11. dubna 2018 • 11:21

Razie v biatlonové centrále. Může jít o doping či vysílací práva

Autor: ,
TOP VIDEA
Bolavá prsa, malé platy i hraní v sukních. Fotbalistky Sparty prolomily tabu Bolavá prsa, malé platy i hraní v sukních. Fotbalistky Sparty prolomily tabu
O2 arena se mění v obří stáj. Podívejte se na přípravy parkurových PlayOffs! O2 arena se mění v obří stáj. Podívejte se na přípravy parkurových PlayOffs!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Centrálu Mezinárodní biatlonové unie (IBU) v Salcburku dnes prohledala rakouská policie. Zásah souvisel s vyšetřováním předsedy Anderse Besseberga a generální sekretářky Nicole Reschové. Bez dalších detailů o tom informovala Světová antidopingová agentura WADA, podle médií však vedení unie bralo úplatky za přehlížení dopingu ruských reprezentantů.Spekuluje se také o spojitosti s prověřováním několika společností, které se podílejí na prodeji vysílacích práv, protože jejich prohledávání spustili v úterý vyšetřovatelé EU v několika zemích. Do případu je navíc zapojena norská policie, která má na starosti boj s hospodářskou kriminalitou.

"Jsou podezřelí z ekonomických trestných činů. Na jakékoliv další otázky budou odpovídat rakouské úřady," uvedli norští vyšetřovatelé v prohlášení pro televizi NRK.

Francouzský deník Le Monde zase citoval šestnáctistránkovou zprávu WADA, ve které agentura uvedla, že "hlavním cílem korupce byla ochrana dopujících ruských biatlonistů".

O tom v nedávném rozhovoru pro NRK mluvil i Grigorij Rodčenkov, který odstartoval aféru kolem státem organizovaného dopingu v Rusku. V něm bývalý šéf tamní antidopingové laboratoře obvinil vedení biatlonové unie z přehlížení dopingu ruských biatlonistů, přestože výsledky kontrol a odchylky prý byly abnormální.

Besseberg i Reschová se ve stínu obvinění rozhodli do uzavření vyšetřování odstoupit z funkcí. "Myslím, že je to správná věc," řekl agentuře Reuters předseda IBU a potvrdil, že se obvinění týká dopingu.

"Obvinili nás kvůli několika podezřelým vzorkům krve a dalším věcem, kterým jsme prý nevěnovali dostatečnou pozornost," dodal dvaasedmdesátiletý Nor. Hlavou světového biatlonu je od roku 1992, ale letos již oznámil, že na zářijovém kongresu nebude usilovat o znovuzvolení. Kvůli nedůslednému boji s dopingem čelila IBU kritice už delší dobu.

Několik reprezentačních týmů včetně českého proto bojkotovalo finále Světového poháru, které hostila navzdory dopingovému skandálu v ruském sportu Ťumeň. Na stejném místě se v roce 2021 mělo uskutečnit i mistrovství světa, o to ale sibiřské město kvůli dopingové aféře přišlo a šampionát byl přesunut do Fieberbrunnu.

Rusko získalo šampionát po hlasování kongresu IBU při volbě před dvěma lety, při které v souboji se Slovinskem a Českou republikou dostalo 25 z 49 hlasů. Podle Le Monde měli členové kongresu za hlasy od ruského svazu slíbené úplatky ve výši 25.000 až 100.000 eur.

Témata:  IBU, kriminalita, biatlon, Sport
 
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze