16. dubna 2008 • 00:00

Kolaps za 9 sekund

Red Wings vedli ve třetím zápase hned dvakrát, souboj s Predators ale nezvládli DETROIT ZTRATIL VYHRANÝ ZÁPAS S NASHVILLEM, KAUZA AVERY NASHVILLE/PRAHA - Prožil hodně těžkou noc. Namísto oslav třetí výhry musel strávit velké zklamání. Red Wings nedotáhli slibně rozjetou partii na ledě Predators a pod porážku se podepsal i gólman Dominik Hašek. Za neuvěřitelných devět sekund inkasoval dva góly, které rozhodly o osudu zápasu. "Je to skličující pocit," přiznal třiačtyřicetiletý veterán v listu Detroit News. Z tvrdého úderu se Hašek dostával dlouho. Nebylo to totiž poprvé, kdy se takto "sesypal". První gólové smršti přihlížel už ve druhé třetině. To kapituloval dvakrát během dvou minut a osmi sekund. "Vždycky můžete udělat něco jinak. Mohl jsem, nebo spíš měl jsem některou ze střel chytit," řekl gólman Detroitu. "Ale nestalo se. Udělali jsme dvě chyby a přišli jsme o zápas." V Detroitu si Haška považují. Obdivují jeho zarputilost i hokejový um. Ovšem také si všimli, že už není tím nepřekonatelným Dominátorem. V sezoně si připsal pět nul, což je skvělá bilance. Několik zápasů se mu však hrubě nepovedlo. "Hašek hledá stálou formu," objevilo se na stránkách mlive.com. "Poslední měsíc možná víc připomíná Jekylla a Hyda." Český brankář skutečně střídá skvělá vystoupení s podivnými. Během posledního měsíce hned v šesti utkáních inkasoval góly v rychlém sledu za sebou. A teď v play off to graduje. Už ve druhém utkání kapituloval za 11 sekund dvakrát, ovšem Red Wings vše ustáli. Podstatně větší pohroma Haška potkala v pondělí. Kolaps si navíc prožil hned dvakrát. Jeho tým až do poloviny druhé třetiny jasně kontroloval utkání, vedl 2:0. Ve 36. minutě to ale bylo náhle 2:2. Rychlé vyrovnání si ještě gólman vyčítat nemohl. Defenziva totálně selhala, na branku se valil jeden útok za druhým. Co však Haška namíchlo, to byl závěr třetí části. Red Wings podruhé ztratili vedení (3:2) a už nedokázali odpovědět. "Co se stalo? To je dobrá otázka," reagoval Hašek v deníku Detroit Free Press. "Ze dvou střel padly dva góly. Možná jsem měl předvést nějaký dobrý zákrok. Kdo ví?" Po utkání si obě situace z 57. minuty v hlavě stále přehrával a hledal vysvětlení. Jak se vše seběhlo? Třetí gól mu dal Suter, který po souhře s českou dvojici Židlický, Hlaváč z levého kruhu přesně pálil k tyči. Nechytatelná rána. Až vítěznou trefu si Hašek vyčítal. Z pravé strany se vřítil do útočného pásma Arnott a golfovým úderem namířil přesně do horního rohu. "Dobře jsem tu střelu viděl. A měl jsem zasáhnout," posteskl si. "Ale není to tak snadné, jak to vypadá. On (Arnott) je dobrý střelec. Nabral velkou rychlost a měl i čas si střelu připravit. Ta rána měla tak 150 kilometrů za hodinu. A byla navíc přesná." Ani to však Haška nemohlo uchlácholit. Na sebe byl vždycky přísný, takže porážku vzal vlastně na sebe. "Je to zklamání. Že jsme ale prohráli, zase není tak neočekávané. Všichni jsme věděli, že to bude proti Nashvillu hlavně