24. května 2022 • 17:08

Fantastický Jan Hirt! Čech triumfoval v supertěžké etapě Gira

Autor: vmn, ČTK
Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
Blueline: Stanley Cup pro Colorado. Je Makar nový Orr?
Čech skončil v Chelsea: byl u nákupů hvězd i krocení fanoušků
VŠECHNA VIDEA ZDE

Obrovský úspěch české cyklistiky! Jan Hirt z týmu Intermarché–Wanty–Gobert vyhrál 16. etapu Gira di Italia! 31letý český cyklista nastoupil v posledním stoupání jedné z nejtěžších etap slavného závodu a do cíle ve středisku Aprica přijel jako první s náskokem na druhého Thymena Arensmana.Hirt, člen belgické stáje Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux, před třemi lety v královské etapě na Giru rovněž s přejezdem přes Mortirolo obsadil druhé místo. Dnes už českého vrchaře nikdo neporazil. Etapovým prvenstvím navázal na Jána Svoradu, Jana Hrušku, Romana Kreuzigera a Josefa Černého, jenž jako zatím poslední Čech uspěl před dvěma lety.

„Dneska jsem chtěl jít od úniku a zajet nějaký výsledek. Vždycky, když se jede přes Mortirolo, chci něco zkusit. Měli jsme některé těžké momenty,  problémy s řazením a ve sjezdech jsem měl křeče, ale to vítězství jsem hrozně chtěl,“ řekl v cíli vyčerpaný Jan Hirt pro Eurosport.

Už na začátku etapy se pustil do úniku, pak doháněl ve skupině osmičku uprchlíků a během cesty do obávaného průsmyku Mortirolo se dotáhl zpátky na čelo. Rozhodl v posledním stoupání na Santa Cristinu. „Utrhl“ Alejandra Valverdeho s Hughem Carthym, pak i Lennarda Kämnu a Arensmana a vedení v závěrečném sjezdu na mokrém asfaltu udržel.

„Nevím, jestli to změní moji kariéru, ale kdyby se mě někdo zeptal, proč dělám cyklistiku, tak proto, že chci vyhrávat,“ prohlásil jezdec, který se v celkovém pořadí posunul na deváté místo celkového pořadí.

V růžovém trikotu lídra Gira zůstal Ekvádorec Richard Carapaz. Závod skončí v neděli. Hirtovým maximem v konečném pořadí je dvanáctá příčka z roku 2017.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 16. etapa (Saló - Aprica, 202 km):

1. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) 5:40:45, 2. Arensman (Niz./DSM) -7, 3. Hindley (Austr./Bora hansgrohe), 4. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers), 5. Valverde (Šp./Movistar), 6. Landa (Šp./Bahrajn Victorious) všichni -1:24, 7. Kämna (Něm./Bora-hansgrohe), 8. Almeida (Portug./SAE Team Emirates) oba -1:38, 9. Nibali (It./Astana-Qazaqstan) -2:06, 10. Carthy (Brit./EF Education-EasyPost) -2:13.

Průběžné pořadí: 1. Carapaz 68:49:06, 2. Hindley -3, 3. Almeida -44, 4. Landa -59, 5. Nibali -3:40, 6. Pozzovivo (It./Intermarché-Wanty-Gobert) -3:48, 7. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -3:51, 8. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -4:45, 9. Hirt -7:42, 10. Valverde -9:04.

Jan Hirt a jeho klíčový útok v královské etapě Gira
Jan Hirt a jeho klíčový útok v královské etapě Gira

Čech Jan Hirt vyhrál královskou etapu Gira Čech Jan Hirt vyhrál královskou etapu GiraFoto Giro di Italia

Vstoupit do diskuse
3

Cyklistika

Tour de France (1. - 24. 7. 2022, Francie)
Vítězové a historie Tour

Giro d'Italia (6. - 29. 5. 2022, Itálie, Maďarsko, Slovinsko)
Trasa a etapy Giro d'Italia 2022

Vuelta (19. 8. - 11. 9. 2022, Španělsko, Nizozemsko)

Jízdní kola * Elektrokola * Elektroběžky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud