Zlaté HATTRICKY. Na ME v Račicích vyhrál Fuksa i čtyřkajak

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Kanoista Martin Fuksa se stal potřetí za sebou mistrem Evropy na neolympijské trati 500 metrů. V Račicích si dnes vynahradil sobotní čtvrté místo z kilometrového závodu a zopakoval triumfy z Montemor-o-Velho 2013 a Brandenburgu 2014. Zlatý dojel i český čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba, který byl nejrychlejší na olympijském kilometru a získal třetí titul v řadě.

Kajakář Jakub Špicar byl na pětistovce pátý, o místo hůře skončili na stejné trati deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. Fuksa tři hodiny po vítězství na pětistovce bojoval o medaili i na olympijské dvoustovce, kde ale o bronz přišel těsně o dvě setiny a skončil stejně jako na kilometru čtvrtý. Nepopulární místo hned pod stupni vítězů obsadila také kanoistka Jana Ježová, deblkanoisté Vojtěch Ruso a Karel Palma byla ve sprintu osmí a kajakář Filip Šváb devátý.

Čtyřkajak zvítězil s náskokem 872 tisícin před Portugalci, třetí dopádlovali Španělé. Havel se Štěrbou vybojovali na šampionátu už druhou medaili, v sobotu byli třetí na deblkajaku. "Jelo se nám super hned od startu, tyhle podmínky nám sedí, takový mírný protivítr. Pro těžkou posádku je to dobré, v půlce jsem přidali a ohlídali jsme si náskok do finiše," řekl Trefil.

Bronzová olympijská posádka pokračuje v medailových žních. Mistři světa z loňské Moskvy naposledy prohráli na světovém šampionátu v roce 2013, kde byli druzí. "Slušná sbírka to je, chtěli jsme to doma obhájit, ale pro nás to je hlavně dobrý začátek do sezony. Hlavní cíl je Milán, kde bysme rádi předvedli něco podobného," poukázal Dostál na MS v srpnu, kde se pojede o místa na olympijské hry v Riu.

V Račicích je do cíle hnala asi tisícovka diváků, což je na český areál poměrně slušná návštěva. "Atmosféra byla špičková, pro nás pátý motor, skvělý a užili jsme si to," řekl háček Havel. "Tak snad jsme se tímto dostali do pořadu hattrick," žertoval zadák Štěrba. Společně si užili stupně vítězů i hymnu, po níž otevřeli šampaňské. "Já jedu ale ještě pět kilometrů, já nemůžu," zlobil se na oko Trefil.

Fuksa si v Račicích vynahradil sobotní čtvrté místo z kilometrového závodu a dal si dodatečný dárek ke čtvrtečním 22. narozeninám. O 864 tisícin porazil Rusa Michaila Pavlova, třetí skončil stejně jako na dvojnásobné trati Ukrajinec Pavlo Alťuchov. Fuksa oplatil porážky i v sobotu druhému Polákovi Tomaszi Kaczorovi (5.) i vítěznému Němci Sebastianu Brendelovi (7.).

"Včera to neúspěch nebyl, byl jsem v kontaktu, to je pro mě důležitý. Smutný jsem z toho byl, ale připravil jsem se dobře," prohlásil Fuksa. "Dneska to vyšlo. Psychické síly jsem sbírat nemusel, jsem v klidu, ale horší to bylo fyzicky. Včera jsem byl úplně hotovej, ale ráno jsem se naštěstí probudil v pohodě," řekl.

Dvoustovka ho potěšila, byť mu připravila druhé čtvrté místo na ME. "I když to trochu mrzí, jelikož jsem měl k medaili hodně blízko, tak jsem spokojený. Vždycky je to vyrovnané, ale často jsem v tom hlavním boji nefiguroval. Tentokrát se mi to konečně podařilo, což mě těší, i když necinkla medaile," uvedl Fuksa.

Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Račicích (Litoměřicko):

1000 m:

Muži:

K4: 1. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 2:57,280, 2. Portugalsko 2:58,152, 3. Španělsko 2:58,572.

500 m:

Muži:

K1: 1. Poulsen (Dán.) 1:41,504, 2. Liebscher (Něm.) 1:41,592, 3. Pajič (Srb.) 1:42,168, ...5. Špicar (ČR) 1:43,608.

K2: 1. Rendschmidt, Gross (Něm.) 1:31,204, 2. Vlček, Tarr (SR) 1:31,668, 3. Bělko, Petrušenko (Běl.) 1:32,612.

C1: 1. Fuksa (ČR) 1:49,716, 2. Pavlov (Rus.) 1:50,580, 3. Alťuchov (Ukr.) 1:51,248.

C2: 1. Korovaškov, Štyl (Rus.) 1:43,848, 2. Jančuk, Miščuk (Ukr.) 1:45,272, 3. Saladucha, Machlaj (Běl.) 1:46,212, ...6. Radoň, Dvořák (ČR) 1:47,480.

Ženy:

K1: 1. Wojnarowská (Pol.) 1:54,552, 2. Weberová (Něm.) 1:54,968, 3. Guyotová (Fr.) 1:55,392.

K2: 1. Najaová, Mikolajczyková (Pol.) 1:45,524, 2. Petronelaová, Meroniacová (Rum.) 1:45,964, 3. Starovičová, Ružičičová (Srb.) 1:46,172.