1. dubna 2008 • 00:00

Karlovarská jízda pokračuje

Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Západočeši se poprvé v historii probojovali do vyřazovacích bojů a hned si zahrají finále. Hosté přehráli v rozhodujícím utkání favorita poprvé na jeho ledě, zklamaný domácí tým vybojoval 'pouze' bronzové medaile.

Hokejisté Karlových Varů se stali prvním týmem letošního ročníku extraligy, který v semifinále uspěl na ledě soupeře, a po výhře 2:1 v rozhodujícím sedmém zápase série play off na ledě Českých Budějovic postoupili do finále. Vítězný gól dnes vstřelil v čase 52:46 útočník Milan Procházka. Favorizovaní Jihočeši naopak potřetí za sebou uzavřeli svou pouť vyřazovacími boji v semifinále a obsadili konečnou třetí příčku. Karlovarští nastoupí k prvnímu finálovému klání v pátek od 17:25 na ledě pražské Slavie. V zahřívací úvodní dvacetiminutovce se příliš šancí neurodilo, směrem dopředu však byli aktivnější favorizovaní domácí. Jako první zaměstnali Mensatora v brance Západočechů Brabenec se Šimánkem, ale neuspěl ani jeden z nich. Stejně si vedl v sedmé minutě Gulaš, když se dokázal od zadního hrazení protlačit až do slibné střelecké pozice mezi kruhy. Další příležitost nabídli hosté Mountfieldu sami špatným střídáním, Kůrka však povyjetého Mensatora prostřelit nedokázal. Vzápětí musel na trestnou lavici Dobroň, ale při největší možnosti Jihočechů tečoval Vydareného nahození Sailer pouze vedle levé Mensatorovy tyče. Karlovarští se dostali k ohrožení Turkovy branky prakticky až v samém závěru prvního dějství, když byl vyloučen Toman. Teč Skladaného po nahození Grofa i velkou šanci zapomenutého Bílka však domácí opora pohotově zlikvidovala. Druhá třetina začala opět náporem Mountfieldu, jenž si v 27. minutě vykoledoval další vyloučení Dobroně. V následné přesilovce našel Toman od modré čáry chytře Šimánka, jež však nedokázal skákavou přihrávku usměrnit do branky Západočechů, z velké části odkryté. Vzápětí měl obrovskou šanci Mertl, zakončující přečíslení dvou na jednoho do prázdné branky, radost mu však překazil tygřím skokem Mensator. Pravidlo nedáš - dostaneš spolehlivě zafungovalo i tentokrát. Jakmile byli hosté opět v pěti bruslařích na ledě, na do té doby nezaměstnaného Turka vypálil Němec, vyražený puk poslal zpět na branku po ledě Skuhravý a Karlovarští vedli. V 31. minutě pak zahrozili v krátkém sledu Kristek, následnou dorážkou Melenovský a dobře mířenou ranou zápěstím Procházka, Turek byl však na místě. Na druhé straně spálil další gólovou šanci Mertl, jehož rozesmutnil znovu Mensator, stejně jako o chvilku později Brabence. Jihočeši kouzlo karlovarského gólmana přesto odčarovali ještě do druhé přestávky. Na konci 35. minuty zamířil na trestnou lavici Řezníček a Vydarený ho střelou švihem od modré čáry poslal za 46 vteřin zpět do hry. V 39. minutě ujel Západočechům v oslabení Sailer, Mensator se však položil a výborným zákrokem zabránil další pohromě. Třetí část hry byla zpočátku opatrnější, ale hráči obou týmů bojovali nadoraz. V 48. minutě našel Hübl zpoza branky Kůrku, ten však pálil pouze do Mensatorova betonu. O chvilku později zkusil štěstí v oslabení proti přesile protihráčů Vak, ale zakončil těsně nad. V 53. minutě ovšem nečekaně udeřilo na druhé straně při vyloučení Gulaše. Melenovský našel před brankou Procházku, který propasíroval puk do branky, platnost gólu však musel ještě ověřit sudí Šindler telefonátem s videorozhodčím. Gól byl uznán a favoritovi teklo do bot. Ještě hůře mohlo být pro domácí tým o chviličku později, kdy jel Kumstát zcela sám proti Turkovi, ten ho však vychytal. V 57. minutě mohl srovnat Brabenec, z úhlu však branku netrefil. V čase 58:29 si domácí lavička vyžádala oddechový čas a gólman Turek po něm zůstal na střídačce. Velkému tlaku však hosté s vypětím sil odolali.

Mountfield České Budějovice - Energie Karlovy Vary 1:2 (0:0, 1:1, 0:1) Branky a nahrávky: 36. Vydarený (Vak) - 29. Skuhravý (Němec), 53. Milan Procházka (Melenovský). Rozhodčí: Šindler, Šír - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 6421 (vyprodáno). Konečný stav série: 3:4. České Budějovice: Turek - Toman, Vydarený, Sičák, Frolo, Mucha, Gřegořek, F. Novák - Kotrla, Vak, Veselý - Kůrka, V. Hübl, Sailer - Hudec, Brabenec, Šimánek - Hřebejk, Mertl, Gulaš. Trenéři: Jandač a M. Černý. Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Duben, Grof, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Zucker, Pech, V. Polák. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.
Hlasy trenérů po utkání: Josef Jandač (České Budějovice): "Zejména v domácích utkáních série dominovaly domácí týmy. V prvních dvou zápasech jsme hráli dobře, ale nedávali tolik gólů, což platilo už pro tu sérii s Kladnem. Domácí utkání jsme sice zvládali, ale na góly jsme se hrozně nadřeli. Venkovní zápasy jsme nezvládli, i když v těch prvních dvou jsme hráli hodně rozbití a měli spoustu zraněných hráčů. V dnešním sedmém utkání těžko něco herně vytýkat, kromě toho, že nedáme góly, což rozhodlo. Je to obrovské zklamání, ale my musíme zvednout hlavy, jít dál a nastartovat se na příští sezonu." Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "V celé sérii byly výrazně jiné výkony obou týmů v domácím prostředí a venku. Ve všech třech zápasech doma jsme hráli výborně, byli jsme aktivnější a tady zase byly aktivní České Budějovice. Nečekal jsem, že úspěšnost domácích mužstev bude v semifinále taková, ze čtrnácti zápasů vyhrály třináct. Jen nám se podařilo dnes jako hostům vyhrát. Věděli jsme, že Budějovice do toho vletí od začátku, byla to samozřejmě i otázka štěstí a výborného výkonu Lukáše Mensatora, který nás celou sérii držel."