Proč Djokovičovy odbory žalují tenis? Kočkopes obírá hráče, všichni jedou na sebe

Nejzvučnějším jménem ze signatářů žaloby je Nick Kyrgios
Nejzvučnějším jménem ze signatářů žaloby je Nick Kyrgios
Před šesti roky vznikla PTPA z popudu Novaka Djokoviče
Před šesti roky vznikla PTPA z popudu Novaka Djokoviče
Jakub Menšík v akci v Miamii
Coco Gauffová na kurtu
Sedmnáctiletá Mirra Andrejevová je nastupující hvězdou ženského tenisu
10
Fotogalerie
Blogy
Vstoupit do diskuse (1)

KOMENTÁŘ JANA JAROCHA | Nemáme žádné slovo, jsme jen kolečka v systému, stěžují si léta tenisté. Před šesti roky tak vznikla z popudu Novaka Djokoviče a Vaska Pospisila Asociace profesionálních hráčů tenisu (PTPA). A tyto tenisové odbory minulý týden podaly na střešní organizace ATP, WTA a ITF antimonopolní žalobu. Nazývají je kartelem, který řídí tenis bez ohledu na blaho hráčů. O co ve sporu skutečně jde? 

Nemáme žádné slovo, jsme jen kolečka v systému, stěžují si léta tenisté. Před šesti roky tak vznikla z popudu Novaka Djokoviče a Vaska Pospisila Asociace profesionálních hráčů tenisu (PTPA). A tyto tenisové odbory minulý týden podaly na střešní organizace ATP, WTA a ITF antimonopolní žalobu. Nazývají je kartelem, který řídí tenis bez ohledu na blaho hráčů. O co ve sporu skutečně jde?

Je to ironie osudu. Mužská ATP i ženská WTA vznikly v sedmdesátých letech minulého století jako organizace hájící práva hráčů. Dnes je sami hráči žalují. Právníci PTPA líčí realitu jako téměř novodobý otrokářský systém, v němž ztratili ti, na nichž je postaven, jakýkoliv vliv. Po celou dobu své existence není PTPA braná vážně, podané žaloby k soudům v New Yorku, Londýně a Bruselu jsou posledním zoufalým výkřikem, aby hlas hráčů něco znamenal.

Tenisový kočkopes

Za půl století se vyvinul, lépe řečeno zdegeneroval, systém vedení tenistu v kočkopsa. Je rozdrobený na sedm králoství (ATP, WTA, ITF a čtyři grandslamy) a ovlivňuje ho celá řada střetů zájmů. Jeden z nejkřiklavějších případů? Vlivné agentury jako například IMG či Octagon, které zastupují hráče, vlastní zároveň i turnaje a jejich zaměstnanci také sedí ve výborech ATP/WTA, jež jdou proti zájmům hráčů. Když chtěl Larry Ellison, majitel turnaje v Indian Wells, navýšit prize money, ATP a WTA mu to nepovolily. Ostatní turnaje by se dostaly pod tlak udělat to stejné, což nehodlají.

Čtěte zdarma až do konce

Exkluzivní pokračování článku čeká pouze na registrované čtenáře.
  • Registrace je snadná, rychlá a zcela zdarma!
  • Přístup k exkluzivnímu obsahu - známkování hráčů, diskuze, ankety a další
Vstoupit do diskuze (1)