17. dubna 2008 • 00:00

Titul, miliony. Slavia je v ráji!

FINÁLE ČP PLAY OFF: SEDMOU BITVU ZVLÁDLI PRAŽANÉ, SOUPEŘ SE NEMUSÍ STYDĚT PRAHA - Hokejovou Slavii ovládl pocit blaženosti. Euforie. Hráči zažívají pohádkový závěr sezony. Mohou se laskat s mistrovským pohárem! Včera před rekordní návštěvou bravurně zvládli sedmý zápas a vrhli se do proudu oslav. Nekonečných, náročných. A bujarých. Karlovarští smutní, ale nemají se za co stydět. Prohráli, ale se vztyčenou hlavou. Bylo to důstojné finále! Přesně v čase 58:00 se z ochozů O2 Areny ozval burácející pokřik: Mistři! V čase 59:13 se už i na obří kostce vyjímalo: Mistři extraligy! Neklamné znamení, komu patřil včerejší večer. Domácím hrdinům. Mistrům extraligy. Slávistům. Nádherný zážitek jim nezkazil ani fakt, že soupeř jim dal dva góly v posledních třech minutách. V tu dobu už nebylo o vítězi pochyb. "Předtím jsme je v zápase k ničemu nepustili," liboval si útočník David Hruška. To stál v kabině, na hlavě mistrovskou čepici. Z úst mu šel kouř z doutníků. Okolo stříkalo šampaňské, hráči se nadšeně objímali. Sponzoři jim děkovali. Slávisté si báječný zážitek užili o to víc, že slavili doma. Navíc před rekordní návštěvou (17 123 fanoušků). Atmosféra byla skvělá. "Že jsme je přejeli? Ono to seshora vždycky vypadá jednoduše. Ale ono to tak není," říkal kouč Vladimír Růžička. Stál v kabině, pokuřoval doutník. Bezprostředně po zápase vypadal na ledě trošku zakřiknutě. Když fanoušci skandovali jeho jméno, nesměle jim zamával. Kolem krku měl vítězné tričko, mistrovskou čepici držel v ruce. Vypadal dojatě. Aby ne. Slavia je jeho hýčkané dítě, kromě rodiny jeho "všechno." A teď tým dovedl ke druhému titulu. Když slávisté křepčili, na druhé straně smutně postávali Karlovarští. "Ale nemáme se za co stydět," přesně to vystihl klíčový útočník Petr Kumstát. Měla to být nervydrásající podívaná. Ale Slavia ze sedmé bitvy udělala vlastní show. Způsob, jakým zápas ovládla, je úctyhodný. Především v první třetině se Karlovarští skoro na nic nezmohli. Domácí v našlapaném chrámu dominovali. A dva góly v závěru už moc neřešily. Už v šestnácté minutě se nad záplavou hlav domácích fanoušků zjevil pomocí červeno-bílých čtvrtek obrazec poháru. Možná troufalé. Možná předčasné. Ale slávističtí příznivci asi věděli, co si mohou dovolit. Jejich tým v první třetině naprosto vládl. A v čase 8:41 vedl už 2:0. "Před šestým zápasem jsem byl paradoxně mnohem nervóznější," připustil trenér Růžička. Klub zažil pohádkovou sezonu. Přitom do ní vstoupil s pořádnou nejistotou. S nižším rozpočtem, s oslabeným kádrem. A s pokorou. Ale vyklubala se z toho parádní jízda. Růžička znovu potvrdil svůj um. Osmiletá vláda = čtyři finále, z toho dva tituly. Pražský tým se kromě titulu může radovat i ze 7,5 milionu za postup do Ligy mistrů. Na to ale nikdo teď nemyslí... Hlavní jsou oslavy. *** Svoboda (8) Kadlec (8), Vašíček (8) Novák (8), Drtina (8) Sloboda (7), Žižka (8) Kolařík (7) Bednář (9), Červenka (9), Tomica (8) Hruška (8), Klepiš (9), Vondrka (8) Micka (7), Růžička (7), Sup (8) Beránek (7), Rataj (7), Čermák (6) HC SLAVIA PRAHA FINÁLE ČP PLAY OFF O2 ELH 4:2 Třetiny: 2:0, 1:0, 1:2 KONEČNÝ STAV SÉRIE 4:3 (4:5, 5:2, 4:3, 2:8, 4:0, 1:4, 4:2) Mensator (6) Dobroň (6), Hanzlík (5) Mudroch (5), Řezníček (5) Němec (4), Prošek (3) Grof (5), Brňák (5) Kumstát (6), Skuhravý (5), Košťál (5) Bílek (5), Kraft (4), Hluchý (5) Melenovský (5), Kristek (5), Procházka (5) Zucker (5), Pech (7), Polák (7) HC ENERGIE K. VARY KONEČNÝ STAV 4:3 STATISTIKA Branky a nahrávky: 7. Klepiš, 9. Bednář (Tomica), 38. Červenka (Klepiš), 58. Vašíček (Sup) - 58. Polák (Němec), 60. Hanzlík (Kumstát). Rozhodčí: Husička, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 17 123 (vyprodáno). Zásahy gólmanů: Svoboda 31 (93,9 %) - Mensator 38 (90,5 %). * * * Známka pro hlavní rozhodčí: 2 Známky v sestavách: 10 - nejlepší, 1 - nejhorší VLADIMÍR RŮŽIČKA "Hráčům jsem říkal, že si musí uvědomit jednu věc, že nejde o to, kdo bude hrát hezky, jde o to, kdo vyhraje. Říkal jsem, že mě nezajímá, jak budeme hrát, ale že vyhrajeme. To je v takových zápasech důležité. Začali jsme velice dobře, ale ve druhé třetině to tak dobré nebylo. Měli jsme tam takovou pasáž, kdy to nebylo ono. Dělali jsme zbytečné chyby. Když jsme dali na 3:0, tak jsme se uklidnili a pak už to bylo v pohodě. A dva tituly? V obou případech to bylo těžké, ale urvali jsme to. Hráli jsme devatenáct utkání v play off, to se nám ještě nikdy nestalo. Ani když jsme porazili před lety Pardubice. Právě Pardubice byly první, perfektní. Tady v aréně to bylo něco, pro mě jako mistrovství světa. Sedmnáct tisíc lidí na hokeji, pro to se to hraje. Říkal jsem klukům, že jim to nemůžeme udělat, abychom to nevyhráli." VÍCE O 7. FINÁLE NA STRANÁCH 14 A 15