25. června 2016 • 20:30

Soupeřky nechtěly střídat, tak se Sáblíková trhla: Bez polévání bych nedojela

Autor:
TOP VIDEA
Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop
Liberec - Litvínov: Kantor vypěnil a hokejka letěla vzduchem Liberec - Litvínov: Kantor vypěnil a hokejka letěla vzduchem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Martina Sáblíková zvolila při útoku na čtrnáctý cyklistický titul osvědčenou metodu, soupeřkám odjela už v první části závodu. Nastavila své časovkářské tempo a v tropických podmínkách postupně zvyšovala náskok. Přiznala ale, že tuto variantu neplánovala. V tak dlouhém sólovém úniku jet nechtěla.Na okruhu v Kyjově Sáblíková soupeřky nejprve "vytáhla" za sebou na kopec. "Pak mi ale začaly nastupovat při sjezdech. Jak jsem měla mezeru, tak za to tahaly. Což bylo pochopitelné. Když měly střídat, tak se měnily pouze dvě nebo tři. Ostatní se schovávaly. Říkala jsem si, že takto to nemá smysl. Buď všichni, nebo nikdo," popsala Sáblíková, co vedlo k rozhodnutí zaútočit.

Letošní titul považuje kvůli podmínkám za nejvíce vydřený. Vedle úmorného vedra znásobil náročnost závodu silný nárazový vítr.

"Když jsem vyjela nahoru, tak jsem místo odpočinku musela hodně pracovat proti větru. Závod byl z tohoto pohledu hodně složitý," konstatovala Sáblíková a pochvalovala si pomoc fanoušků. Ti osvěžovali umdlévající cyklistky vodou. "Bylo to od nich bezvadné. Bez toho polévání bych asi nedojela. Jen používat houbičky a lít si z cyklistické lahve vodu na hlavu a na dres je málo," dodala Sáblíková.

Psychicky ničivý moment prožila v polovině závodu. V hlavě se jí honilo pomyšlení, že má před sebou ještě stejnou porci trápení. "Pochvalu zaslouží každý, kdo dnes tento závod absolvoval," poznamenala vítězka.

Sáblíková v sobě stále živí nepatrnou naději, že by ještě mohla startovat na olympijských hrách. Hodně ji povzbudil dopis Věry Čáslavské podepsaný dalšími slavnými sportovci Věrou Růžičkovou, Danou Zátopkovou a Jiřím Dalerem předsedovi olympijského výboru Thomasi Bachovi.

"Jsem ráda za to, jak se ke mně staví určitá skupina lidí. Jejich pomoci si nesmírně vážím. Uvidíme, jak to dopadne," řekla Sáblíková. Po všech peripetiích je už ale hodně pesimistická. "I když to nevyjde, tak jsem ráda, že mám takovou podporu. Nejraději bych už znala definitivní výsledek a nemusela se trápit," řekla.

Dokud nepadne rozhodnutí, chystá se připravovat na variantu startu v Riu de Janeiro. Příští týden bude trénovat v domácích podmínkách a na další týden plánuje vysokohorské soustředění v Itálii.

Martina Sáblíková mává fanouškům na mistrovství republiky v cyklistice
Martina Sáblíková mává fanouškům na mistrovství republiky v cyklistice

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze