23. června 2016 • 20:56

České derby vyhrál Gontchar v sedle s Murzabajevem

Autor:
Vítězný kůň Gontchar s žokejem Murzabayevem
TOP VIDEA
Česká výprava na ZOH je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval Česká výprava na ZOH je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval
Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Favorizovaný Gontchar v sedle s žokejem Bauyržanem Murzabajevem vyhrál 96. ročník Českého derby. Na chuchelském závodišti v Praze zvítězil o jednu délku před Krasavou, na třetím místě doběhl do cíle Bonys.Kvůli fotbalovému mistrovství Evropy se vrchol rovinové sezony poprvé v historii nekonal v neděli. Na startu dostihu na 2400 metrů pro tříleté koně s dotací 2,5 milionu korun se objevily české jezdecké hvězdy Filip Minařík a Václav Janáček i přední zahraniční žokejové, například úspěšný Eduardo Pedroza z Panamy.

Gontchar, svěřenec trenéra Arslangireje Šavujeva, byl podle bookmakerů největším favoritem a nejrychlejším závěrem také svou pozici potvrdil. "Je to krásný pocit, ale asi mi ještě nedošlo, že jsem vyhrál derby," řekl trojnásobný český žokej šampion Murzabajev. "Jsem teprve na začátku kariéry, ale v Česku už jsem vyhrál, co jsem chtěl. Jsem z toho moc šťastný," dodal třiadvacetiletý Kazach.

Po startu se přitom v čele zformovala trojice Sedmikraska, Albe Back a Rumpl Cimpr Campr, ale v cílové rovině se celé pole vyrovnalo a rozhodl finiš. Do toho už po pádu z Eruptiona nezasáhla Ingrid Janáčková Koplíková.

Gontchar při prvním startu v Česku jistě vyhrál. "Dvě stě metrů před cílem jsem věděl, že vyhraje. Ukázal, že to byl nejlepší kůň v poli, a dovezl mě do cíle," řekl Murzabajev a trenér doplnil: "Věřil jsem mu, sil má na rozdávání."

Trenér Šavujev připravil po koních Temirkanovovi (1998), Darsalamovi (2004) a Medeovi (2007) už čtvrtého vítěze derby. "Gontchar je ještě surový a potřebuje čas. Na ježdění je těžký, ale třídu má," řekl Šavujev. Za specialistu na České derby se se čtyřmi triumfy ještě nepovažuje. "To je pan Holčák, já jsem pořád amatér," připomněl Šavujev Františka Holčáka, který trénoval sedm vítězů derby.

Další Gontcharova cesta asi povede do Francie. Majitel uvažuje, že do Vítězného oblouku, největšího dostihu ve Francii. "To platí. Důležité je, aby teď byl zdravý a všechno bylo v pořádku, a pak budeme hledat dostih," řekl Šavujev.

Derby skončilo úspěchem v tuzemsku narozených koní. Třetí Bonys i čtvrtá Sedmikraska jsou tuzemskými odchovanci. "To je úžasné," řekl Bonysův trenér Allan Petrlík.

Dostihový mítink v Praze-Velké Chuchli:

České derby, rovinový dostih (2400 m, tříletí koně, dotace 2,5 mil. korun) - druhý závod Trojkoruny: 1. Gontchar (ž. Murzabajev, tr. Šavujev, stáj Valentin Buchtojarov), 2. Krasava (ž. Lukášek), 3. Bonys (ž. Verner), 4. Sedmikraska (ž. Foret), 5. Grace Of Gracie (ž. Palík). Čas: 2:33,01. Výrok: jistě 1 - 3/4 - krk - krk - 1/2.

Zlatý pohár, rovinový dostih (2400 m, čtyřletí a starší koně, dotace 150.000 korun): 1. Autor (ž. Convertino, tr. Holčák, stáj Meridian), 2. Shaywan, 3. Always On Sunday. Čas: 2:33,17. Výrok: jistě 1 3/4 - krátká hlava - 1/2.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze