14. března 2010 • 14:57

Češi bez medaile: Svoboda, Holuša i štafefa patí

Autor:
Petr Svoboda
TOP VIDEA
Olomouc - Plzeň: To byla rána! Tvrďák Hollweg vysklil plexisklo Olomouc - Plzeň: To byla rána! Tvrďák Hollweg vysklil plexisklo
LIGOVÉ STŘIHY: Hapal trefil, kam se Stanciuem. V derby moc taktiky nebylo LIGOVÉ STŘIHY: Hapal trefil, kam se Stanciuem. V derby moc taktiky nebylo
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Pátá místa dnes sbírali na halovém mistrovství světa v Dauhá čeští atleti. Mezi absolutní světovou elitu nakoukl půlkař Jakub Holuša, ve velmi rychlém závodu se neztratil překážkář Petr Svoboda a stejné místo patřilo i tyčkařce Jiřině Ptáčníkové.O místo lepší byla štafeta ve složení Denisa Rosolová, Jitka Bartoničková, Zuzana Bergrová a Zuzana Hejnová, která kvalitním časem 3:30,05 min porazila v pětičlenném finále Britky. Česká výprava se ale podruhé za sebou vrátí z HMS bez medaile.

Svoboda na vysněnou medaili v jednom z nejrychlejších závodů historie nedosáhl. Český překážkář měl nečekaně nejrychlejší reakci ze všech na startu, ale aby dosáhl na stupně vítězů, musel by zlepšit svůj národní rekord. Vítězný Kubánec Dayron Robles předvedl třetí nejrychlejší čas historie 7,34 sekundy, jen o dvě setiny zpět byl v americkém rekordu Terrence Trammell.

Třetí místo patřilo jeho krajanovi Davidu Oliverovi (7,44).Svoboda, který má stejný osobní rekord, proběhl cílem v čase 7,58 sekundy. "Na medaili to chtělo osobní rekord, což oni předvedli a já ne," zhodnotil svůj čas. Nebyl ani prvním Evropanem, neboť ho porazil Rus Jevgenij Borisov.

"Stalo se, co jsem si přál - trefil jsem start. Ale pak jsem to neustál hlavou. Chtěl jsem asi víc, než na co jsem v tu chvíli měl," litoval po doběhu Svoboda.Upozornil na kvalitní startovní pole.

"Dnes to byl souboj titánů a páté místo považuji za úspěch," prohlásil. Před šampionátem hovořil o tom, že by rád, aby v něm bouchla "atomová bomba". Jenže to se podle něj stalo pouze na startu a jen trochu.

"A porážky dělají vítěze, jak se říká," snažil se Svoboda vzít si ze závodu to pozitivní. "Nakopne mě to směrem k ME, protože Borisov stodesítku běhat moc neumí," těšil se na letní šampionát v Barceloně.

Holuša ve finále předvedl výkon 1:47,28 minuty a potvrdil, že v letošní sezoně patří k nejlepším půlkařům na světě. Titul obhájil časem 1:46,23 minuty Súdánec Abubaker Kaki. "Mám toho dost. Bylo to rychlé, jak jsem čekal. Od startu se udělal vláček a ten dojel až do cíle. Nikdo nikoho nepředbíhal. Zkoušel jsem bojovat, nastoupit, ale nešlo to," řekl v cíli podle svazového webu Holuša.

Od poloviny závodu mu tuhly nohy. "Je to ale super úspěch," prohlásil dvaadvacetiletý svěřenec Josefa Vedry. Dosud sbíral úspěchy hlavně na mládežnických šampionátech: je mistrem světa do 17 let na 3000 metrů překážek a má doma i bronz z ME do 22 let na 1500 metrů.

"Páté místo na světě na této trati, co víc si přát. Je to obrovské povzbuzení pro léto, dokázal jsem si, že se s nimi dá běhat," řekl Holuša.Pátá byla i tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Jen o místo před ní figurovala světová rekordmanka Jelena Isinbajevová z Ruska, jež vyhrála tři předchozí halová mistrovství světa.

Dnes ale skočila stejně jako Ptáčníková 460 cm a porazily ji vítězka Fabiana Murerová z Brazílie, Světlana Feofanovová z Ruska a třetí Polka Anna Rogowská.Isinbajevová zažila druhý krach na vrcholné akci za sebou, loni na MS v Berlíně neskočila základní výšku. "Jsou to problémy, přes které se musím znovu dostat. Možná jsem ten Berlín dobře nezanalyzovala," přemítala po závodu Ruska.

Potíže vidí spíš v psychice. "Možná jsem mentálně unavená. Moc často cítím velký tlak, pokaždé musím vyhrát," líčila a nevyloučila delší pauzu. "Možná vynechám celou sezonu," prohlásila.Česká štafeta předvedla výborný výkon, jen sekundu a půl zaostala za národním rekordem sestavy Koštovalová, Dziurová, Benešová a Formanová z roku 1997.

Z posledního místa vytáhla českou čtveřici na závěrečném úseku Hejnová, které se nevydařil individuální start."Máme jednoznačně radost, jednak jsme vyhrály souboj s Britkami a navíc máme super čas," radovala se.

"Vůbec jsem nečekala, že bychom se mohly takhle zlepšit," komentovala Hejnová nejlepší čas této štafety.Nejlepší letošní světový výkon 1:58,26 minuty zaběhla na 800 metrů Ruska Maria Savinovová, která ve finiši porazila Britku Jennifer Meadowsovou. Ta časem 1:58,43 minuty vytvořila národní rekord.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

Témata:  sport, svoboda, atletika, hala, Dubay
 Klasická verze
Mobilní verze