v jeho aréně hodně těžké," poznamenal český gólman. Obavy a respekt ze soupeře jsou namístě. Už v sezoně to s Predators nebylo vůbec snadné. A především pro Haška. V pěti vzájemných zápasech dostal deset branek, navíc hned dvakrát si musel protrpět hrozivou kanonádu. V prvním případě inkasoval dva góly za 3:11 minuty, v následném souboji to hráči Nashvillu stihli za 2:18 minuty. "Pro ně to teď musí být těžký úder, to je jasné," radoval se hrdina večera Jason Arnott. V Nashvillu se totiž báječným obratem hráčům zase vrátila víra, že jsou schopní favorita přehrát, a možná jej i poslat na dovolenou. Spoléhají nejen na své "rychlé" střelce, ale zejména na gólmana Dana Ellise. Šestadvacetiletý brankář vykazuje lepší statistiky než Hašek (91,3 % - 90,7 %). "My se však dáme dohromady, to mi věřte. Zápas se nám nepovedl, sami jsme ho pustili. Ale už je to za námi," řekl Nicklas Lidström, kapitán Red Wings. HAŠKOVY KOLAPSY V SEZONĚ Nashville-Detroit 5:3 (3. zápas/1. kolo SC) Detroit-Nashville 4:2 (2. zápas/1. kolo SC) Chicago-Detroit 6:2 (základní část) 2 góly za 9 sekund 2 góly za 11 sekund 3 góly za 1:59 ČEŠI V AKCI Petr Sýkora (Pittsburgh) 0 0 4 0 17:31 ČEŠI V AKCI Radek Bonk (Nashville) 0 0 1 0 16:34 Martin Erat (Nashville) 1 0 2 +2 21:14 Jan Hlaváč (Nashville) 0 2 1 +2 19:15 Jiří Hudler (Detroit) 1 1 1 -1 11:24 Marek Židlický (Nashville) 0 2 1 +2 17:20 BRANKÁŘ Dominik Hašek (Detroit) 24 4 85,71 59:34 ČEŠI V AKCI Milan Hejduk (Colorado) 0 0 4 -3 22:05 Martin Škoula (Minnesota) 0 0 1 +1 30:12 VÝCHODNÍ KONFERENCE - 1. KOLO OTTAWA-PITTSBURGH 1:4 STAV SÉRIE 0:3 Branky a nahrávky: 22. Foligno (Spezza) - 26. Talbot (Hossa, Dupuis), 41. Crosby (Hossa, Scuderí), 42. Staal (Kennedy, Ruutu), 49. Hossa (Malone, Crosby). Střely na branku: 34:38. Vyloučení: 10:4. Využití: 0:1. Diváci: 19 961. Třetiny: 0:0, 1:1, 0:3. Hvězdy utkání: Foligno - Hossa, Crosby. ZÁPADNÍ KONFERENCE - 1. KOLO NASHVILLE-DETROIT 5:3 STAV SÉRIE 1:2 Branky a nahrávky: 33. Radulov (Suter, ŽIDLICKÝ), 36. Legwand (Dumont, HLAVÁČ), 57. Suter (HLAVÁČ, ŽIDLICKÝ), 57. Arnott (Radulov, Zanon), 60. ERAT (Hamhuis) - 9. Draper (HUDLER, Cleary), 30. HUDLER (Cleary, Kronwall), 41. Dacjuk. Střely na branku: 29:26. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 17 113. Třetiny: 0:1, 2:1, 3:1. Hvězdy utkání: Arnott, Suter, Legwand (N). ZAZÁŘIL JAN HLAVÁČ ZÁPADNÍ KONFERENCE - 1. KOLO COLORADO-MINNESOTA 2:3p STAV SÉRIE 1:2 Branky a nahrávky: 16. Brunette (Sakic, Wolski), 55. Sakic (Forsberg, Brunette) - 48. M. Koivu (Fedoruk, Bouchard), 52. Rolston (Demitra), 72. Bouchard (Rolston). Střely na branku: 46:39. Vyloučení: 5:7. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 18 007. Třetiny: 1:0, 0:0, 1:2 - 0:1. Hvězdy utkání: Bouchard, Burns, Bäckström (M). Vysvětlivky: Za jménem hráče následují góly, přihrávky, počet střel, hodnocení účasti na ledě +/- body a čas strávený na ledě. U brankáře za úspěšnými zásahy následují inkasované góly, procentuální úspěšnost a čas strávený na ledě.