ČTK
Olympijské hry
Začít diskusi (0)

Mezinárodní olympijský výbor diskvalifikoval za doping kubánskou diskařku Yarelys Barriosovou, která na hrách v Pekingu 2008 získala stříbrnou medaili. Věra Cechlová by se měla v upraveném pořadí posunout na čtvrté místo.

Cechlová je držitelkou olympijského bronzu z Atén 2004, který získala podobným způsobem až s odstupem devíti let. V soutěži v řecké metropoli tehdy skončila čtvrtá, po dodatečné diskvalifikaci Bělorusky Iriny Jatčenkové se dostala na třetí příčku.

V Pekingu byla Cechlová pátá. Barriosová, která skončila druhá za Američankou Stephanií Brownovou-Traftonovou, měla podle dnešní informace MOV při zpětném testování odevzdaných vzorků nález na zakázaný acetazolamid.

Na druhé místo by se po její diskvalifikaci měla posunout Olena Antonovová z Ukrajiny, na třetí Číňanka Sung Aj-min. Za tou Cechlová zaostala o 45 centimetrů.

MOV diskvalifikoval také katarského sprintera Samuela Adelebariho Francise, který v Pekingu běžel semifinále stovky. Šestnáctý muž výsledkové listiny užil stanozolol.

Zpětné dopingové testování z olympijských her v Pekingu a Londýně se podle agentury DPA týkalo 1243 vzorků a přineslo více než sto pozitivních případů.

Medaile vrací i další

O medaile z olympijských her v Pekingu po osmi letech přijdou kvůli dopingu ruské vzpěračky Marina Šainovová a Naděžda Jevsťuchinová, běžkyně Taťjana Firovová a arménský vzpěrač Tigran Martirosjan. Opakované testy jejich vzorků zdokonalenými metodami skončily pozitivním výsledkem. O jejich diskvalifikaci už včera informoval Mezinárodní olympijský výbor.

Z výsledkových listin byli ze stejného důvodu vyškrtnuti i další dva vzpěrači. Moldavan Alexandru Dudoglo a vicemistr Evropy z roku 2009 ve váze do 85 kg Intigam Zairov z Ázerbájdžánu, kteří v Pekingu na stupně vítězů nedosáhli.

Šainovová skončila v olympijské soutěži do 58 kg druhá. Ruská vzpěračka získala pět titulů mistryně Evropy. O ten poslední z roku 2013 v kategorii do 63 kg přišla kvůli dopingu. Za pozitivní nález na anabolický steroid stanozolol pak dostala dvouletý zákaz startů.

Trojnásobná mistryně světa a dvojnásobná evropská šampionka Jevsťuchinová získala v Pekingu ve váze do 75 bronz, stejně jako Martirosjan v kategorii do 69 kg. Také arménský vzpěrač má na kontě tituly mistra světa i Evropy.

Běžkyně Firovová, která byla v Pekingu členkou stříbrné štafety na 4x400 metrů a skončila devátá v individuálním závodě, měla pozitivní test na anabolické steroidy. O medaili ze štafety již Rusky přišly kvůli dopingu Anastasie Kapačinské, u které opakovaný test rovněž odhalil užití anabolik.

Zpětné testování vzorků z olympijských her v Pekingu a Londýně přineslo podle agentury AP už 98 dopingových případů.

Začít diskuzi