Autor: ČTK, rou
0
Co musí Češi změnit, aby za týden uspěli a kdo si řekl o místo do Prahy?
Varaďa by nedopustil chyby, které stály Pardubice titul. Kabina má příliš velkou moc

Favorizované basketbalistky Austrálie, Španělska, USA i Ruska se po dni volna v dnešních úvodních utkáních osmifinálových skupin mistrovství světa v Česku znovu jednoznačně prosadily a zajistily si díky čtvrtým výhrám na turnaji postup do čtvrtfinále. Po třetím vítězství jdou dál také Francouzky.

V brněnské skupině, kde dnes vysoko zvítězily i Češky nad Koreou, přesvědčivě porazilo Španělsko Japonsko 86:59, ve večerním utkání zdolalo Rusko Brazílii 76:53.

V Ostravě si poradily obhájkyně Australanky s Řekyněmi 93:54, Bělorusko podlehlo Francii 48:58 a nakonec USA porazily Kanadu v zámořském derby 87:46.

Španělky hned od úvodních minut nedaly soupeřkám z Japonska, které v sobotu potrápily český tým, nejmenší šanci pomýšlet na úspěch. Po pěti minutách vedly důrazně hrající Evropanky 13:3 a svůj náskok zvyšovaly až na poločasových 23 bodů.

Hlavní silou Španělek bylo útočné i obranné doskakování, ve kterém uplatnily svou výškovou převahu a také přesněji zakončovaly. Japonky se do podkošového prostoru přes důraznou obranu soupeřek často nedostávaly a zakončovaly většinou ze střední vzdálenosti. Což ale na favorizované soupeřky, jejichž hlavní střeleckou oporou byla Sancho Lyttleová s 29 body, nestačilo.

Také Rusky s Brazílií neměly problémy, v poločase vedly už 15 bodů a v klidu dokráčely k výhře, když se do střeleckých statistik zapsaly všechny hráčky kromě jedné.

Rovněž Australanky si v ostravské skupině poradily 93:54 s Řekyněmi, které zaostávaly jak v technické vyspělosti, tak hlavně v přesnosti. Australanky se dostávaly snadno do střeleckých pozic, v koncovce vynikaly Lauren Jacskonová a Elizabeth Canbageová, které zaznamenaly shodně po 20 bodech. V řeckém týmu se příliš neprosadila hlavní střelecká opora Evanthia Maltsiová z pražského USK, jež vstřelila devět bodů.

Kanada kladla USA odpor jen v první čtvrtině, Američanky ale postupně získaly jasnou převahu. Jejich nejlepší střelkyní byla rozehrávačka Lindsay Whalenová, další hvězda z USK Praha, se 16 body.

Mistrovství světa v basketbale žen - osmifinale:
Skupina E (Ostrava):

Řecko - Austrálie 54:93 (15:27, 24:56, 37:72)
Body:
Dimitrakuová 10, Kaltsiduová 10, Sotiriuová 9, Maltsiová 9, Lymuraová 7, Kalentzeuová 3, Soutisová 2, Papamichailová 2, Mitropopulková 2 - Jacksonová 20, Cambageová 20, Taylorová 12, Snellová 9, O´Heaová 8, Toloová 6, Bishopová 5, Grimaová 5, Richardsová 4, Harrowerová 2, Phillipsová 2. Rozhodčí: Černovová (Rus.), Jasevičius (Lit.), Sampietro (Arg.). Trestné hody: 9/6 - 32/26. Fauly: 23:19. Trojky: 6:7. Doskoky: 22:58.

Francie - Bělorusko 58:48 (14:8, 25:20, 36:37)
Body:
Miyemová 14, Dumercová 13, Lepronová 9, Beikesová 8, Amantová 7, Ndongueová 5, Jannaultová 2 - Leučanková 17, Veramejenová 10, Troinaová 9, Durejková 5, Tarasavaová a Marčanková po 3, Anufryjenková 1. Rozhodčí: Bulto (Šp.), Vyklický (ČR), Martindaleová (Barb.). Trestné hody: 14/9 - 13/11. Fauly: 11:15. Trojky: 1:9. Doskoky: 35:29.

USA - Kanada 87:46 (19:14, 47:25, 66:38)
Body:
Whalenová 16, McCoughtryová 11, Cashová 10, Birdová, Charlesová a Dupreeová 9, Catchingsová 8, Jonesová 6, Taurasiová 5, Fowlesová a Mooreová 2 - Smithová a Bekkeringová 8, Phillipová a Adamsová 6, Chapdelaineová 4, Gabrieleová, Pilypaitisová, A. Tathamová, T. Tathamová, Achonwaová, Murphyová a Aubryová 2. Rozhodčí: Dinizová (Braz.), Dolinek (ČR), Suguro (Jap.). Fauly: 16:23. TH: 22/17 - 12/10. Trojky: 2:2. Doskoky: 36:31. Diváci: 2620.

Skupina F (Brno):
Japonsko - Španělsko 59:86 (12:28, 27:50, 47:63)
Body:
Mitaniová 16, Sakuradaová 13, Ogaová 7, Nagiová 4, Suzukiová 4, Suwaová 4, Jošidaová 4, Fudžijošiová 3, Išikawaová 2, Takadaová 2 - Lyttleová 29, Valdemorová 13, Limnaová 12, Nichollosová 10, Montaňanová 7, Aguilarová 5, Fernandezová 4, Rorrensová 4, Cruzová 2. Rozhodčí: Chiari (It.), Ziemblicki (Pol.), Ping Liang (Čína). Trestné hody: 2/1 - 9/7. Fauly: 10:6. Trojky: 8:3. Doskoky: 32:47. Diváci: 1570.

Česko - Korea 96:65 (28:16, 49:33, 71:48)
Body:
Vítečková 27, Večeřová 12, Elhotová 9, Veselá 8, Ferančíková 8, Bednářová 7, Kulichová 6, Pecková 5, Bortelová 4, Burgrová 4, Horáková 3, Šujanová 3 - Pon Jon-ha 17, Čung Sun-min 12, Kim Kwe-rjong 8, Kim Či-jun 7, Im Jung-hui 6, Kim Po-mi 5, Kim Tan-pi 5, Sin Čung-ča 5. Rozhodčí: Mayberry (Austr.), Vazquez (Portor.), Maestre (Fr.). Trestné hody: 21/11 - 6/4. Fauly: 13:23. Trojky: 9:7. Doskoky: 39:22. Diváci: 2970.

Rusko - Brazílie 76:53 (20:13, 42:27, 59:40)
Body:
Korstinová a Artěšinová 11, Stěpanovová a Hammonová 10, Daniločkinová a Abrosimovová 8, Kuzinová 7, Osipovová 4, Vieruová 3, Žediková a Sokolovská 2 - Pintová a Machadová 11, Do Amaralová 8, De Oliveirová 6, Castrová 5, Rochaová 4, Luzová, Nascimentová, Marcalová a Mullerová 2. Rozhodčí: Gontas (Řec.), Grinterová (USA), Townsendová (Kan.). Fauly: 19:20. TH: 22/19 - 24/12. Trojky: 5:1. Doskoky: 50:42. Diváci: 2410.