Northug vyhrál skiatlon, Češi neuspěli

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Norský favorit Petter Northug vyhrál na mistrovství světa v Oslu skiatlon na 15 km klasicky a 15 km volně a obhájil zlato z minulého šampionátu v Liberci. Čeští reprezentanti dnes při neúčasti Lukáše Bauera neuspěli. Nejlepší z nich Martin Jakš obsadil 31. místo s téměř tříminutovou ztrátou.

Pětadvacetiletý Northug získal na Holmenkollenu po stříbru ze sprintu druhou medaili a po třech zlatech z Liberce a jednom ze Sappora 2007 si připsal už pátý nejcennější kov na MS.

Favorizovaný rodák z Levangeru se prosadil v závěrečných stovkách metrů třicetikilometrového závodu. Typickými mocnými tempy dojel k nadšení fanoušků do cíle bezpečně 0,7 sekundy před Maximem Vylegžaninem. Třetí byl další Rus Ilja Černousov.

Češi se neudrželi v hlavní skupině už v klasické části a skončili v poli poražených. "Jakš je jednookým králem mezi slepými," komentoval Martin Koukal vystoupení českých běžců. "Odjeli jsme průměrný až podprůměrný závod. Doufám, že na to kluci rychle zapomenou a pokusíme se to vylepšovat," doplnil trenér Miroslav Petrásek.

Osmý muž z letošní Tour de Ski Jakš zaostal na 31. místě za Northugem o 2:53,8 minuty. "Mrzí mě to, ale nedá se nic dělat. Jednou je člověk nahoře, pak dole. Nezbývá než počkat a dát se zase do kupy," řekl šestadvacetiletý Jakš, který se v přípravě potýkal se střevní virózou a lednovou formu se mu nepodařilo udržet.

Nejlepší český běžec Bauer závod z rozhodnutí trenéra vynechal, aby ušetřil síly na úterní klasickou patnáctku. "Teď nemůžu hodnotit, jestli to bylo dobré rozhodnutí nebo ne, to uvidíme až po patnáctce klasicky," řekl Petrásek.

Nemocemi v sezoně sužovaný Jiří Magál dojel 39., debutant Petr Novák 50. a Koukal ve fotofiniši hned za ním. Všichni tři si stěžovali na horší klasické lyže. "Skejt (bruslařská část) už byl takový výlet, rozhodlo se v klasice. Lyže mě nepodržely a pak se blbě soutěží," řekl Koukal, kterému nejely lyže z kopce.

"Za celý závod jsem na klasice nepotkal někoho, kdo by jel pomaleji," podotkl, ale nechtěl svádět problém na servismany. "Nemusí to být v máze, ale i v lyžích. Když to nejde, tak to nejde všechno, ono se to sešlo," řekl Koukal a doufal, že v dalších závodech bude lépe.

Novák si před závodem zvolil hladší lyže a z kopce svištěl rychle. Problém měl naopak ve stoupáních. "Trpěl jsem obrovsky," popsal své problémy při odrazu. "Musel jsem do nohy hodně zatlačit a pak jsem skákal na místě. Na konci prvního kola jsem měl na kopci tak tuhé nohy, že to bylo hotové," poznamenal Novák.

Trenér neviděl v lyžích na klasické části hlavní problém, proč čeští běžci neudrželi kontakt se špičkou. "Vždycky je to hlavně o aktuální formě a problém v lyžích nebyl to, že jsme byli tři minuty za špičkou," konstatoval Petrásek.

Odstoupit ze závodu Koukal neplánoval. To se podle něj na mistrovství světa nedělá, ani když se výrazně nedaří. "Závody se balí jenom v mimořádných případech nebo z taktických důvodů. A tohle (Holmenkollen) je chrám a ti diváci..." řekl Koukal.

Petter Northug dojíždí do cíle

Vzhledem k páteční štafetě, v které budou Češi bojovat o potvrzení bronzu z loňské olympiády ve Vancouveru, je výkon českých běžců velkým otazníkem. "Zázraky se dějí," usmál se Koukal. "Naděje umírá poslední, každý závod začíná na startu a končí v cíli," neztrácel český běžec víru v možný úspěch.

Čeští reprezentanti se neudrželi v hlavní skupině už na klasické části a skončili v poli poražených. Osmý muž z letošní Tour de Ski Jakš zaostal na 31. místě za Northugem o 2:53,8 minuty. Jiří Magál byl 39., debutant Petr Novák 50. a Martin Koukal hned za ním. Nejlepší český běžec na lyžích Bauer závod vynechal, aby ušetřil síly na úterní klasickou patnáctku.

Muži - skiatlon (15 km klasicky a 15 km volně):

1. Northug (Nor.) 1:14:10,4, 2. Vylegžanin -0,7, 3. Černousov (oba Rus.) -1,2, 4. Dolidovič (Běl.) -2,6, 5. Johnsrud Sundby (Nor.) -3,1, 6. Hellner (Švéd.) -3,1, 7. Clara (It.) -5,4, 8. Angerer (Něm.) -6,5, 9. Kershaw (Kan.) -6,5, 10. Di Centa (It.) -9,4, ...31. Jakš -2:53,8, 39. Magál -3:07,3, 50. Novák -5:16,7, 51. Koukal (všichni ČR) -5:17,0.