15. dubna 2008 • 00:00

Hudler skóroval, ale Detroit prohrál

Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

AKTUALIZOVÁNO - Ani brankář Dominik Hašek, ani produktivní Jiří Hudler nezabránili hokejistům Nashvillu v prvním letošním vítězství v playoff. Predators porazili ve třetím zápase Detroit 5:3 a snížili stav série.

První porážku v letošním play off utrpěli hokejisté Detroitu, když v třetím utkání 1. kola podlehli na ledě Nashvillu 3:5. Nezabránil tomu ani český brankář Dominik Hašek, jenž z 28 střel inkasoval čtyři góly, pátý přidal v poslední minutě do prázdné branky útočník Martin Erat. ¨ Dvěma asistencemi přispěli k výhře Predators také obránce Marek Židlický a útočník Jan Hlaváč. V dresu Red Wings zaznamenal gól a přihrávku Jiří Hudler. Právě hlavně díky Hudlerovi vedl Detroit ještě v polovině zápasu 2:0. Hašek hájil čisté konto až do 33. minuty, pak se trefil Alexandr Radulov a za další tři minuty vyrovnal David Legwand. Hned v první minutě třetí třetiny získal Detroit vedení zpět, jenže v 57. minutě Nashville dvěma góly během pouhých devíti sekund otočil skóre poprvé v utkání ve svůj prospěch a vítězství už si vzít nenechal. "V play off jsou momenty, které mohou změnit celou sérii. Nevím, třeba to byl jeden z nich," řekl ke gólům Ryana Sutera a Jasona Arnotta trenér Predátorů Barry Trotz. Haška, jenž v prvních dvou zápasech držel soupeře zkrátka a inkasoval jen tři branky, překonali oba hráči tvrdými střelami příklepem. "Nevím, čím to je, ale musíme začít prohrávat, abychom se začali pořádně snažit," řekl s úsměvem Arnott, jehož tým dokázal slepenými góly zdramatizovat i minulé utkání, které však nakonec prohrál. V kabině Detroitu vládla po zápase poraženecká nálada, podle zámořských novinářů to dokonce vypadalo, jako by nejlepší tým základní části právě vypadl z play off. "Srazilo nás to dolů," přiznal útočník Kris Draper. "Ale až se v úterý ráno probudíme, pořád budeme vést 2:1 na zápasy, i když to tak teď nevypadá," dodal. Na rozdíl od Detroitu si mečbol na postup do druhého kola vybojovali hokejisté Pittsburghu, kteří po dvou domácích výhrách zvítězili i na ledě Ottawy 4:1 a vedou v sérii už 3:0 na zápasy. Postup si mohou Tučňáci zajistit ve středu, kdy je na programu čtvrté utkání. Hvězdou pondělního večera byl v Ottawě slovenský útočník ve službách Penguins Marián Hossa. Bývalý hráč Senators, kteří si Hossu před 11 lety vybrali v prvním kole draftu, vstřelil jeden gól a na dva přihrál. "Jsem rád, že jsem se konečně trefil a sehrál dobrý zápas, navíc v hale, kde jsem odstartoval svou kariéru v NHL," řekl Hossa, jehož Pittsburgh získal z Atlanty na začátku roku, těsně před koncem přestupního termínu. Ottawě ke zvratu v sérii nepomohl ani kapitán Daniel Alfredsson, který se nečekaně objevil v sestavě, přestože stále není fit po zranění ze závěru základní části. "Viděli jste, že nemůže bruslit na sto procent, ale díky svým šikovným rukám si vytvořil několik šancí," řekl trenér Senators Bryan Murray. "Myslím, že Daniel ukázal charakter a bojovné srdce. Bohužel, jeden hráč tým nedělá," dodal Murray. Tučňáci rozhodli o své výhře v úvodu třetí třetiny, kdy za stavu 1:1 vstřelili během úvodních 90 sekund dvě branky. Jsou tak na nejlepší cestě oplatit Ottawě vyřazení z loňského play off, kdy Senátorům podlehli 1:4 na zápasy. "Bylo by krásné, kdyby se nám odveta za minulý rok povedla, ale poslední krok je vždy nejtěžší. Abychom příště vyhráli, musíme hrát ještě lépe než dnes," řekl útočník Jordan Staal. I třetí zápas série mezi Coloradem a Minnesotou muselo rozhodnout až prodloužení, když potřetí za sebou skončilo utkání po základní hrací době nerozhodně 2:2. Druhou výhru v sérii nakonec ukořistili hostující Wild, vítěznou branku vstřelil v 12. minutě nastavení Pierre-Marc Bouchard. Na podobně vyrovnané zápasy jsou ale fanoušci obou celků už zvyklí. Ve vzájemné sérii v play off 2003 muselo prodloužení určit vítěze dokonce v pěti utkáních po sobě a všechna skončila rovněž výsledkem 3:2. Hráči Colorada měli v základní hrací době převahu, přesto v třetí třetině museli dotahovat jednogólové manko, které smazal pět minut před koncem Joe Sakic. Prodloužení už pak ale patřilo Minnesotě, která i díky jedné přesilové hře přestřílela v nastaveném čase svého soupeře 12:7. Při rozhodující akci se Bouchard prosadil pohotovou ranou švihem po přihrávce Briana Rolstona zpoza branky. Čtvrtý zápas se hraje v Coloradu dnes.

Výsledky - 1. kolo play off NHL: Východní konference - 3. zápas:
Ottawa - Pittsburgh 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)

Branky: 22. Foligno - 26. Talbot, 41. Crosby, 42. J. Staal, 49. Marián Hossa. Střely na branku: 34:38. Diváci: 19.961. Stav série: 0:3. Západní konference - 3. zápasy: Nashville - Detroit 5:3 (0:1, 2:1, 3:1)
Branky: 33. Radulov (Židlický), 36. Legwand (Hlaváč), 57. Suter (Hlaváč, Židlický), 57. Arnott, 60. Erat - 9. Draper (Hudler), 30. Hudler, 41. Dacjuk. Dominik Hašek odchytal za Detroit 59 minut, z 28 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 78,6 procenta. Střely na branku: 29:26. Diváci: 17.113. Stav série: 1:2. Colorado - Minnesota 2:3 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 16. Brunette, 55. Sakic - 48. M. Koivu, 52. Rolston, 72. Bouchard. Střely na branku: 46:39. Diváci: 18.007. Stav série: 1:2.