2. května 2015 • 15:35

Paráda! Havel se Štěrbou vybojovali v Račicích evropský bronz

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Trpišovský poznal strach, Sparta nenašla otvírák. Preciado? Koledoval si
Fotbalový KVÍZ s Kalkurátorem: Tak to jsem id*ot... A horší než Vševěd!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Daniel Havel s Janem Štěrbou v deblkajaku vybojovali bronz v závodu na 1000 metrů na mistrovství Evropy v Račicích a pro domácí rychlostní kanoistiku získali na šampionátu na Labi první medaili. Další tři české lodi skončily ve finále čtvrté.Stupně vítězů těsně unikly kanoistovi Martinu Fuksovi i deblistům Jaroslavu Radoňovi s Filipem Dvořákem, čtvrtá dojela také posádka C4 Tomáš Janda, Dan Drahokoupil, Vojtěch Ruso a Radek Miškovský. Kajakářka Anna Kožíšková skončila pátá a poslední dnešní finalistky Lenka Hrochová s Lucií Krpatovou v deblkajaku obsadily poslední 9. místo.

Pro Havla se Štěrbou je přitom deblkajak doplňkovou disciplínou. "Od nás se toho moc nečekalo, takže jsme do toho šli s čistou hlavou a užili jsme si to," radoval se Havel. Medaili česká dvojice vybojovala o 36 tisícin sekundy před Dány. "Já jsem cítil, že Dánové byli o kousíček za námi, tak jsem v medaili věřil. V první půlce jsem byl zatuhlej, ale potom jsme to dojeli a myslím, že nám to vyšlo parádně," prohlásil Havel.

Debla si oba užívali, obě jízdy jim prý sedly. Přesto ale pro ně zůstává prioritou čtyřkajak, jehož finále se v Račicích pojede v neděli. "Tohle byly prima závody, placka je super, ale v hlavě máme nastaveno, že čtyrák je hlavní. Daneš (Havel) je háček, takže tohle byl dobrý trénink, paráda," prohlásil zadák obou posádek Štěrba.

Fuksovi unikl bronz o 168 tisícin sekundy, náladu si může spravit v nedělním finále pětistovky, na níž obhajuje titul. "Jsem hrozně unavenej," hlesl. Na molu dlouho ležel, oddychoval, nemohl vůbec mluvit a nakonec si musel kvůli nevolnosti odskočit.

"Ten kilák byl hrozně rychlej, ve finiši jsem byl úplně hotovej, nevěděl jsem ani, kolikátej jedu. Věřil jsem v medaili, ale nakonec to nevyšlo," prohlásil Fuksa. "Snad to bude lepší na mistrovství světa a tam se něco povede," připomněl srpnový vrchol v Miláně, kde se pojede o olympijská místa.

Kanoistům vládl podle očekávání Němec Sebastian Brendel, olympijský vítěz z Londýna, který získal čtvrtý titul mistra Evropy na této trati v kariéře. Fuksu v napínavém finiši porazili stříbrný Polák Tomasz Kaczor a Ukrajinec Pavlo Alťuchov.

Radoň s Dvořákem ztratili na medailisty půl vteřiny. "Ale tu jízdu nemůžu hodnotit úplně negativně. Nastoupili jsme zostra, jeli vlastní závod, ale prostě v tom konci trochu scházelo. Posledních sto metrů bylo dlouhejch a pocitově to bylo snad dvě hodiny, než jsme dojeli do cíle," zhodnotil zadák Dvořák. "Dali jsme do toho maximum, víc v nás dneska nebylo, takhle bolavý kilák jsem dlouho nejel," prohlásil.

Oba se podobně jako Fuksa dlouho vydýchávali a Radoň ani nemohl mluvit. Síly je to stálo i proto, že závod je v sezoně brzy. "Ale pro všechny je to stejné. Kilometr, když se jede naplno, tak bolí vždycky. Když se to povede, tak to psychika trochu upozadí," prohlásil Dvořák. "Na konci sezony to bude důležitější," řekl směrem k MS zadák posádky, která obhajovala bronz.

Oba si mohou spravit chuť na neolympijské pětistovce, kterou ale v neděli ve finále pojedou poprvé v sezoně. Rozjížďky v Račicích odpadly, neboť se přihlásilo jen devět lodí. "Specificky na to netrénujeme, ještě jsme ji letos nejeli, takže to bude velké překvapení," poznamenal Dvořák. "Dáme do toho všechno a uvidíme, co v nás bude," dodal.

Fuksa se z únavy dostal v odpoledním bloku, vyhrál rozjížďku na 200 metrů a přímo postoupil do finále. Do boje o medaile zasáhne v neděli na nejkratší olympijské trati také kajakář Filip Šváb, který sice musel do semifinále, ale tam skončil třetí a postoupil. Totéž se podařilo českým deblkanoistům Vojtěchu Rusovi s Karlem Palmou.

 

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud