Ptáčníková proniká mezi elitu

Roky se jí nedařilo, pět let se trápila a předváděla skoky jen lehce nad hranicí čtyř metrů. Letos ale tyčkařka Jiřina Ptáčníková prolomila smůlu a nakoukla mezi světovou elitu.
Razantní nárůst výkonnosti a osobní rekord 455 cm na začátku června při mítinku v německém Rehlingenu ji katapultoval na dělené páté místo v aktuálních světových tabulkách.
Přitom nechybělo mnoho a dvojnásobná účastnice juniorského mistrovství světa i Evropy s atletikou skončila. V pražské Dukle nad ní zlomili hůl, před dvěma lety měla zdravotní problémy a pro některé byla neperspektivní atletkou. Loni odešla do Olympu Praha, změnila trenéra, spolupracuje také se svým otcem, bývalým sprinterem Františkem Ptáčníkem, a v klubu je i blíž svému příteli, překážkáři Petru Svobodovi.
"Tak nějak se to všechno sešlo dohromady. Mám psychickou pohodu doma i na tréninku, ale co bylo zlomové, to nevím. Prostě se to nasčítalo a dává to kvalitní výkony," řekla dnes tyčkařka novinářům. Že je tak vysoko ve světových tabulkách, ani nevěděla.
"Skutečně? To je pěkné," uvedla. Z absolutní světové špičky letos nezačala skákat už jen světová rekordmanka Jelena Isinbajevová z Ruska.
Ptáčníkovou trénuje ruský specialista Nikolaj Gorožkov, zvaný Kolja. Býval asistentem kouče Dukly Boleslava Patery, který přivedl k úspěchům Danielu Bártovou, Pavlu Hamáčkovou, Adama Ptáčka i vicemistryni světa Kateřinu Baďurovou.
Také Ptáčníková u Patery dlouho trénovala. "Porovnat trénink nejde. Na Dukle byl úplně jiný," tvrdí.Nyní klade důraz na rychlost i díky otcovým genům, zlepšuje také sílu, která je její předností. "Jakmile jsem připravená běžecky a silově, tak technika vylítne sama. A drobet jsme začali s gymnastikou," upozornila atletka také na skutečnost, že jako jedna z mála specialistek nebyla v minulosti gymnastkou.
"To mě trochu sráží a ubírá centimetry. Ale myslím, že se dopracuji ještě výš," věří.Před sezonou jí trenér řekl, že by mohla atakovat hranici 465 cm. Ptáčníková se jen lehce pousmála a v duchu nevěřila. "Teď už si ale věřím," uvedla.
Svou výkonnost stabilizovala, už se nebojí skákat základní výšku 420 cm. V uplynulých pěti sezonách ji považovala za vrchol možností. "Teď už by mi takový základ neměl dělat problémy," řekla sebevědomě.Vrchol sezony ji čeká v srpnu na mistrovství světa v Berlíně.
"Tam bych chtěla postoupit do finále, pak už je mi jedno, jak to dopadne," pronesla. Stejný cíl měla před dvěma lety v Ósace na MS i Baďurová a pak v boji o medaili prohrála pouze s Isinbajevovou.