8. února 2018 • 14:52

Krasobruslařka Dušková bude na olympiádě závodit s ortézou

Autor:
Start krasobruslařky Anny Duškové na olympijských hrách v Pchjongčchangu je z lékařského hlediska malý zázrak. Ženská část sportovní dvojice, kterou tvoří společně s Martinem Bidařem, si na konci října přetrhla vaz v pravém kolenu a na začátku listopadu musela na operaci. Již v prosinci se ale vrátila zpět na led a začala se připravovat na vrcholnou akci dosavadní kariéry. V Koreji tak bude startovat, i když na noze musí mít speciální ortézu.


"Musím ji nosit. Nejraději bych ji nenosila, ale je to nutné," řekla Dušková, která tak má jednu nohu mohutnější než druhou. Mimo sportoviště sice chodí bez ortézy, trénovat na ledě bez ní si ale nedovolí. "Nezkoušela jsem to. Jde o to, abych si v případě špatného pohybu zranění neobnovila. V ortéze jsou dva klouby, které koleno fixují," popsala osmnáctiletá krasobruslařka momentálně nezbytnou pomůcku. Při rozcvičování ji ale občas odloží. "Chci si pomalu zvykat, až ji odložím," řekla.

Přestože pilně cvičí a rehabilituje, cítí, že flexibilita pravého kolena není stoprocentní. "Je to těžší. Musím si dát větší práci, když se chci patou dotknout zadku, při přitažení," pousmála se. Hybnost kolena posouvala pomalu pod dohledem lékaře. "Pan doktor mi pokaždé na kontrole říkal, že mohu o trochu více pokrčovat nohu. A když jsem u něj byla naposledy, tak mi poprvé řekl, že už je to dobré. Ale to jsem se tou dobou dotkla nohou zadku," vysvětlovala.

Ortéza se tak v posledních týdnech stala pevnou součástí života Duškové a zejména jízd na ledě. "Ze začátku jsem ji hodně vnímala. Nebyla jsem na ni zvyklá, bylo to něco jiného. Teď si ale zase nedokážu představit jízdu bez ortézy," dodala Dušková, která si pro olympijský start speciálně upravila nehty. Na rukou má českou vlajku i číslovku 100 připomínající sto let od vzniku Československa, jeden ze symbolů české olympijské výpravy.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 14. kola Fortuna ligy »

15. kolo Fortuna ligy:

Mladá Boleslav - Dukla (pá 9.11., 18:00), Karviná - Sparta (so 10.11., 14:00), Slovácko - Liberec (so 10.11., 17:00), Opava - Baník Ostrava (ne 11.11., 14:00), Jablonec - Bohemians (ne 11.11., 15:00), Plzeň - Příbram (ne 11.11., 15:00), Teplice - Olomouc (ne 11.11., 15:00), Slavia - Zlín (po 5.11., 17:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze