Tomáš Janků končí s kariérou

Čeští výškaři Tomáš Janků a Jaroslav Bába chtěli medaili z olympijského finále, ale nakonec odcházeli se vztyčenou hlavou, i když ji dnes v Pekingu nezískali.
Riskovali, vynechávali klíčové výšky a rozhodně nehráli v jedné z nejkvalitnějších soutěží historie druhé housle. Janků se po závodě hned nechal slyšet, že letošní letní sezona je pro něj poslední. V zimě absolvuje už pouze rozlučkové turné po mítincích. "Nemáme se za co stydět," shodli se oba před novináři.
Janků se rozhodl, že odcházet do sportovního důchodu se má na vrcholu. Když dopadl po posledním neúspěšném pokusu, věděl, že to bylo na velké soutěži naposledy. "Bylo to moje rozloučení," řekl.
"Tahle olympiáda mi vyšla ze všech nejlíp a můžu odcházet se ctí," prohlásil. V hale se rozloučí na domácí půdě. "Čeká mě několik krásných mítinků, na kterých se rozloučím.
V zimě je spousta mítinků, kde jsou diváci blíž, a kde mě rádi uvítají a rádi se se mnou rozloučí. Moc se na to těším," řekl.
Tvrdí, že ho nic nepřesvědčí změnit názor. "Je to škoda, já bych radši, aby ještě vydržel. Přemlouvám ho pořád," uvedl Bába. "Každý musí někdy odejít.
A já jsem si řekl, že odejdu v době, kdy budu nejvýš," prohlásil rázně třiatřicetiletý vicemistr Evropy Janků. "Chci si to tak pamatovat. Nechci si pamatovat, abych končil a někdo říkal, že jsem skočil jen 215. Já chci skončit takhle," dodal.
Nepřesvědčí ho ani fakt, že příští rok se uskuteční mistrovství světa "za humny" v Berlíně. "Chtěl jsem to doklepat právě na olympiádě. Chci se věnovat jiným věcem a Katce," zmínil se o své přítelkyni Kateřině Baďurové, vicemistryni světa ve skoku o tyči.
A co když v hale skočí třeba 236 cm? "Doufám, že na stará kolena už tolik nedám. Cítím, že už mi to skákání ubližuje," uvedl. Letos se chce ještě dostat do Světového atletického finále.
V dnešním závodu sázeli čeští výškaři na jednu kartu. Buď medaile, nebo nic. Když neskočili napoprvé 232 cm, nechali si pokus na další výšku. Bába dokonce třetí skok nechal až na 236 cm. "Byl to opravdu nádherný souboj. A my jsme do toho dali všechno," řekl Janků.
Bába si vzpomněl na Atény, kde si nechal pokus na 234 cm a tímto výkonem vybojoval bronz. To mu i dnes proběhlo hlavou. "Ale ukázalo se, že se historie neopakuje," pokrčil rameny český rekordman.
Trochu ho ve finále limitovala odražená pata, která po obstřiku přišla k sobě na 234 cm. Přesto Bába o dva centimetry výš předvedl kvalitní skok. "Nejlepší od zranění," připomněl předloňskou operaci vazů v kotníku.
Nakonec se na sebe nezlobil, i když trochu zklamání se v něm mísilo. "Ale nemůžu se na sebe zlobit. Ještě mám něco před sebou, snad to vyjde o čtyři nebo osm let později," uvedl třiadvacetiletý skokan.
Věří také, že už ho nebudou v dalších sezonách limitovat zdravotní potíže. "Možná to také chtělo víc před sezonu vyskákat, abych měl větší jistotu na těch vyšších výškách," přemítal Bába.