23. července 2007 • 00:00

Australan Stoner v Kalifornii nejrychlejší

Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Nejlepší opět ukázal, že není nikdo dokonalejší na závodní trati v nejvyšší kubatuře. MotoGP vládne Australan Casey Stoner a ve Velké ceně USA dojel bezpečně první.

Australský jezdec Casey Stoner vyhrál Velkou cenu USA na okruhu Laguna Seca a zvýšil své celkové vedení v mistrovství světa silničních motocyklů už na 44 bodů. Jednadvacetiletý závodník na ducati v neděli triumfoval v královské kategorii MotoGP s velkým náskokem před krajanem Chrisem Vermuelenem na suzuki, třetí byl Ital Marco Melandri s hodnou. Stonerův nejbližší pronásledovatel v hodnocení MS, sedminásobný světový šampion Valentino Rossi, obsadil se svou yamahou čtvrtou pozici a týden po pádu na Sachsenringu tak i v Kalifornii na svého rivala znovu ztratil. Na okruhu Laguna Seca tradičně závodí pouze jezdci v nejsilnější kubatuře. Pozdější vítěz Stoner se dostal do vedení na konci prvního kola a od té doby směřoval neohroženě k letošní šesté výhře. "Jakmile jsem se dostal před Daniho Pedrosu, jel jsem si svůj vlastní závod. Bylo to neuvěřitelné," uvedl Stoner, jenž Vermuelena porazil o téměř deset sekund. Šampionát pokračuje téměř za měsíc Velkou cenou České republiky na Masarykově okruhu u Brna, jíž se už zúčastní jezdci všech kategorií.

Výsledky - MotoGP:
1. Stoner (Austr./Ducati) 44:20,325, 2. Vermeulen (Austr./Suzuki) 44:30,190, 3. Melandri (It./Honda) 44:45,966, 4. Rossi (It./Yamaha) 44:50,989, 5. Pedrosa (Šp./Honda) 44:55,947, 6. De Puniet (Fr./Kawasaki) 44:58,631, 7. West (Austr./Kawasaki) 45:01,747, 8. Tamada (Jap./Yamaha) 45:02,680, 9. Barros (Braz./Ducati) 45:03,845, 10. R. Hayden (USA/Kawasaki) 45:04,045. Pořadí MS (po 11 z 18 závodů):
1. Stoner 221 b., 2. Rossi 177, 3. Pedrosa 155, 4. Vermeulen 113, 5. Melandri 113, 6. Hopkins (USA/Suzuki) 104.