Tour de Ski se v Novém Městě poběží | iSport.cz
23. prosince 2008 • 10:30

Tour de Ski se v Novém Městě poběží

Autor: ČTK
Lukáš Bauer
TOP VIDEA
TOP 5 Čechů ve španělské lize: Bílek v zelenobílém i dvojice v Atlétiku
BANÍK 2003-04 (II. část): Heinz o chemii v kabině, jak žila Ostrava a čím Baník předběhl dobu?
VŠECHNA VIDEA ZDE

AKTUALIZOVÁNO - Navzdory současným špatným sněhovým podmínkám se třetí díl seriálu Tour de Ski uskuteční 31. prosince a 1. ledna v Novém Městě na Moravě.Pořadatelé se dnes domluvili na této riskantní variantě s šéfem běžecké komise FIS Jürgem Capolem, neboť předpověď počasí po Štědrém dnu slibuje mrazivé počasí, které dovolí vyrobit technický sníh minimálně na sprinterskou trať. Program závodů bude upřesněn na základě aktuálních sněhových podmínek.

"Věříme předpovědi počasí, vsadili jsme na tuto kartu. Budeme nyní s pořadateli v každodenním kontaktu. Na sprint je důležité využít maximální osmimetrovou šířku trati, ale pro ostatní úseky na klasiku stačí šířka čtyři metry," řekl na dnešní poradě v Novém Městě Capol, který zjišťoval i možnosti dovozu technického sněhu, nebo přeložení novoměstského závodu jinam.

Tato varianta se ale nedá realizovat, neboť nikde není připravena odpovídající trať. Další komplikací by bylo zajištění ubytování pro celý peloton Tour de Ski. Capol počítá i s krizovou variantou, že by se trať v Novém Městě připravovala ještě den před závodem 30. prosince.

"Musí být ale připraven kratší okruh pro tréninky," uvedl zástupce FIS, jenž má už promyšlenou i variantu, že by byla připravena pouze sprinterská trať. Zatím ji ale nechce odhalit. "Sprint bychom udělali v každém případě na Nový rok a na 31. prosince bychom vymysleli nějakou náhradní variantu. Startovní časy by zůstaly stejné," prohlásil Capol.

V průběhu mrazivých dnů na přelomu listopadu a prosince se podařilo vyrobit 1600 kubíků technického sněhu do zásobníků, následné teplé počasí a déšť ale tuto zásobu zredukovaly na zhruba 800 až 900 kubíků.

"Na vytvoření sprinterské trati bychom potřebovali ještě dalších 600 až 700 kubíků sněhu. Potřebovali bychom teploty minus čtyři stupně Celsia," uvedl sněhový komisař Ladislav Slonek. Přesná předpověď počasí pro oblast Nového Města na Moravě slibuje první výraznější noční mrazy od -3 do -7 stupňů Celsia v noci na 26. prosince. Přes den by se teploty měly pohybovat těsně nad nulou. Toto počasí by mělo trvat až do konce roku.

"Uděláme, co budeme moci. Pokusíme se připravit dvoukilometrovou trať. Ale musí mrznout. Vzhledem ke kapacitě vody můžeme uvést do provozu maximálně dvanáct děl," řekl předseda organizačního výboru Petr Honzl. Přes komplikace s chybějícím sněhem zůstává rozpočet novoměstských závodů na částce zhruba jedenáct milionů korun.

"Počítali jsme v rozpočtu s výrobou technického sněhu, kvůli teplému počasí ale sněhová děla stála. Nyní se bude připravovat kratší trať, než původně plánovaných 3,75 kilometru," uvedl zástupce marketinkového partnera Otakar Binder.

Potíže s výrobou sněhu mají také pořadatelé Pražské lyže, která by se měla konat 29. prosince. Organizátoři závodu na Výstavišti na počasí spoléhat nemohou a sníh vyrobí jinak přímo na místě.

Nepůjde však o stříkání sněhu v hangárech, o němž šéf pořadatelů Luděk Sáska hovořil před několika dny. "Protože není technicky možné vymrazit dlouhodobě tak velký prostor, který potřebujeme pro výrobu sněhu," řekl.

Organizátoři se rozhodli vyrobit sníh kombinací klasické technologie, pokud bude mrznout, a technologie společnosti Polar Europe. Takový sníh se vyrábí za použití vody, stlačeného vzduchu, vysoce chladného kapalného dusíku (-196°C) a neobsahuje žádné chemikálie.

"Vyrobí se rychle a udělá se ho hodně, vydrží i v teplých podmínkách. Může být vyroben i v saharském vedru," uvedl Sáska. Potřebných 1500 metrů kubických jsou schopni pořadatelé vyrobit za dva dny.

Uvažuje se o tom, že by tento systém vyzkoušeli organizátoři libereckého mistrovství světa. Celé zasněžování závodu v Praze bude stát zhruba dva miliony korun.

Témata:  sport, lyžování, tour, de, ski
 
Články odjinud


Články odjinud