Cyklistiku zasáhla další smrt. Portal (†40) sám závodil, řešil arytmii | iSportLIFE | iSport.cz
4.3.2020 • 09:55

Cyklistiku zasáhla další smrt. Portal (†40) sám závodil, řešil arytmii

Vstoupit do diskuse
0

Sportovní ředitel cyklistické stáje Ineos Nicolas Portal v úterý náhle zemřel na srdeční zástavu. Bylo mu pouhých 40 let. Ve sportovním světě přitom nejde o ojedinělý případ. Proč jsou vrcholoví sportovci ve větším ohrožení?Nicolas Portal byl profesionálním jezdcem, který svou kariéru započal v roce 2001 ve francouzském týmu AG2R Prevoyance. Od roku 2006 nastupoval v barvách týmu Caisse d'Epargne, kde setrval tři roky. Závěr své cyklistické kariéry strávil ve stáji Sky.

Nicolas Portal zemřel ve věku 40 let na zástavu srdce
Nicolas Portal zemřel ve věku 40 let na zástavu srdce

Takřka celou sezonu 2009 ale musel vynechat kvůli problémům se srdeční arytmií a o rok později ukončil kariéru. Stáji Sky ale zůstal věrný. Od roku 2011 v týmu působil jako manažer, o dva roky později se stal sportovním ředitelem.

Právě v této pozici se mu velmi dařilo a stal se jedním z nejúspěšnějších sportovních ředitelů stáje. Portal stál například u vítězství Bradleyho Wigginse na Tour de France v roce 2012 a poté pomohl týmu při vítězství Chrise Froomea (2013 a 2015-2017) nebo Gerainta Thomase (2018). Nechyběl ani minulý rok u prvenství Egana Bernala poté, co se stáj přejmenovala na Ineos.

Nečekaná smrt jeho týmové kolegy velmi zasáhla. „S velkým zármutkem musíme oznámit úmrtí našeho milovaného kolegy a přítele Nika Portala, který zemřel náhle dnes odpoledne ve svém domě v Andoře,“ uvedla stáj Ineos v oficiálním prohlášení bez upřesnění příčiny smrti.

Případ Nicolase Portala není ve sportovním světě ojedinělý. Podobné neštěstí potkalo například cyklistu Jimmyho Duquennoye, který zemřel v roce 2018 ve věku pouhých 23 let. Profesionálního belgického závodníka postihla zástava srdce náhle, když byl doma.

Důvodů, proč jsou profesionálové ohroženi zástavou srdce více než jiní lidé, je hned několik. „Náhlá srdeční smrt se u vrcholových sportovců vyskytuje oproti běžné populaci asi dva a půlkrát častěji. Je to způsobeno například extrémní zátěží organizmu, poruchou minerálového hospodářství nebo dehydratací. Sportovci jsou sice pohybově aktivní, avšak v jejich případě jde o extrémní přetížení, které lze v řadě případů považovat za superzdravé jen stěží,“ vysvětluje profesor Petr Neužil, odborník v oblasti kardiologie.

Život v případě zástavy srdce může zachránit včasná resuscitace. Bez kyslíku, který srdcem pumpovaná krev rozvádí po těle, totiž začíná odumírat mozek. Bez srdeční masáže by ročně zemřelo zruba pět tisíc Čechů.


Vstoupit do diskuse
0
Další články autora

iSport LIFE

Běh Kolo Testy Inspirace Akce iSport LIFE Columbia běžecké závody

iSport LIFE je web o radosti z pohybu, motivaci, pozitivním a zdravém životní stylu.

Běh, cyklistika, dobré jídlo, zdraví, zážitky, to jsou témata, na které zde narazíte. Těšte se na testy bot, sportovního vybavení, technických vychytávek, reportáže, tipy na výlety. Kdo to myslí s během a cyklistikou trochu vážně, najde zde rady zkušených sportovců.

Prostor tu mají i témata o zdraví a jídle.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá běžecké a cyklistické závody v různých městech v České republice. Přijmi výzvu!

Jízdní kola * Elektrokola * Elektrokoloběžky * Tenisové vybavení na Heureka.cz

23. srpna 2020
Praha
Výsledky
12. září 2020
Brno
Výsledky
10. října 2020
Praha
Přihlásit se

www.isportlife.cz je web o životě sportovců. Nenajdete zde však výsledky, časy, rozebírání herních taktik a hledání ideálních sestav. Začíst se naopak můžete do profilů, rozhovorů a příběhů nejen našich, ale i zahraničních sportovců. Poodhalíme vám nejen jejich tréninkové finty, ale i to jak správně odpočívat. iSport LIFE je o životě ve sportu.

Tým kolem www.isportlife.cz pořádá také běžecké závody v různých městech v České republice.

Články odjinud
Články odjinud