Marián Šustr
5. října 2023 • 04:45

Recept (na) Terminátora. Co může rozhodnout souboj Vémola vs. Langer?

Autor: Marián Šustr, inf
Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Stálo mě to nehty, ale hrajme v zimě, říká Sionko. Co dál s Krejčím a Kováčem?
V KURZU: Plzeň ukáže, kdo je pán. Bolka v Edenu nepropadne a radost Kováče?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Derby, na které by ještě před rokem nikdo nepomyslel. Pavol Langer se chystá v Bratislavě na domácí půdě uzavřít pohádkový příběh triumfem nad největší hvězdou MMA střední Evropy. Kariéra Karlose Vémoly se blíží ke konci a Terminátor ji hodlá uzavřít se zlatým opaskem z Oktagonu na rameni. Výhra nad slovenským sokem by také znamenala dávku sebevědomí před rozlučkovým duelem s Attilou Véghem.Slovenský titán Pavol Langer nakopl kariéru do vysokých otáček. Během dvanácti měsíců získal tři cenná vítězství, která ho vystřelila do první světové stovky polotěžké divize. V pozici outsidera dokázal hned dvakrát šokovat, když porazil aspiranty na titul Rafaela Xaviera a Alexandra Poppecka. Nyní však stojí před zkouškou, kterou v Česku a na Slovensku prošel pouze šampion Patrik Kincl a hvězdný Attila Végh.

Karlose Vémolu čeká první obhajoba titulu po více než čtrnácti měsících, jež trávil v nižších váhových kategoriích. Mimo neúspěšné odvety s Kinclem vybojoval Terminátor dvě výhry. Ty však přinesly více otázek než odpovědí. Nejdříve se nechal zbrkle ohrozit salvou úderů od Ala Matavaa, načež nedokázal ukončit (ale na body porazit) slabšího soupeře z Argentiny Lucase Alsinu. Do Bratislavy jede ukázat, že je stále tím „lvem“, který na domácí scéně dlouhé roky bezchybně demoloval každého, kdo se mu postavil do cesty.

Jak na Langera?

V posledním představení s Alsinou Terminátor sice nedoručil vytoužené ukončení, ukázal ale překvapivé zlepšení. Oproti šíleným startům, které předvedl proti Iličovi a Matavaovi, nastoupil Vémola na Štvanici obezřetněji. Využil Alsinovo soustředí na obranu proti strhu na zem a tvrdě ho zasáhl v postoji, aniž by naskakoval kopy nebo se rozebíhal s divokými háky. To bude zásadní proti vyššímu Langerovi, který dobře pracuje se vzdáleností silným úderem z přední ruky.

Vémola má velkou šanci natlačit Langera na pletivo, kde ho dostane na zem. Tam však musí být velice trpělivý. Slovák dobře obnovuje výhodnější pozice a hrozí soupeřům, kteří se snaží na zemi procesovat. Terminátor by měl zvolit menší risk, přijmout stabilní a bezpečnou pozici, jakou je half-guard, odkud může Langera trápit salvami úderů. Neuvážené přechody může protivník trestat přetočením nebo dokonce postavením na nohy.

Langer je známý i pro extrémní houževnatost. Vystřílet do něj všechny náboje a tím riskovat vyčerpání v pozdějších kolech se Vémolovi může stát osudným. V tomto ohledu však bude těžit z mnohaleté zkušenosti boje na té nejvyšší úrovni. Pokud je na domácí scéně někdo, kdo dokáže dodržovat předem danou taktiku, je jím právě legendární český šampion.

Terminátor sice patří mezi elitní zemaře, ale dobře si uvědomuje, že každý zápas začíná v postoji. Klíčová bude schopnost reagovat na Langerův pohyb a případné chyby. Slovák se dříve pohyboval dost ztuha. Například Avdoyan ho hned dvakrát nachytal rychlým výpadem háků v postoji, když zamrznul na nohách. To by Vémolovi otevřelo možnost natlačení na klec, odkud může soupeře házet. Trestat jistě bude i kopy, které Langer vysílá nejčastěji samotné bez přípravy boxingem.

Klíč pro Vémolu: Terminátor musí trestat chyby v Langerově pohybu a na zemi postupovat s vysokou obezřetností. Dojít si může jak pro technické KO, tak pro výhru na body.

Jak na Terminátora?

Zatímco statistiky ukazují jasně na výhru velezkušeného Čecha, fyzické dispozice a výkony z posledních zápasů hrají přesvědčivě ve prospěch Langera. Ten v duelech za uplynulý rok ukázal nejen srdce ale i kvalitní útočný wrestling, kterým porazil Xaviera a Poppecka. Největší sebevědomí může dodávat vítězství nad elitním zemařem Avdoyanem, jenž vydobyl velké úspěchy na prestižních turnajích v grapplingu (boji na zemi).

Pro Slováka bude klíčové, aby výraznou výškovou převahu podpořil i neustálým pohybem, kterým si k úspěchu nad Vémolou došel v roce 2019 Végh. Dvaatřicetiletý bijec může výrazně znepříjemnit soupeřovy pokusy o strhy na zem, pokud zachová nízký postoj a bude pálit dlouhé přímé údery. Právě disciplinovaný boxing se tak může stát rozhodujícím faktorem duelu. Langer si nyní zkrátka nebude moct dovolit vysílat samotné nízké kopy, jež používal v posledních zápasech.

Velkou Langerovou výhodou, jíž se mohl chlubit jen málokterý z Vémolových předešlých protivníků v Oktagonu, je schopnost hrozit jak ve wrestlingových výměnách, tak ve spodní pozici na zemi. Terminátor se navíc nechal v posledním souboji přetočit na záda od Argentince Alsiny, který je výrazně horším zemařem než slovenský titán. To se možná paradoxně nejvíce projeví v postoji. Langer nemusí být v přestřelkách zbytečně paralyzovaný strachem ze strhu na zem, protože mu do karet hraje vědomí, že tam pro něj zápas nekončí. Hrozba takedownu dokáže zmrazit i takové mistra strikingu jakým je Conor McGregor.

Klíč pro Langera: Disciplinovaný pohyb a boxing může přinést Slovákovi KO  vítězství.     

 

Karlos Vémola

Pavol Langer

Narození 1. července 1985 (38 let) 17. července 1991 (32 let)
Výška 183 cm 196 cm
Bilance 35 výher / 7 proher 12 výher / 9 proher
Bilance v Oktagonu 10 výher / 2 prohry 5 výher / 3 prohry
Poměr výher na ukončení 77% 75%
Ukončení na submisi 19 5
Ukončení na KO/TKO 8 4

   

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud