Yankees uzavřeli historii

FOTOGALERIE - Baseballisté se loučili se stadionem, na kterém hrál Babe Ruth i kázali papežové. Byl to večer, kdy i Američané, zvyklí při sportu cpát se hamburgery a nalévat se pivem, seděli na svých místech po celý zápas jako přikovaní.
54 610 šťastných se v neděli v New Yorku dostavilo na Yankee Stadium, nejslavnější sportovní chrám světa, k velkému loučení. Ten den na něm Yankees hráli naposledy.
Baseballový klub se stěhuje a s tím končí jedna ohromná epocha jejich domova.
FANOUŠCI ROZKRÁDALI STADION
Nadhazovač Mariano Rivera zahrál příhozem na první metu poslední aut zápasu New York Yankees-Baltimore (7:3) a formálně tak ukončil existenci stadionu, který za 85 let opředlo nespočet legend.
Kázali tam tři papežové, boxoval na něm Joe Louis ve válce systémů proti Maxi Schmelingovi, hrál se tam americký fotbal i vystupoval tu Nelson Mandela.
Výkony, dosažené tam, mají daleko větší hodnotu než jakékoliv jiné. Je to jako brazilská Maracana pro fotbal, pouze s tím rozdílem, že sloužil i dalším velkým událostem, ne jen svému sportu.
Yankees na něm slavili 26 titulů ve Světové sérii, což z nich učinilo největší baseballový klub na světě, ale v neděli tam hráli naposledy.
Původní Yankee Stadium vyrostl v roce 1923 za pouhých dva a půl milionu dolarů, nyní se klub stěhuje do nového stánku za 1,3 miliardy.
Komfort mít budou, nic však už ve sportu nebude tak magické jako původní Yankee Stadium.
„Jsem moc smutná, že už stadion nebude existovat. Sedávali jsme na tribuně a dívali se na tatínka, jak pálí homeruny,“ vyznala se Julia Ruthová Stevensová, dcera Babe Rutha, nejznámějšího hráče historie Yankees.
Před posledním zápasem provedla slavnostní nadhoz. Její otec Ruth hned v prvním zápase na nově otevřeném stadionu v roce 1923 odpálil homerun a tím zahájil úžasnou éru, která v neděli v noci skončila.
Z reproduktorů zpíval Frank Sinatra svoji slavnou píseň New York, New York, zatímco policisté na koních a ve zbroji museli chránit hřiště, aby ho dychtiví fanoušci nerozebrali.
Už týden před posledním zápasem zaznamenali pokusy odnést dlaždice, kusy sedaček, či dokonce záchodová prkýnka. Každý chtěl mít něco na památku.
Možná jen Jason Giambi, veterán v sestavě Yankees, bude mít to štěstí. „Požádal jsem, aby mi vymontovali moji skříňku a odeslali mi ji domů,“ pochlubil se.
Další relikvie jako domácí meta nebo deska z nadhazovacího kopce, a to každá ze čtyř posledních zápasů, půjdou do dražby.
Nový stadion stojí v Bronxu jenom pár set metrů od toho stávajícího a je už téměř dokončen.
Krátce před posledním zápasem zrovna pracovníci na jeho čelní stranu umístili písmena, skládající velký nápis YANKEE STADIUM. Klub se do něho přestěhuje od začátku sezony 2009.
Monstrózní slavnost, jejíž zahájení před zápasem proti Baltimoru trvalo přes hodinu a pokračovalo ještě loučením po zápase, zastavila život v New Yorku. Zápas se vysílal na ulicích, v barech bylo narváno.
„Jsem šťastný, že jsem byl součástí něčeho tak velkého,“ svěřil se nadhazovač Andy Pettitte.
Hráči ještě dlouho po utkání zůstali na hřišti, mávali čepicemi a byli nadšeni, přestože jinak jim závěr sezony moc radosti nepřinesl. Spíš naopak.
Poprvé po 13 letech si pravděpodobně nezahrají play off, nedělní výhrou si jenom prodloužili teoretickou naději.
A možná že už v noci na dnešek ta naděje padla.
Jelikož neúspěch byl patrný již dlouho, soustředila se veškerá pozornost na poslední domácí zápasy a na finální loučení. Yankee Stadium byl pro Američany modlou, po tragických útocích 11. září 2001 právě tam k národu hovořil prezident George Bush.
„Jedna z nejlepších věcích na tradici je ta, že jsme schopni ji předávat z generace na generaci. Opouštíme tento stadion, ale věci jako hrdost a tradice nám jako New York Yankees přetrvají,“ řekl Derek Jeter, hvězda klubu a hráč s největším počtem odpalů na Yankee Stadiu.
Dohromady odehráli Yankees na svém stadionu během pětaosmdesáti let 6580 zápasů, z nichž 4133 vyhráli. Nedělní vítězství bylo tím posledním.