju si od Miloše, že on ho přinese.“

Návrat Koukala se odkládá

Přemýšlel o více jménech a někdejší skvělý obránce mu ze seznamu vzešel jako vítěz: „V hledáčku jsme měli tři až čtyři trenéry. Někdo mi říkal, že až po sezoně, byli trenéři, kteří byli smluvně vázaní jinde, a já chtěl rovnou sehnat trenéra na delší období, ne pak v létě začít hledat znovu. Miloš je ten pravý.“

Do konce přestupního termínu by Salfický chtěl provést i několik změn v kádru: „Uvidíme, na co jsme schopni si finančně sáhnout a na co ne. Samozřejmě, že záleží na ekonomice klubu, pokud bude potřeba se s někým rozloučit, aby se nám uvolnily finanční prostředky, tak to uděláme, pokud ne, kádr jen doplníme. Záleží na tom, co bude momentálně na trhu k dispozici, ale nějaké změny určitě provést chceme.“

Vyloučen je návrat Petra Koukala z Jekatěrinburgu, který v KHL bojuje o play off . S ním se v této sezoně počítat nedá. Dynamo si musí poradit bez něj.

„Věřím, že jsme schopni situaci zvládnout a hůř už nebude. Teď jsme na dně, tak se musíme přikrčit, odrazit a vzhůru nahoru,“ lehce se pousmál Salfi cký.

Ne, ještě to zdaleka nebyl ten sebevědomý úsměv, kterým Silvester Stallone v Postradatelných drtí všechny soupeře. Jistota je, že by teď generální manažer potřeboval taky nějakého svého Chucka Norrise jako filmový svalovec ve svém bijáku. O něm se totiž vypráví, že nedostal roli v Titaniku jen kvůli tomu, protože se producent bál, že všechny lidi zachrání.

Zvládne tohle Holaň? Zachrání Dynamo?


Generální manažer Dušan Salfický
44 let

Plynule přešel z branky na funkcionářské křeslo a v roce 2014 se stal sportovním manažerem klubu. Elán mu ve funkci dlouho nevydržel, moc věcí ovlivnit nemohl, zato se kolikrát za jeho jméno schovávala rozhodnutí, která on neudělal. A když udělal chybu v play out 2016, kdy málem za Pardubice neoprávněně nastoupil Matouš Venkrbec, dostal ji vyžrat. Sám skončil a věnoval se politické kariéře. Teď se před ním otevírá nová šance, v roli generálního manažera se vrací do hokeje.

Asistent trenéra a sportovní manažer Pavel Marek
58 let

Působí hrozně energicky, jako kdyby ani nepotřeboval spát. Pardubické prostředí dobře zná, jako hráč s nimi vyhrál dva tituly, pak vedl juniorku, se kterou vyhrál extraligu. Od roku 2002 ale působil v Třinci jako trenér, pak v roli sportovního a generálního manažera. Oceláři s ním na lavičce vyhráli v roce 2011 titul. Ale vyčítalo se mu, že nezvládá nákupy hráčů. Do Třince přiváděl hvězdy, ze kterých se potom stával často průměr. V prosinci v klubu skončil ve všech funkcích.

Hlavní trenér Miloš Holaň
45 let

V Česku vedl tři kluby: Vítkovice, Mladou Boleslav a Spartu. Všude skončil předčasně bez výrazného úspěchu. Patří k trenérům, kteří lpí na disciplíně a s nikým se moc nemažou. Od roku 2012 působil v zahraničí. Jeho štace? Ukrajina, Rakousko, Bělorusko a naposledy Slovensko. Je to trenér, který si do svého životopisu potřebuje zapsat výrazný úspěch. Pardubice mu nabízejí, ať v klubu zůstane delší dobu. Pro něj ideální šance ukázat, jak dobrým trenérem je.

Asistent trenéra Otakar Janecký
56 let

Geniální hráč, střední útočník s viděním za dva rohy a bruslením, které by mohl vyučovat na univerzitě. S hokejovou kariérou skončil v roce 2004 ve svých Pardubicích. V profesionálním hokeji od té doby na plný úvazek nepracoval. Chvíli zkusil dráhu politika, nebylo to ono. Má stále velmi dobré kontakty a velké jméno ve Finsku, kde se během osmi let v dresu Jokeritu Helsinky stal uznávanou modlou. Role trenéra pro něj bude úplně nová.

Litvínov - Pardubice: O výhře domácích rozhodl v prodloužení František Lukeš, 5:4
Video se připravuje ...

Nejlepší data z Tipsport extraligy přináší  

Vstoupit do diskuse
0
25. kolo
Články odjinud


Články odjinud