2. dubna 2008 • 00:00

Eliášova trefa pomohla Devils do playoff

SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

AKTUALIZOVÁNO - Český hokejista Patrik Eliáš pomohl svou dvacátou trefou New Jersey Devils k postupu do playoff, když v duelu proti Islanders vyrovnával na 1:1 a jeho celek nakonec vyhrál 2:1 v prodloužení.

Hokejisté New Jersey zvítězili v úterním utkání NHL na ledě New Yorku Islanders 2:1 v prodloužení a s definitivní platností si zajistili účast v play off. Na výhře Devils se podílel i český útočník Patrik Eliáš, který v druhé třetině svou dvacátou trefou v sezoně vyrovnal na 1:1 a v nastaveném čase si pak připsal asistenci u rozhodujícího gólu Zacha Pariseho. Jedinou branku Islanders vstřelil Josef Vašíček. "Je fajn, že už nemusíme myslet na to, co se všechno může stát, a že už máme jistotu postupu," prohlásil brankář Martin Brodeur, jehož tým má na čtvrté příčce tabulky Východní konference náskok pěti bodů před devátým Washingtonem a už nemůže být předstižen. "Do konce nám zbývají tři zápasy a můžeme se pokusit posunout se v tabulce co nejvýš. Musíme ukořistit aspoň čtvrté místo, abychom měli v prvním kole play off výhodu domácího prostředí," dodal Brodeur. O tuto výhodu už určitě nepřijde Montreal, jenž porazil Ottawu 3:0 a poprvé po šestnácti letech vyhraje Severovýchodní divizi. Hvězdou Canadiens byl opět brankář Carey Price, který zlikvidoval všech 32 střel a potřetí v sezoně vychytal čisté konto. Price tak znovu potvrdil, že vedení klubu vsadilo na správnou kartu, když v únoru před koncem přestupního termínu vyměnilo tehdejší týmovou jedničku Cristobala Hueta do Washingtonu. "Naložili jsme mu pořádnou tíhu zodpovědnosti a on se s tím dokázal vypořádat. V play off z toho můžeme jenom profitovat," řekl kouč Guy Carbonneau. Hokejisté devátého Washingtonu zvládli možná klíčový souboj o postup do play off, když porazili Carolinu 4:1 a mají už stejně bodů jako jejich soupeř, který vévodí tabulce Jihovýchodní divize a okupuje díky tomu třetí místo ve Východní konferenci. "Celý tým dnes odvedl skvělý výkon. A fanoušci? Ti byli neuvěřitelní," rozplýval se po zápase Alexandr Ovečkin, jenž v 57. minutě čtvrtým gólem uzavřel skóre zápasu a svou třiašedesátou trefou si upevnil pozici nejlepšího střelce ligy. Oběma celkům zbývá sehrát dvě utkání do konce základní části, ve prospěch Hurricanes zatím hovoří větší počet vyhraných zápasů. "Můžeme si být jisti, že Washington oba duely vyhraje, takže nám nezbývá než taky obě utkání vyhrát," prohlásil kouč Caroliny Peter Laviolette. Jiskřičku naděje na postup do play off si uchovává ještě Buffalo, které porazilo Toronto 4:3 po samostatných nájezdech a na osmou příčku ztrácí tři body. V napínavém penaltovém rozstřelu uspěli hned v první sérii čeští hokejisté - za Toronto se trefil obránce Tomáš Kaberle, který skóroval i v normální hrací době, za Buffalo srovnal Aleš Kotalík. Dalších devět střelců pak vyšlo naprázdno, než o výhře Sabres rozhodl Maxim Afinogenov. Buffalo, které hraje další zápas až ve čtvrtek, teď musí čekat, zda ve středečních utkáních zaváhají hráči Bostonu nebo Philadelphie, kteří mají před Sabres náskok tří bodů. "Možná nám už v dalším zápase o nic nepůjde, ale pořád máme šanci, a to může naše soupeře trochu znervózňovat," řekl Afinogenov. Bitva o postup vrcholí také v Západní konferenci. Hokejisté Nashvillu dokázali otočit zápas se St. Louis z 0:3 na 4:3 a o jeden bod přeskočili na osmém místě Vancouver, který podlehl 2:4 Coloradu. Avalanche už tak mají jistotu účasti ve vyřazovacích bojích. O jejich výhru ve Vancouveru se zasloužil i český útočník Milan Hejduk, který v 30. minutě přihrál na gól, jímž John-Michael Liles snížil na 1:2, a v 34. minutě pak sám zařídil vyrovnání. Za dalších 35 sekund už Colorado vedlo po střele Wojtka Wolského, čtvrtou pojistku přidal v 45. minutě Peter Forsberg, který skóroval poprvé od svého měsíc starého návratu do NHL. "Je to krásný pocit, že čtyři dny před naším posledním zápasem můžeme v klidu trénovat, aniž bychom se museli nervovat, jak to všechno dopadne," prohlásil brankář Jose Theodore, který přispěl k úspěchu svého týmu 27 zákroky. "Poslední dva měsíce jsme tvrdě dřeli a teď už víme, že to nebylo zbytečné." Hráči Canucks litovali, že ztratili slibné vedení 2:0. "První polovinu zápasu jsme hráli dobře, jenže pak jsme během pěti minut třikrát inkasovali a všechno bylo pryč," litoval brankář Roberto Luongo. Nashville, hlavní rival Vancouveru, prohrával na ledě St. Louis 0:3 už po necelých sedmi minutách hry. Po výměně brankářů, kdy Dana Ellise nahradil Chris Mason, se však Predátoři nadechli k velkolepému obratu, který dokonal vítězným gólem v prodloužení Rich Peverley po přihrávce od Jana Hlaváče. "Tohle je senzační vítězství," zářil po utkání Peverley. "Nemůžeme si teď dovolit prohrát žádný zápas a nutně potřebujeme získávat pokaždé dva body. Ukázali jsme velkou vnitřní sílu mužstva. Věděli jsme, že jsme ještě schopni utkání otočit, a udělali jsme pro to maximum. Teď to musíme v dalším zápase potvrdit," dodal Peverley. Naopak naději na postup do play off v úterý definitivně ztratil Edmonton po prohře 2:3 s Calgary. Hráči Oilers tak nedotáhnou do úspěšného konce své závěrečné tažení základní částí, během něhož vyhráli 13 z posledních 19 zápasů. "Do poslední chvíle jsme věřili, že to můžeme dokázat. Nemáme se za co stydět. Tvrdě jsme bojovali, i když spousta okolností byla proti nám. Ale nikdy jsme se na ně nevymlouvali," řekl útočník Jarret Stoll. "Věděli jsme, že jsme v těžké pozici, ale dali jsme do toho srdce. Teď jsme samozřejmě zklamaní," dodal Steve Staios. O výhře Flames rozhodl gólem v 57. minutě Owen Nolan a k postupu do play off jim zbývá už jen malý krůček. Před devátým Vancouverem má Calgary náskok čtyř bodů. "V mnoha směrech nehrajeme tak, jak bychom si představovali, ale dokázali jsme najít cestu k vítězství, a to je teď nejdůležitější," prohlásil kapitán mužstva Jarome Iginla. Utkání nedohrál český útočník Edmontonu Aleš Hemský, který odstoupil v průběhu druhé třetiny kvůli blíže nespecifikovanému zranění v dolní části těla.

