VIDEO - Jak vypadá obec Chyše den po Velké pardubické, kterou vyhrál místní občan Josef Váňa? Na radnici dnes sedí jen místostarosta Miroslav Klíma. Starosta je totiž nemocný a Váňa, jinak druhý místostarosta, ještě nedorazil. Kolem poledne byl ještě na cestě z Pardubic do Chyše, kde bydlí. V blízkých Váňových stájích se chystá sláva až navečer, s místními občany bude Váňa slavit až zítra.
"Pan Váňa? To je velkej kamarád. Lidi ho mají rádi. Znají ho i jako zastupitele a ví, že je to dříč. A je takovej lidovej, mluví, jak mu zobák narostl," vypráví místostarosta Klíma. "Zítra (v úterý) bude v pivovaru oslava. Budou ho vítat děti ze školky i školy. Chceme rozepisovat pozvánky, pozvat občany. Ještě to vyhlásíme rozhlasem," plánuje.
Nedělní závod, který Váňa vyhrál po dramatickém boji s Amant Grisem, sledovali místní obyvatelé na velkplošné obrazovce v pivnici místního Zámeckého pivovaru. "Celá obec Váňovi fandila, je to tady velká událost," tvrdí.
Váňa, který je hodně vytížený ve svých nedalekých stájích v Mlýncích, si prý najde čas na všechna zasedání zastupitelstva. "A úkoly, které dostane, vždycky splní. Je extrémně zatíženej, ale co potřebujeme, zařídí a udělá, jak to má být. Nikdy jsme se nesetkali, že by řekl, že nemá čas," tvrdí Klíma.
A co víc. Radnice využívá Váňu při komplikovaných jednáních. "Je to V.I.P. osobnost. S panem Váňou jednají jinak, než s každým jiným. Pan Váňa to zařídí. Je to taková naše pojistka. Když se potřebujeme z nějakých problémů dostat, tak ho nastrčíme a on nás z toho dostane," říká Klíma.