Mistrovství světa v ragby už skončilo. Titul na stadionu v Twickenhamu obhájili novozélandští All Blacks. Jejich nabitý tým suverénně projel turnajem i díky hvězdnému obsazení. Hráči Richie McCaw, Brodie Retallick či Dan Carter patřili k ozdobám šampionátu. Zářili však i jiní. Podívejte se na největší hvězdy MS.
Eben Etzebeth
JAR
druhá řada
Mladý hezounek, který na první pohled vůbec nevypadá jako tvrďák z druhé řady. Etzebeth hrál ještě v roce 2011 na univerzitě, ale před dvěma lety se už dostal do pětičlenné nominace na nejlepšího světového ragbistu. Na mistrovství světa ukázal budoucnost své pozice. „Je široká škála dobrých prvořadníků, druhořadníků. Nejvíc se mi líbí Etzebeth, který vypadá jako školáček v uniformě,“ usmívá se ragbyový trenér Karel Ševčík.
Ritchie McCaw
Nový Zéland
rváček na otevřené straně
První kapitán v historii, který zvedl dvakrát nad hlavu pohár Webba-Ellise. McCaw splnil roli lídra a trenér Steve Hansen ho prohlásil za nejlepšího hráče All Blacks v historii. Pětatřicetiletý bard už dokázal vše, stále má ale chuť do hry a v reprezentaci Nového Zélandu se mu zatím nechce končit.
David Pocock
Austrálie
vazač
Věří, že změní svět, upozorňuje na globální oteplování a bojuje za práva homosexuálů. Na ragbyovém hřišti si ale získává pozornost po svém. Pocock změnil pojetí vazače, místo skládek na zemi bojuje o balon (na MS jich získal nejvíc ze všech) a nutí soupeře k chybám. Na šampionátu bojoval beze strachu, s takovým zanícením, že po semifinále vypadal se dvěma monokly jako panda.
Michael Hooper
Austrálie
rváček na otevřené straně
Důležitý Pocockův parťák ze třetí řady, který bere soupeřům míče v důležitých chvílích. „Hooper byl vynikající. Kdykoli jsme se přiblížili k jejich čáře, přišli jsme o balon a Hooper v tom měl vždy prsty,“ povzdechl si anglický kouč Stuart Lancaster. Hooperovi bylo teprve 24, na šampionátu ale už začal druhou stovku reprezentačních startů.
Brodie Retallick
Nový Zéland
druhá řada
Když se oblékne do košile s kravatou a nasadí brýle, hned má image univerzitního studenta. Na hřišti je ale 204 centimetrů a kolem 120 kil vážící obr oporou druhé řady All Blacks, loni byl vyhlášen nejlepším hráčem na světě. „Jako trenér mám pohled, že bez hráčů první a druhé řady by si hvězdy od devítky výš nezahrály. Retallick je obrovsky výrazný, v roji velmi silný,“ říká Ševčík.
Juan Martín Fernández Lobbe
Argentina
rváček na otevřené straně
Vlasatá a vousatá hvězda Toulonu byla hlavním článkem působivé jízdy Pum na anglickém šampionátu. V třiatřiceti letech v pátečním boji o třetí místo s Jižní Afrikou zřejmě odehrál poslední reprezentační zápas, věří ale, že progres jeho nástupců bude pokračovat. „V roce 2019 můžou dojít až k titulu,“ míní Fernández Lobbe.
Greig Laidlaw
Skotsko
mlýnová spojka
Zřejmě nejlepší mlýnová spojka turnaje. Držel naděje statečných Skotů. Celkem zkompletoval 79 bodů a nebýt nešťastného vypadnutí ve čtvrtfinále, mohl bojovat o nejproduktivnějšího hráče turnaje. Hlavně díky jeho přesným kopům Skotové málem vyřadili Australany. „Na postu devítky byl Laidlaw díky počtu bodů i tím, jak to celé organizoval, jednička. Tým neustále držel na dostřel,“ říká Ševčík.
Dan Carter
Nový Zéland
útoková spojka
Legenda s číslem deset na šampionátu dokončila rozdělanou práci. Na předchozích turnajích nevydržel zdravý a přišel i o zlaté finále z roku 2011. V sobotu byl mužem rozhodujícího zápasu proti Austrálii, nakopal 19 z 34 bodů All Blacks a v klíčové chvíli předvedl důležitý drop gól.
Bernard Foley
Austrálie
útoková spojka
S dvaaosmdesáti body je spolu s Carterem třetím nejproduktivnějším hráčem turnaje. V šestadvaceti se stal lídrem útoku vicemistrů světa. Osmadvaceti body rozhodl důležitý zápas základní skupiny proti Anglii. „Je skvělý kopáč na branku, ale jeho akce jsou jedinečné. Perfektně ovládá hru rukama, je to pátý útočník,“ říká o něm Jiří Štuksa, expert České televize.
Dan Biggar
Wales
útoková spojka
Fanoušky po celém světě bavil svým neobvyklým rituálem před kopy, které se staly hitem sociálních sítí a dostaly přezdívku „Biggarena“. Biggar byl ovšem zcela bez legrace jedním z největších objevů šampionátu, slavným trestným kopem z půlky hřiště v základní skupině odrovnal Anglii.
Julian Savea
Nový Zéland
levé křídlo
Král položených pětek. Dal jich celkem osm a vyrovnal tak rekord krajana Jonaha Lomua a Jihoafričana Bryana Habany v počtu pětek na jednom mistrovství světa. Zazářil zejména hattrickem ve čtvrtfinále proti Francii. „Pokud bude zdravý, může dosáhnout na sedmdesát, osmdesát pětek a překonat 64 pětek Habany,“ říká Štuksa.