Statistika úterních zápasů NHL: NY Islanders - New Jersey 1:2 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 20. Vašíček - 26. Eliáš, 61. Parise (Eliáš). Střely na branku: 22:47. Diváci: 12.357. Washington - Carolina 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 16. Cooke, 20. Laich (Fleischmann), 35. Sjomin, 57. Ovečkin - 23. Walker. Střely na branku: 39:22. Diváci: 18.277. Atlanta - Florida 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Branky: 34. Lavallee-Smotherman, 57. Recchi - 5. O. Jokinen, 42. Bouwmeester, 42. Booth. Střely na branku: 33:33. Diváci: 15.453. Toronto - Buffalo 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 1. Tucker (Kubina), 20. T. Kaberle, 53. Steen - 25. Roy, 50. Bernier, 55. Vanek, rozhodující nájezd Afinogenov. Střely na branku: 22:41. Diváci: 19.288. St. Louis - Nashville 3:4 v prodl. (3:0, 0:1, 0:2 - 0:1)
Branky: 2. McDonald, 5. Mayers, 7. Perron - 27. Bochenski, 42. Tootoo (Židlický), 54. Fiddler, 62. Peverley (Hlaváč). Střely na branku: 17:26. Diváci: 17.357. Edmonton - Calgary 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky: 11. a 54. Glencross - 15. Aucoin, 40. Tanguay, 57. Nolan. Střely na branku: 30:17. Diváci: 16.839. Ottawa - Montreal 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 10. Kovaljov, 26. Dandenault, 52. Kosticyn. Střely na branku: 32:27. Diváci: 20.326. San Jose - Los Angeles 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)
Branky: 20. Grier, 23. Marleau, 35. M. Michálek, 57. Brown, 59. Campbell - 21. O'Sullivan, 27. Ivanans. Střely na branku: 34:18. Diváci: 17.496. Vancouver - Colorado 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)
Branky: 9. Mitchell, 26. Kesler - 30. Liles (Hejduk), 34. Hejduk, 35. Wolski, 45. Forsberg. Střely na branku: 29:20. Diváci: 18.630.