14. dubna 2008 • 00:00

Eliáš gólem pomohl porazit Jágra a spol.

Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?

Hokejisté New Jersey dokázali v prodloužení vybojovat vítězství na ledě New Yorku Rangers a snížili stav série na 1:2. Jedním gólem k tomu přispěl i český útočník Patrik Eliáš.

Hokejisté New Jersey dokázali po dvou domácích porážkách vybojovat vítězství na ledě New Yorku Rangers 4:3 v prodloužení a snížili stav série prvního kola play off NHL na 1:2. Jedním gólem k tomu přispěl i český útočník Patrik Eliáš, který v 33. minutě využil přesilovou hru a vyrovnal na 2:2. Vítězný gól vstřelil po šesti minutách nastaveného času John Madden. Jeho přihrávka z rohu útočného pásma se odrazila do branky od brusle domácího obránce Marka Staala. "Nebudu lhát, bylo to velké štěstí. Hledal jsem před brankou Sergeje Brylina, ale puk trefil soupeře. Byla to opravdu klika, ale potřebovali jsme ji, abychom se vrátili zpátky do série," konstatoval Madden. Na všechny tři góly Rangers, kteří podlehli Devils teprve podruhé z jedenácti vzájemných duelů v sezoně, přihrál český kapitán Jaromír Jágr. "V prvních dvou zápasech jsme měli štěstí my, dnes se v prodloužení přiklonilo na stranu soupeře," řekl Jágr. "Nikdo nečekal, že to bude jednoduchá série. Musíme to brát pozitivně, pořád vedeme 2:1 na zápasy. Teď je důležité, abychom vyhráli příští utkání," dodal Jágr. Hrozbu třetí porážky odvrátili v prodloužení také hráči Bostonu, kteří na vlastním kluzišti porazili Montreal 2:1. Výhru pro domácí zajistil v 10. minutě prodloužení Marc Savard, který při avizovaném vyloučení naskočil na led jako šestý hráč a střelou do odkryté branky zakončil pohlednou akci. Boston tak přerušil sérii třinácti porážek ve vzájemných zápasech s Canadiens a snížil stav série na 1:2. "Zbavili jsme se velkého břemene. Dnešní zápas byl hodně podobný tomu poslednímu, akorát tentokrát se paní Štěstěna usmála na nás," prohlásil trenér Bruins Claude Julien. Hrdinou večera byl brankář Medvědů Tim Thomas, který si připsal 27 zákroků, včetně pěti v nastaveném čase. "Věděl jsem, že jednou nás porazit musejí. V prodloužení jsme měli několik dobrých šancí, ale Thomas nás vychytal," litoval kouč Montrealu Guy Carbonneau. Vyrovnaný stav 1:1 na zápasy je v sérii mezi Washingtonem a Philadelphií. Flyers dokázali vyhrát druhý zápas v hlavním městě Spojených států 2:0. Hlavní zásluhu na tom měla pozorná obrana hostů v čele s brankářem Martinem Bironem, který zlikvidoval všech 24 střel a potřetí z posledních čtyř zápasů vychytal čisté konto. Oba góly vstřelili už v první třetině R. J. Umberger a Jeff Carter. "Každý vám řekne, že je v play off důležité vyhrát jeden z úvodních dvou zápasů na hřišti soupeře. Nám se to povedlo. Venku se nám letos daří a teď je na nás, abychom toho dokázali využít," řekl gólman Biron, jehož spoluhráči tentokrát z ledu vymazali Alexandra Ovečkina, nejproduktivnějšího hráče i nejlepšího střelce základní části, který v prvním zápase vstřelil vítězný gól na 5:4. Ovečkin strávil na ledě skoro 27 minut, vypálil pětkrát na branku, ale tentokrát si nepřipsal ani bod. "Moc se mi nelíbí, že zůstával na ledě tak dlouho. Ale s Alexem je to těžké. V hlavě mu pořád něco říká, že je to on, kdo by měl zápas rozhodnout, a mnohokrát se mu to povedlo. Ale dneska vypadal trochu unaveně a frustrovaně. Nedostával se příliš k puku a soupeř si ho hlídal," všiml si trenér Capitals Bruce Boudreau. Co na to Ovečkin? "Nemakali jsme dost tvrdě a nehráli jsme naším stylem," prohlásil ruský mladík. Fantastický obrat předvedli v třetím utkání proti San Jose hráči Calgary a ujali se vedení v sérii 2:1. Po třech minutách a třiatřiceti sekundách prohrávali Flames na domácím ledě už 0:3 a brankář Miikka Kiprusoff se nečekaně brzy poroučel na střídačku. Jeho náhradník Curtis Joseph už pak ale neinkasoval a spoluhráči čtyřmi góly otočili skóre na 4:3. Nejprve v 14. minutě poprvé skóroval Jarome Iginla, v druhé části snížil na rozdíl jediného gólu Daymond Langkow a po 78 sekundách třetí části vyrovnal Daniel Phaneuf. Vítěznou branku pak vstřelil v 57. minutě Owen Nolan.

Výsledky - 1. kolo play off NHL: Východní konference - 2. zápas:
Washington - Philadelphia 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)

Branky: 6. Umberger, 16. Carter. Střely na branku: 24:41. Diváci: 18.277. Stav série 1:1. Východní konference - 3. zápasy:
Boston - Montreal 2:1 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 7. Lucic, 70. Savard - 25. Kostopoulos. Střely na branku: 31:28. Diváci: 17.565. Stav série 1:2. NY Rangers - New Jersey 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 13. a 41. Dubinsky (na obě Jágr a Straka), 27. Avery (Jágr) - 4. Brylin, 33. Eliáš, 36. Parise, 67. Madden. Střely na branku: 30:33. Diváci: 18.200. Stav série 2:1. Západní konference - 3. zápas:
Calgary - San Jose 4:3 (1:3, 1:0, 2:0)

Branky: 14. Iginla, 31. Langkow, 42. Phaneuf, 57. Nolan - 2. Clowe, 4. Marleau, 4. Murray. Střely na branku: 25:27. Diváci: 19.289. Stav série: 2:1.