TEST: Zoot Ali'i je bota pro závodníky i triatlety zrozená na Havaji | iSportLIFE | iSport.cz
10.3.2019 • 05:00

TEST: Kráska Zoot Ali'i se zrodila na Havaji. Top bota pro závodníky i triatlety

Neotřelý design, dynamické tlumení, extrémně rychlé nazouvání. Tak by se dala ve zkratce vystihnout závodka Zoot Ali'i s utahováním pomocí BOA a konstrukcí, která je silně inspirovaná triatlonem.Běžecké boty Zoot

Některé běžecké značky není potřeba dlouze představovat, ale stále ještě existují výrobci, o kterých jste dost možná nikdy neslyšeli. Jedním z nich je i Zoot, Americký výrobce sportovního vybavení s kořeny na Havajských ostrovech.

Že se Zoot zrodil na Havaji není náhoda. Jedná se totiž o dějiště jedné z největší sportovní události světa - mistrovství světa v Ironmanu. A právě triatlon je hlavním sportem, nebo spíše trojicí sportů, na které se Zoot specializuje. Tato specializace je krásně vidět i na modelu běžeckých bot Zoot Ali'i.

Zoot Ali'i

Zoot Ali'i
  • hmotnost: 280 gr (UK 8)
  • drop: 8 mm
  • cena: 4299,- Kč

klady:

  • BOA stahování a svršek bez jazyku zajišťují extrémně rychlé nazouvání a utažení boty
  • pohodlný bezešvý svršek
  • dají se využívat na triatlon i na běžecké závody

zápory:

  • nízká úroveň tlumení vyžaduje pokročilejší techniku došlapu
  • vysoká pořizovací cena

Ali'i je silniční závodní model určený závodní a tempové použití. Neočekávejte tedy, že Ali'i bude pohodlná bačkora na dlouhé běhy. Místo toho se můžete těšit na dynamickou a tuhou botu, která se nejlépe cítí ve vysoké rychlosti.

První, co na Ali'i zaujme je svršek. Řeč není ani tak o unikátním designu jako o systému utahování pomocí BOA kolečka a konstrukci se sešitým jazykem. Díky tomu nemusíte řešit žádné složité utahování boty a správné usazení na chodidle. Do Ali'i jednoduše vklouznete, otočíte kolečkem a je to.

Toto provedení zajišťuje triatletům maximální rychlost v depu při přezouvání z cyklistických treter. Na své si ale přijdou i běžci, které nebaví věčné rozvazování a zavazování tkaniček. Rychlost nazouvání a utahování se ale neobejde bez jedné stinné stránky. Pokud máte standardní tvar chodidla a Ali'i vám sedí okamžitě po nazutí, pak nemusíte nic řešit. V případě úzkého, širokého, nebo vysokého tvaru chodidla ale zapomeňte na to, že by se s pomocí BOA dala bota přesněji nastavit pro vaše individuální potřeby.

Svršek sám o sobě je v přední části poměrně prostorný a je vyroben z bezešvého a hladkého materiálu, takže není problém v Ali'i běhat naboso.

Závodní tlumení

Tlumící vrstva odpovídá tomu, že se jedná o závodní model. Míra tlumení je spíše nízká a bota působí poměrně tuhým dojmem. To bude vyhovovat všem běžcům, kteří jsou nešťastní z aktuálního trendu vyrábět extrémně měkké boty na trénink i na závody.

Tlumení ale není tak tvrdé, aby se v botě nedal pohodlně absolvovat půlmaraton, ale u půl až maratonských distancích bych Ali'i doporučil výhradně zkušenějším běžcům s pokročilou technikou došlapu. Drop je standardních osm milimetrů a pocitově při běhu přes střed chodidla nijak nelimituje.

Tlumicí vrstva je rozdělena do dvou bloků. Měkčí v oblasti paty a tužší v přední části. Díky tomu si Ali'i zachovává potřebnou dynamiku a zároveň pohodlně tlumí při běhu z kopce, nebo dočasnému přechodu na běh přes paty.

Gumová podrážka je pojata velmi minimalisticky a kryje pouze dopadové zóny v přední části boty a pod patou. Díky tomu si Ali'i zachovává potřebný záběr pro běh po silnici a zároveň dochází k značné úspoře hmotnosti. Ve výsledku tak ve velikosti UK 8 váží Ali'i rovných 280 gramů. To je srovnatelné číslo jako u konkurenčních modelů v čele s Asics Noosa.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Zoot Ali'i primárně triatlonovou závodkou, kterou ale ocení i čistokrevní běžci. Ali'i nadchne každého příznivce rychloutahovacího systému BOA, který zároveň hledá rychlou a dynamickou botu pro intenzivní tréninky na dráze, nebo závody na silnici. Hlavní předností je extrémně rychlé nazouvání a solidní vlastnosti při rychlém běhu. Očekávat se dá i na závodku velmi slušná životnost.


Témata:  superlifeběhběhánítriatlonzoottestboty
Další články autora
 
1 Praha,
Milíčovský les: 16. 3.
Výsledky
2 Ostrava,
Bělský les: 13. 4.
Výsledky
3 Brno,
zoo: 14. 9.
Výsledky
4 Praha,
Divoká Šárka: 19. 10.
Přihlásit se
5 Říčany,
les: 9. 11.
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. K webu patří též trackovací aplikace Superlife pro všechny nadšené sportovce. Přijmi výzvu!

Články odjinud