Formule 1 chce šetřit | iSport.cz
3. července 2008 • 18:26

Formule 1 chce šetřit

Autor: ČTK
Piloti stáje Ferrari vedou celé startovní pole krátce po startu Velké ceny Francie.
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia rozdrtí Příbram, ale nabízí se i lepší možnost než handicap
BASKETBALOVÝ INSIDER: Satoranský má před sebou nejlepší sezonu v NBA BASKETBALOVÝ INSIDER: Satoranský má před sebou nejlepší sezonu v NBA
VŠECHNA VIDEA ZDE

Formuli 1 možná čekají velké změny. Mezinárodní automobilová federace FIA chce totiž od roku 2011 snížit rozpočty stájí na polovinu a také výrazně omezit spotřebu benzínu.Podle FIA jsou změny nezbytné proto, aby se ve formuli začalo závodit a šanci na vítězství měly i menší stáje.

"Většina stájí zaměstnává v továrnách až tisíc lidí, a to všechno jen kvůli tomu, aby do závodu postavily dva vozy. To je naprosto neakceptovatelné, zejména ve chvíli, kdy většina z nich má na trhu potíže," citovala agentura AP prezidenta FIA Maxe Mosleyho, který požádal týmy formule 1, aby návrhy na změny odhlasovaly, aby se na nich v nejbližších třech měsících mohlo začít pracovat.

Mezi změny má například patřit šetrnější nakládání s benzínem a stáje poskytující svou technologii jiným týmům by tak měly podle nových regulí činit za příznivější ceny.

"V souvislosti s celosvětovými energetickými problémy nemůže stát formule 1 stranou. Ideálem je velmi odvážné snížení spotřeby benzínu o 50 procent do roku 2015, aniž by to ovlivnilo rychlost vozů," prohlásil Mosley v narážce na motory formulí, které dosahují spotřeby litru benzinu na jeden kilometr. "Chtěli bychom, aby stáje při vývoji technologií mysleli i na zlepšování automobilů obecně a nezaměřovali se jen na formuli," dodal.

Témata:  sport, formule, fia
Články odjinud


Články odjinud