23. srpna 2015 • 18:00

Šampion Bolt: Ukázal jsem, že je možné vyhrát i bez dopingu

Autor: ,
TOP VIDEA
ANKETA: Nejoblíbenější slovenský sportovec podle Čechů? Sagan, Chára i Cibulková ANKETA: Nejoblíbenější slovenský sportovec podle Čechů? Sagan, Chára i Cibulková
Třinec - Litvínov: Adamský to udělal nádherně a poslal Oceláře do vedení, 3:2 Třinec - Litvínov: Adamský to udělal nádherně a poslal Oceláře do vedení, 3:2
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mluvil klidně, vyrovnaně, po vítězství na stovce na MS v Pekingu nedělal žádná exhibicionistická gesta. Stále dokola Jamajčan Usain Bolt opakoval na tiskové konferenci před novináři, že jeho cílem je dominovat atletice až do ukončení kariéry. Zatím se mu to daří nepřetržitě sedm let, dnes neporazitelnost na velkých akcích protáhl na 15 závodů."Hodně lidí mě odepisovalo. Pro mě vítězství hodně znamená," řekl. "Ale to dnešní bylo jednoznačně nejtěžší v kariéře," prohlásil.

Přitom jste ale nemusel být ani ve finále, v semifinále jste klopýtl a málem ani nepostoupil...
"Škobrtl jsem, takže jsem se snažil co nejrychleji vrátit do klidu, do své pozice, a dál se soustředit na svůj závod."

Jak jste to rozebíral se svým týmem?
"Kouč se mě ptal, co se stalo. A já mu nedokázal odpovědět. Tak mi radil, abych se uvolnil. Myslím, že jsem chtěl závodit až moc, zaběhnout perfektní závod a spojit příliš věcí dohromady."

Trenér tedy sehrál důležitou roli před finále?
"Uklidňoval mě, že jsem tu v Ptačím hnízdě byl už tolikrát, že vím, jak tady závodit. Říkal mi, abych odvedl to nejlepší, co v sobě mám. Držel jsem se toho, že musím udělat to, co musím."

Podívejte se na finálový závod Usaina Bolta
1080p 720p 480p 360p 240p

Byl to pro vás nejtěžší závod kariéry?
"Rozhodně, byla to drsná sezona. Justin (Gatlin) běhal parádně, rychlé časy. A já věděl, že to nebude jednoduché. I kouč mě varoval, že se na šampionát umí pokaždé skvěle připravit. Věděl jsem, že můžu uspět jedině, když zaběhnu bezchybný závod. Jsem na sebe hrdý, že jsem to dokázal."

Gatlin vám to ale usnadnil, finiš se mu nepovedl...
"Viděl jsem ho. Nevím, proč to dělám, ale pořád se rozhlížím kolem, i když kouč mě upozorňoval, abych se soustředil jen na sebe. Viděl jsem ho snad 80 metrů. Ale závěr závodu je v mém případě vždycky ta nejlepší část, běžel jsem až na cílovou čáru."

Díky tomu máte rekordních devět zlatých medailí...
"Já chci být nejlepší atlet historie, to je můj cíl, za tím si jdu. Jsem šťastný, že mám další zlatou medaili do sbírky, ale budu se snažit i dál, chci dál vítězit a dominovat tomuto sportu."

Bolt předvedl ve finálovém běhu skvělý výkon.

Můžete pokračovat tady na MS na dvoustovce...
"Teď nevím, co od toho čekat, protože Justin (Gatlin) běhal výborně celou sezonu a myslím, že to zopakuje i tady. Je to skvělý závodník, ale dvoustovka je má nejoblíbenější distance a toužím po ní ještě víc než po stovce."

Ze začátku sezony jste měl poraněnou kyčel, věřil jste v takový návrat?
"Samozřejmě. Ale je jasné, že stárnu, že se musím o své tělo líp starat, což zabírá stále více času. Že jsem se dokázal dát dohromady, za to jsem moc rád."

Neměl jste žádné pochybnosti?
"Každý špičkový atlet vám řekne, že když o sobě začnete pochybovat, už jste závod prohráli. Nikdy o sobě nepochybuju, znám své schopnosti."

Jamajský sprinter Usian Bolt porazil na MS v Pekingu Justina Gatlina o setinu

Jak jste starší, jste i jiný člověk?
"Ne, jsem pořád stejná osobnost, jen starší. Celou sezonu jsem se snažil všechno pilovat, ale bylo to těžké. Když přišlo zranění dřív, bylo jednoduché se z něj vyhrabat. Ale dnes? Už to tak snadné není."

Jak se to snažíte řešit?
"Snažím se dělat všechno tak, jak se má. Jím správné jídlo, dávám si na všechno pozor. Tato sezona začala špatně, ale dostávám se do správného směru a další sezona bude ještě lepší."

Vaše vítězství se hodně řešilo i v souvislosti s dopingovými skandály posledních týdnů...
"Rozumím tomu, proč hodně lidí hovořilo o tom, že by bylo dobré, abych vyhrál já. Ale jak říkám, nechtěl jsem vyhrát kvůli tomu, chtěl jsem vyhrát hlavně kvůli sobě. Pro mě to hodně znamená. Myslím, že jsem ukázal, že je to možné i bez dopingu."

Bude nějaká oslava?
"Není čas oslavovat nic. Do dalšího závodu je jen krátká pauza, je třeba rychle zregenerovat. Možná pár lidem zavolám, podělím se o radost, ale musím se připravit na dvoustovku. Mistrovství světa ještě není u konce, je třeba si odpočinout."Témata:  sport, atletika, bolt, peking, Gatlin, ms
 

Mistrovství světa ve florbale 2018 v Praze

Program a výsledky Český tým - soupiska Rozpis zápasů Info a hrací systém Haly pro MS Vstupenky Přehled medailistů z MS Akce pro fanoušky

Mistrovství světa ve florbale 2018 se koná ve dnech 1. - 9. prosince v Praze. Letošní šampionát je dvanáctý v historii, čeští florbalisté zatím získali jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile. Čeští florbalisté narazí ve skupině A na Německo, Lotyšsko a Švýcarsko, všechny zápasy včetně play off odehrají v O2 areně.

Český program na MS ve florbale:
Německo - ČESKO
(so 1. 12., 18:00) * Lotyšsko - ČESKO (ne 2. 12., 17:00) * ČESKO - Švýcarsko (út 4. 12., 19:30)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze