Věra Čáslavská slaví. Je to žena, která se nevzdává

Věra Čáslavská (uprostřed) se zlatou medailí
Vítězná Věra Čáslavská nad hlavami svých kolegyň
Věra Čáslavská na kladině
Věra Čáslavská se chlubí svými cennými kovy
Věra Čáslavská přebírá další z takřka nekonečné řady medailí
Legendární gymnastka Věra Čáslavská na kladině
Věra Čáslavská na hrazdě
25
Fotogalerie
Blogy
Vstoupit do diskuse (1)

Výjimečná žena, jejíž život připomíná antické drama, slaví velké jubileum. V sedmi desítkách prožitých let Věry Čáslavské nechybějí sláva, láska, smrt i nenávist. Jenže pokud antické eposy končí pro hlavního hrdinu vždy tragicky, v případě legendární gymnastky vše dospělo k daleko lepšímu rozuzlení.

Tři olympijské účasti v Římě 1960, Tokiu 1964 a v Mexiku 1968. Jedenáct olympijských medailí, z toho sedm zlatých.

Patnáct titulů z mistrovství světa a Evropy, vítězství v anketě pro nejlepší Sportovkyni světa. Tak vypadá unikátní sbírka triumfů Věry Čáslavské. Je to fenomenální výčet, který z ní dělá jednu z nejúspěšnějších žen sportovní historie. Na druhou stranu tato statistika názorně ukazuje, jak plochá někdy čísla jsou. A jak málo občas vystihnou z pravé podstaty a hloubky života.

Co v tomto výčtu schází? Tak třeba ODVAHA. Bez ní by na olympiádě v Mexiku neodvrátila hlavu od sovětské vlajky. Bez ní by v roce 1968 nepodepsala petici Dva tisíce slov, což ji na dlouhé roky uvrhlo v nemilost komunistických papalášů.

Schází tam mimořádná VŮLE a PRACOVITOST. Věra Čáslavská je uplatnila například v roli poradkyně prezidenta Havla. Ale nejen tehdy – úspěchy a sláva, jichž dosáhla, pro ni vždy znamenaly především pocity větší a větší zodpovědnosti.

Někdy až skličující, jak nedávno přiznala. Ve výčtu úspěchů nenajdete ani ŠARM, díky němuž byla na konci 60. let společně s Jacqueline Kennedyovou nejpopulárnější ženou světa. Anebo NADHLED a MLADÝ DUCH, s nímž k věcem stále přistupuje.

A konečně je tu duše BOJOVNICE, která se pere často proti přesile. O medaile, o spravedlivou vládu anebo za svého syna, jenž při roztržce nešťastnou náhodou zabil svého otce Josefa Odložila.

Právě ten poslední boj dostal před časem Věru Čáslavskou na kolena. Útoky veřejnosti i části rodiny proti ní i jejímu synovi, ji poprvé v životě zlomily. Žila v ústraní, léčila se na psychiatrii a chtěla dožít jako „paní Columbová, kterou nikdo nezná.“

Jenomže nakonec i tuhle bitvu, nejtěžší v životě, zvládla. Nejen že se vrátila do veřejného života, ale rozhodla se svůj příběh otevřeně vyprávět lidem.

Prostřednictvím filmu „Věra 68“, který má dnes v pražské Lucerně premiéru, či knižní autobiografie. A už za pár týdnů ji navíc čeká návrat pod olympijské kruhy. Z Londýna bude své postřehy pravidelně psát i vám, čtenářům Sportu.

Hudebník John Lennon, rovněž idol slavných 60. let, si do svého deníku jednou napsal: „Jsem něžný, jsem krutý, jsem život. Pláčeš? I v slzách je síla. Tak jdi a žij.“ Myslím, že tuhle „petici“ by Věra Čáslavská s chutí podepsala.

Všechno nejlepší za celou redakci Sportu!

Vstoupit do diskuze (1)