Žádný Liberec! Šampionát basketbalistek vydělal | iSport.cz
8. listopadu 2010 • 16:54

Žádný Liberec! Šampionát basketbalistek vydělal

Autor: ČTK
TOP VIDEA
Sparta - Kladno: Kudrnovu střelu muselo rozhodnout video, 1:0 Sparta - Kladno: Kudrnovu střelu muselo rozhodnout video, 1:0
Chceme hrozit ze standardek. Kosovo je nebezpečné i bez Muriqiho, předesílají Češi Chceme hrozit ze standardek. Kosovo je nebezpečné i bez Muriqiho, předesílají Češi
VŠECHNA VIDEA ZDE

Basketbalové mistrovství světa žen, které hostila Česká republika na přelomu září a října, neskončilo pro organizační výbor finanční ztrátou. Česká basketbalová federace (ČBF) na šampionátu s rozpočtem 153 milionů korun naopak vydělala sumu pohybující se mezi jedním a dvěma miliony korun.Ty budou rozděleny mezi většinu dosud neodměněných členů organizačního výboru.

"Už dopředu jsme byli dohodnuti tak, že až když se něco vydělá, tak dojde k vyplacení odměn," řekl dnes novinářům předseda ČBF Miroslav Jansta, kterého společně s trenérem reprezentace Luborem Blažkem a vicemistryněmi světa Petrou Kulichovou, Kateřinou Elhotovou a Markétou Bednářovou přijal ministr školství Josef Dobeš.


"Mistrovství bylo ekonomicky a organizačně velmi dobře připravené, za což také chci poděkovat," uvedl Dobeš.

Basketbalový šampionát tak nepotkal osud jako třeba loňské MS v klasickém lyžování v Liberci, po kterém je stále více než stomilionový dluh a věřitelé se domáhají vyplacení dlužných částek.

"Je pravda, že Liberec nad námi visel jako Damoklův meč," řekl Jansta.

"Ale nevím, jak se chovali organizátoři v Liberci. Nechci ani kritizovat to, že měli třeba velkolepé zahájení, při kterém chtěli reprezentovat stát. Spíš kritizuju to, že se kvůli hokejovému mistrovství světa v roce 2004 v Praze postavila nová hala a tím se finančně vyřídily sportovní svazy, které pak od Sazky přestaly dostávat peníze. To vnímám jako větší problém než mistrovství světa v Liberci," uvedl Jansta.

České basketbalistky na druhém nejvyšším stupínku
České basketbalistky na druhém nejvyšším stupínku

Už na konci MS tvrdil, že pro organizátory neskončí v "červených" číslech. Pět týdnů po turnaji federace po konečném vyúčtování získala definitivní jistotu. "Chovali jsme se skromně, racionálně a šetřili, kde se dalo. Nikdo z organizačního výboru nedostával peníze, jen Stanislav Křiváček a Jiří Zídek z nejužšího vedení měli minimální plat," uvedl Jansta.

Organizačnímu výboru přispělo ministerstvo školství v minulém roce 20 miliony korun, stejnou sumu od něj dostal i letos. Zbytek rozpočtu ČBF získala od sponzorů.

"Ale to, že ministerstvo mistrovství zaštítilo, pro nás byla velmi důležitá věc. Do pořádání mistrovství bychom nemohli jít, kdybychom to neměli projednané s vládou. Umožnilo nám to pak získávat další finanční prostředky," uvedl Jansta.

Úspěch reprezentace, která získala překvapivě stříbro, prý neměl přímý dopad na hospodaření organizačního výboru.

"Rozpočet byl jasně daný už před mistrovstvím, takže stříbro už nemělo vliv. Ale nesmírně nám pomohlo, že byl basket v naší zemi zpopularizován a přinese to i finanční efekt. Sponzoři třeba dříve při jednání s námi váhali, teď se s basketem rádi prezentují, což také znamená příliv finančních prostředků," řekl Jansta.

 
Články odjinud


Články odjinud