Hustopeče se těší na souboj dvou nejlepších výškařů světa

Jako kdyby se proti sobě postavili Usain Bolt s Yohanem Blakem. Takovou sílu mají dva výškařské souboje mezi Rusem Ivanem Uchovem, olympijským vítězem, a mistrem světa Jesse Williamsem z USA. Oba se v letošní halové sezoně střetnou jen na dvou závodech Moravské výškařské tour – v sobotu v Hustopečích a v úterý v Třinci.
Je to největší událost atletické zimy v Česku a bude mít opravdové grády. Už v sobotu v Hustopečích se představí Uchov, Williams, ale také bývalý mistr světa Donald Thomas z Baham, katarský supertalent Mutaz Essa Baršim, který o minulém víkendu skočil ve švédském Växjö světový výkon roku 233 centimetrů.
Skvělou sestavu doplňuje i nejlepší Čech Jaroslav Bába, který má na začátku sezony solidní formu a v úterý v Ostravě si výkonem 226 centimetrů zajistil start na halovém mistrovství Evropy v Göteborgu.
„Souboj Baršima s olympijským vítězem Ivanem Uchovem a mistrem světa Jesse Williamsem bude unikátní v Hustopečích v sobotu a v Třinci v úterý, neuskuteční se ani v Arnstadtu, ani na jiných výškařských mítincích v této halové sezóně,“ upozorňuje manažer Moravské výškařské tour Alfonz Juck.
„Potvrzuje to, že oba výškařské podniky budou jedničkové události české halové atletické sezóny.“
Parádní konkurence bude i v ženské kategorii. V ní se představí juniorská mistryně světa Alessia Trosová, která v neděli v Udine skočila výtečných 198 centimetrů. Proti ní budou stát Švédka Emma Greenová-Tregarová, Bulharka Venelina Venevová nebo Ruska Irina Gordějevová.
Na místě je už legendární americký výškař Dick Fosbury, vynálezce výškařského flopu, kterým ohromil na olympijských hrách 1968 v Mexiku. Fosbury přiletěl do Česka už ve středu večer, ve čtvrtek navštívil hustopečské Gymnázium T.G. Masaryka a v pátek ho čeká přijetí na radnici. Už se ale těší na sobotní závody, které se tradičně konají za hudebního doprovodu.
„Jsem rád, že jsem poprvé v Česku. Věřím, že to bude dobrá zábava. Na takových výškařských závodech jsem ještě s hudbou nebyl,“ řekl Fosbury.
Sobotní závody v Hustopečích začínají v 17 hodin, kdy je na programu soutěž žen, muži začínají v 19 hodin. Závody je možné sledovat živě na www.moravskavyskarskatour.cz.