Autor: jip
0
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

Basketbalisté Nymburka si nejspíš přejí, aby rok měl jen 364 dní. A je jasné, který by vyškrtli – musí to být 30. prosinec. Před rokem utrpěli jedinou porážku v sezoně právě den před Silvestrem, ve středu si to zopakovali. Ostudně propadli v Prostějově, kde po kolapsu ve druhé půli prohráli 58:87! Je to největší ligová senzace podzimu.

Prostějovský silák Radoslaw Hyzy se postavil na průraz, vybojoval útočný faul a napumpovanými svaly slavil úspěch.

Pak vstal a směrem do hlediště po vzoru Jaromíra Jágra zasalutoval. Úkol splněn! Do konce ligového šlágru zbývalo pár minut, Prostějov svého soka valchoval a bylo jasné, že událost, jakou prohra mistrovského Nymburku vždycky je, leží na stole.

„Rado předvedl skvělý výkon, vyhecoval mužstvo i diváky. Byl naší klíčovou postavou,“ chválil svoji hvězdu kouč Peter Bálint. Hyzy byl na začátku utkání šitý na obočí, ale vrátil se a vedl svoji partu k pokoření mocného soka.

Zápas, vedle strhujících vítězů, měl ovšem i svoje stinné hrdiny. Nymburk padl nevídaným, surovým způsobem. Poločas ještě vyhrál o bod 38:37, ale po přestávce zkolaboval.

Zejména ve třetí čtvrtině, kterou domácí tým vyhrál 24:6. Jeden marný pokus Nymburka za druhým mířil na prostějovský koš, kde svými chapadly vládl obrovitý Chán.

Za deset minut proměnil mistr pouhý jeden pokus z pole a podobně zoufalý výkon si přenesl i do poslední čtvrtiny. Marně nymburský kouč Katzurin běsnil, že nikdo nechodí pro doskoky, každý střílí jak chce. Jeho tým byl zcela rozhozený.

„Mám pro to jediné vysvětlení. Bylo po svátcích, po volnu, a tým prostě nebyl připraven. Stejně jako před rokem,“ láteřil Katzurin a připomněl, že vloni 30. prosince nestačil jeho tým na Děčín. „Prostějov měl větší touhu po vítězství. Nám naprosto chyběla síla. Kolikrát jsme ani neběhali ze strany na stranu,“ chmuřil se trenér.

Pro jeho tým je to zneklidňující zpráva před klíčovým zápasem sezony příští úterý proti italské Bielle, který Nymburk musí vyhrát, aby udržel naději na postup v Eurocupu.

S bídou, jakou předvedl ve středu, se mu to ale nemůže podařit. Navíc se mu zranil Křemen, vůbec nehrál Ricci a frustrace ovládla vůdčí postavu rozehrávače Lee, jehož účinkování uzavřela technická chyba a roztržka s Katzurinem.

To domácí slavili velký zápas. Mistři zadovek, jak se prostějovskému týmu dá přezdívat kvůli jejich častým akcím s přihrávkami za zády, skvěle komunikovali, vycházely jim změny rytmu i střelba.

„Rozhodli jsme na začátku druhého poločasu, kdy jsme výborně bránili, dávali i těžké koše v posledních vteřinách útoků a odskočili jsme na deset bodů,“ řekl Bálint.

Před koncem pak Nymburku duněla v uších rocková písnička Highway to Hell, Dálnice do pekla. Skutečně. V Prostějově se v něm uškvařil.

Prostějov - Nymburk 87:58 (19:18, 37:38, 61:44)
Nejvíce bodů: Hyzy 16, Chán a Veikalas po 14, Skibniewski a Šležas po 12, L. Tóth 10 - Lee 14, Hanavan 12, Lenzly 8. Rozhodčí: Dolinek, Hruša, Vondráček. Trestné hody: 21/16 - 22/17. Fauly: 22:22. Pět chyb: 35. Lee. Trojky: 7:3. Diváci: 2315.

Nový Jičín - USK Praha 82:47 (23:10, 45:24, 62:37)
Nejvíce bodů: Sanders 14, Gavlák 13, Muirhead 9 - McKay 23, Ford a Slavík po 7. Rozhodčí: Vrážel, Kapl, Holubek. Trestné hody: 15/9 - 10/6. Fauly: 12:15. Trojky: 11:7. Diváci: 1100.

Opava - Kolín 89:77 (15:26, 40:35, 69:60)
Nejvíce bodů: Šoška 26, Štec 20, Douša 8 - Marko 15, Machač 13, Platt 11, Pavlík a Smith po 10. Rozhodčí: Paulík, Matějek, Janovský. Trestné hody: 18/14 - 27/18. Fauly: 19:21. Pět chyb: 30. Douša - 39. Marko. Trojky: 7:7. Diváci: 986.

Pardubice - Brno 82:75 (20:20, 46:32, 69:53)
Nejvíce bodů: Arnold 20, Wright 16, Miloš a Sýkora po 10 - Meno a Vrubl po 18, Norwa 13, Šustek 11. Rozhodčí: V. Lukeš, Kučera, Karásek. Trestné hody: 18/13 - 16/12. Fauly: 19:23. Pět chyb: 40. Gajdošík (Brno). Trojky: 9:9. Diváci: 1540.

Poděbrady - Děčín 80:89 (21:19, 36:49, 52:68)
Nejvíce bodů: Beneš 19, Stria 14, Páleník 12 - Hatcher 21, P. Houška 15, J. Houška 14, Červenka 11. Rozhodčí: Vyklický, Kurz, Hošek. Trstné hody: 22/14 - 22/12. Fauly: 28:24. Trojky: 6:7. Diváci: 500.

Vyšehrad - Ostrava 75:70 (15:20, 40:37, 59:51)
Nejvíce bodů: Lipold 22, Kysela 16, Klimánek 14 - Stuchlý 24, Palyza 21, Palát 8. Rozhodčí: Macela, Galajda, Znamínko. Trestné hody: 23/16 - 21/15. Fauly: 21:24. Pět chyb: 35. Klimánek, 38. Kysela - 35. Mitchell, 40. Payne. Diváci: 200.