Proč je Sebastian Vettel mistr světa? | iSport.cz
Jiří Uhlíř
16. listopadu 2010 • 04:56

Proč je Sebastian Vettel mistr světa?

TOP VIDEA
České fotbalové hvězdy mají jasno: Slavia s Barcelonou neprohraje! České fotbalové hvězdy mají jasno: Slavia s Barcelonou neprohraje!
Kvitová posedmé na Masters: Jsem už matadorka. Ruka bolí jen občas Kvitová posedmé na Masters: Jsem už matadorka. Ruka bolí jen občas
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mladý, chytrý, přátelský... Podle Bernieho Ecclestoneho, promotéra F1, příkladný prototyp mistra světa. Fanoušky okouzlil svým sympatickým úsměvem, soupeře zas svojí děsivou rychlostí na trati. Sebastian Vettel – od neděle nejmladším šampionem v jedné z nejlepších sezon historie formule 1. Kde hledat důvody jeho velkého triumfu?Žijící legenda se na něj chodila dívat. Michael Schumacher si malého a talentovaného Sebastiana Vettela povšiml na motokárové trati v Kerpenu. Přesněji v jednom závodě. „Ano, Schumacher měl velký vliv na moji kariéru,“ přiznal Vettel, kterého v začátcích podporoval hledač talentů Gerhard Noack.

Ten se Schumacherem často komunikoval. Bývalému závodníkovi Ferrari se Vettel moc líbil. Noack proto očekával, že německou naději sedminásobný mistr světa finančně podpoří. Nestalo se, a proto agent Noack zavolal do Red Bullu, samozřejmě s doporučením od Schumachera. „Nikdy jsem neměl problém se na něco Michaela zeptat,“ potvrdil Vettel.

Sebastian Vettel se stal nejmladším mistrem světa v historiiSebastian Vettel se stal nejmladším mistrem světa v historiiFoto Reuters


PRACOVITOST
Rozhodně není líný. Naopak. Vettel dlouhou dobu neměl manažera. Důvod? Prý ho nepotřeboval, veškeré věci si organizoval sám. „Odmala bral všechno vážně, každé ráno chodil běhat,“ tvrdil s obdivem Michael Vorba, který s Vettelem v roce 2001 bojoval o titul mistra Evropy v motokárách.

„Dlouho jsem neviděl ctižádostivějšího pilota. Tedy kromě Schumachera,“ říkal Antonín Charouz, manažer českých závodníků. Vettel opravdu nic nepodcení, dbá na svoji kondiční přípravu, provozuje hodně sportů: u svého domu ve Švýcarsku si staví tenisový kurt. „Jsem přesvědčen, že Sebastian už v dětství dělal maximum,“ hodnotil svého krajana Schumacher.INTELIGENCE

Je mu třiadvacet, své vrstevníky však převyšuje. Sebastian Vettel patří k vyspělejším závodníkům. Má vytříbené vystupování, chytrý humor, o věcech dlouho přemýšlí – na tiskových konferencích dokáže mluvit z jezdců nejdéle.

„On je stejně inteligentní jako Schumacher,“ básnil o něm Bernie Ecclestone, promotér F1. A šéf Red Bull Racing dodává: „Sebastian neudělá žádnou chybu dvakrát,“ chválil Christian Horner. Svoji inteligenci prokázal i v GP Abú Zabí: Po odjezdu safety caru z tratě byl Vettel ve vedení závodu a dotíral na něj Lewis Hamilton. Německý pilot nejprve přibrzdil, naznačil, že ještě nechce odstartovat, po několika metrech ale šlápl na plyn. Dezorientovaný Brit kvůli tomu ztratil vteřinu.

Vettel na trati VC Abú ZábíVettel na trati VC Abú ZábíFoto Reuters


FORMULE

Vettel to přiznal: „Red Bull mi dal opravdu křídla,“ smál se německý jezdec. Nikdo v této sezoně nesložil lepší monopost. Mnoho letošních týmů vycházelo už z loňského povedení red bullu. Tu však převálcovala suverénní stáj BrawnGP. V letošním roce se RB6 proměnila v mistrovské dílo geniálního designéra Adriana Neweyho.

Když před čtyřmi lety přišel do továrny v Milton Keynes, měl za úkol sestrojit neporazitelný stroj. A to z neúspěšného Jaguaru, kterého koupil miliardář Mateschitz. Vettel na letošní verzi vyjel deset pole-position. „Za úspěch nemohu pouze já. Pracoval jsem společně s hlavním aerodynamikem Prodromouem, či konstruktérem Robem Marschallem,“ přiznal Newey.PROSTŘEDKY
Red Bull je ideálním sponzorem. Společnost energetických nápojů investovala do formule 1 už přes 475 milionů eur (skoro 12 miliard korun). Vettela Red Bull podporuje již deset let, učil se v rakouském výcvikovém středisku ve Fuschlu. „Vždycky bylo o mě dobře postaráno,“ přiznal Vettel. Co chtěli po závodníkovi?

Netropit žádné skandály, zodpovědné chování a úspěchy. Na příkaz Dietricha Mateschitzeho se měl o závodníka postarat Helmut Marko, týmový poradce. Plán byl jasný – udělat z Vettela hlavní tvář značky ve formuli 1. A to se povedlo. Když Vettel prezentoval ve svém rodném městečku v Heppenheimu formuli 1, přišlo přes sto tisíc lidí.

Fernando Alonso byl sice před závodem favoritem, na trati ale kraloval VettelFernando Alonso byl sice před závodem favoritem, na trati ale kraloval VettelFoto ČTK


PSYCHIKA

Vettel s ní v letošním roce hodně zápasil. A vyhrál. Zkolaboval pouze jednou – když během GP Turecka narazil do stájového kolegy Marka Webbera a po vysednutí z monopostu naznačil prstem, že je Australan magor.

Další chyby ho nerozhodily, ačkoliv musel číst dost kritické komentáře. „Po těžkém víkendu jsem se zavřel doma a snažil se nic nevnímat,“ odkryl Vettel. A jeho šéf Horner dodal: „On nikdy neztratil víru v sebe sama.“

Chcete mít sportovní informace jako první? Objednejte si SMS a MMS zpravodajství iSport.cz »


Hanna, přítelkyně pilota F1 Sebastiana Vettela
Hanna, přítelkyně pilota F1 Sebastiana Vettela

 
Články odjinud


Články odjinud