Vítková doběhla ve stíhačce sedmá, Šlesingr devatenáctý

0
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Svědík: Baník, nebo Polsko? Pozor, horká je ale pořád i plzeňská stopa!

Stíhací závod biatlonistů v Östersundu českým reprezentantům nepřinesl tolik radosti jako sobotní sprint. Veronika Vítková ani Ondřej Moravec neudrželi druhá místa, oba pětkrát chybovali na střelnici a v pořadí si pohoršili. Vítková skončila sedmá a Moravec dvacátý. Klesl také Michal Šlesingr, který po čtvrtém místě ve sprintu dojel devatenáctý.

V závodu žen bodovaly sedmnáctá Eva Puskarčíková, osmnáctá Jitka Landová a o tři místa za ní dojela Gabriela Soukalová, která dokonce útočila na elitní desítku, ale po poslední stojce musela na tři trestná kola. Životní výsledek si připsal 21. místem Tomáš Krupčík, Michal Krčmář doběhl na 43. místě.

"S výkony děvčat jsem hodně spokojen, i když chyby v podání Verči a Gabči nemohu přejít úplně v klidu," řekl trenér Zdeněk Vítek svazovému webu. "Měly na střelnici sice dost vítr, ale i tak, stejně jako mnohé jejich soupeřky, mohly ulovit více terčů."

Závod mužů vyhrál i se čtyřmi chybami na střelnici Francouz Martin Fourcade. Druhý skončil Rus Anton Šipulin a třetí byl vedoucí muž SP Emil Hegle Svendsen, který ve finiši porazil Slovince Jakova Faka, bronzového biatlonistu ze soboty. Mezi ženami si pozici v čele průběžného pořadí upevnila Finka Kaisa Mäkäräinenová.

Vítková zvládla výborně první polovinu stíhačky. Vleže chybovala jen jednou a v polovině závodu vedla před Běloruskou Darjou Domračevovou. Soukalová se dokonce posunula z 29. na osmé místo. Obě české hvězdy ale chybovaly vestoje a pohoršily si.

"Stíhačku jsem si vůbec neužila. Krize na mne dosedla už tři kola před cílem. A právě v tu chvíli přišla i kritická stojka. V tom větru a v únavě jsem vůbec neměla sílu udržet pušku a zamířit," povzdychla si Vítková a dodala: "Rány mi lítaly všude kolem."

V průběžné pořadí Světového poháru je Vítková pátá a má za sebou nejlepší vstup do sezony. "Takto krásně jsem si to určitě nepředstavovala. Jsem moc ráda, jak mi to i přes bolest a krize jde na trati. A pokud se ještě srovnám střelecky, tak vím, že i příště to bude dobré," dívala se optimisticky k pokračovaná SP příští týden v Hochfilzenu.

Zklamaný Moravec

Moravec se na sebe zlobil, že nedokázal navázat na sobotní výsledek. "Co víc mám k dnešnímu výsledku dodat? Vždyť to bylo z druhého místa rovnou do kopru," řekl Moravec. "Přitom jsem měl na startu naprosto ideální výchozí pozici," litoval.

Šlesingr tak naštvaný nebyl. "Být do dvacítky není žádná ostuda. Ale chyby ve střelbě mrzí, i když podmínky nebyly jednoduché," řekl. "Ostatní výsledky to dnešní zklamání přebíjejí," prohlásil muž, který se úspěšně vrátil mezi elitu po dvou letech zdravotních problémů.

Šlesingr s Moravcem na poslední střelbě minuli dvakrát, celkem oba absolvovali 750 metrů navíc a nemohli myslet na stupně vítězů. S čistou střelbou závod absolvoval jediný biatlonista.

"Dvě trestná kola na odchod, to je pak závod o ničem. To mě štve," komentoval poslední položku Moravec. Šlesingr mu přitakal. "Mrzí mě to, protože v minulých závodech se mi na střelnici dařilo, ale vítr v Östersundu je hodně špatně čitelný," dodal.

9. Béatrix (Fr.) -57,0 (2),
10. Björndalen (Nor.) -1:03,2 (3), ...19. Šlesingr -1:52,5 (5), 20. Moravec -1:55,1 (5), 21. Krupčík -2:01,8 (1), 43. Krčmář (všichni ČR) -3:46,8 (4).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 25 závodů):
1. Svendsen 144 b.,
2. M. Fourcade 120,
3. Šlesingr 113,
4. Fak 108,
5. Moravec 104,
6. Björndalen 103, ...32. Krupčík 28, 51. Soukup 8.

Ženy - stíhací závod (10 km):
1. Mäkäräinenová (Fin.) 35:01,71 (3), 2. Valj Semerenková (Ukr.) -47,90 (4),
3. Wiererová (It.) -48,29 (4), 4. Domračevová (Běl.) -1:08,46 (5), 5. Gregorinová (Slovin.) -1:14,35 (2), 6. Eckhoffová (Nor.) -1:18,12 (7), 7. Vítková (ČR) -1:20,59 (5), 8. Bollietová (Fr.) -1:25,69 (2), 9. Glasyrinová (Rus.) -1:30,04 (2),
10. Hildebrandová (Něm.) -1:37,90 (3), ...17. Puskarčíková -1:56,8 (3), 18. Landová -2:12,4 (3), 21. Soukalová -2:43,9 (4), 58. Charvátová (všechny ČR) -7:19,5 (11).

Průběžné pořadí SP (po 3 z 25 závodů): 1. Mäkäräinenová 162, 2. Domračevová 143, 3. Valj Semerenková 140, 4. Eckhoffová 134, 5. Vítková 130, 6. Hildebrandová 101, ...17. Landová 62, 20. Puskarčíková 48, 28. Soukalová 32.