PŘÍMO ZE CHAMBÉRY | Tohle místo označuje za svůj druhý domov. Působil tu deset let, narodili se mu tady dva kluci, a když se sem vrátil coby manažer národního týmu, netajil, že byl lehce naměkko. „Jak jsme sem přijížděli, vykouzlilo mi to úsměv na tváři. Krásné vzpomínky se vrátily,“ ví bývalý dlouholetý kapitán Karel Nocar. Dnes od 19:30 bude české házenkáře motivovat v kvalifikaci o ME proti Francii.
Jaká je pro národní celek výhoda, když mu vše co se týče organizace v Chambéry zařídí někdo, kdo tu hned deset let hrál?
„Mírná výhoda to je, protože se kluci ptali, co je zařízené. Máme díky tomu o nějaké procento víc, než bychom měli normálně. S místními lidmi se znám a díky té komunikaci, která probíhala před příjezdem, bylo vše zařízené, jak jsme potřebovali. Plus nějaký bonus navíc.“
Nicméně čtvrteční utkání s Francií spíš bude pořádně ostrým testem ne?
„To, že jsou top mančaft poslední dekády, není žádné tajemství. Sbírají olympijské tituly, jsou mistry světa, Evropy… Každý tým má slabiny, ale oni jich mají málo, proto jsou tak úspěšní.“
Vy však jejich hráče ze svého francouzského působení dobře znáte. Padlo nějaké hecování?
„Ještě ne, oni se soustředili v Paříži, tak jako my v Praze. Přijeli teprve ve středu, vyměnili jsme se s nimi v hale, ale bylo to příjemné se s nimi zase poznat. Celý ten jejich tým znám, hráče i lidi, kteří se o ně starají.“
V čem bylo třeba pro vás Chambéry dobré město pro život?
„Přeložím takovou větu, na kterou Francouzi dbají. Oni dbají na kvalitu života a to spočívá v tom, v jakém rytmu člověk žije. Jejich pracovní týden je nejkratší na světě, pětatřicet hodin, což nechtějí změnit, ale jde i o prostředí, které je tu příjemné. Chambéry je městečko na úpatí Alp, čisté, jsou tu krásná jezera… Je to ale město, které nabízí pracovní příležitosti, ale není to humbuk velkoměsta.“
Chodili jste zde i lyžovat, nebo jste to měl od týmu zakázané?
„Jako funkcionář už mohu mluvit otevřeně. Ve Francii jsem lyžovat nechodil, ono je to ve smlouvě zakázané. Měl jsem z toho strach, takže jsem to neriskl, ale někteří spoluhráči třeba lyžovali. Ve Švýcarsku to je povolené, ale tady to bylo zakázané. Kdyby se tu tedy někomu něco stalo, tak to mohlo jít do takového extrému, že mu mohl klub klidně vypovědět smlouvu.“
Zmínil jste, jak se vám tu líbilo i jak se vám tu narodili dva synové. Čím to, že vás to nakonec táhlo domů?
„Jsem Čech a doma jsem v Čechách. Ano, bylo mi milé, že mi z klubu nabízeli, abych tu zůstal, ale já jsem cítil, že doma jsem v Čechách. Bylo to správné rozhodnutí a vůbec toho nelituju. I když je to příjemné se vracet, tohle je takový můj druhý domov.“
Je tady, v Chambéry, nicméně házená sport číslo jedna?
„Určitě. Jenže ta liga šla nahoru a od doby, co jsem odešel, bylo Chambéry na osmém místě, zatímco my jsme pravidelně hráli Ligu mistrů a byli druhým nejlepším týmem tady. Ale v regionu to tu zůstává absolutní jednička. Až to tady na nás bude ve čtvrtek plné, tak to bude zážitek.“
Jací jsou tedy místní diváci?
„Bude vyprodáno, nepochybně. Využijí toho nejen místní i další. Oni jsou ale víc diváci než fanoušci, takže se nemusíme bát divokého prostředí, které je občas v zemích bývalé Jugoslávie. Bude to korektní prostředí, nikdo po nás nebude na palubovku nic házet ani nám nadávat.“