Předposlední etapu vyhrál Teichmann

1
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

AKTUALIZOVÁNO - Německý lyžař Axel Teichmann vyhrál předposlední etapu Tour de Ski, kterou byl běh na 20 km klasicky ve Val di Fiemme. Ve sprintu porazil Fina Samiho Jauhojärviho a připsal si třetí vítězství v seriálu.

Celkové vedení si udržel Švýcar Dario Cologna, který dnes dojel čtvrtý a má na druhého Teichmanna v průběžném pořadí náskok 34 sekund.

Obhájce prvenství v Tour Lukáš Bauer doběhl na 26. pozici se ztrátou 1:16 minuty na vítěze a klesl v Tour z patnáctého místa na devatenáctou příčku. Na Colognu už má manko 3:26,4 minuty.

Bauer přitom začal přesně tak, jak slíbil. Zpočátku se pohyboval kolem desátého místa s ostatními a na pátém kilometru celý peloton vedl. Útočil i na bonusové sekundy, na druhé prémii po 6,6 kilometru si dojel na druhém místě pro deset sekund k dobru v celkovém hodnocení. "Zkusil jsem to nasadit a utrhnout se, ale nevyšlo to," řekl po závodu novinářům Bauer.

I nadále byl aktivní, pohyboval se stále mezi prvními, ale na prémiích už žádné sekundy v konkurenci lepších sprinterů nezískal. "Měl jsem pocit, že to jede dobře, ale s (Francouzem) Gaillardem jsme nedokázali víc spolupracovat a pak nás dojeli. Ale na kdyby se nehraje," uvedl.

Na třináctém kilometru se začalo závodit. Do čela se postupně dostali všichni favorité, ale pět kilometrů před cílem se utrhli od ostatních Cologna a Nor Martin Johnsrud Sundby. Jejich pokus o únik ale nevyšel.

Bauer ztrácel přes deset sekund a propadl se do druhé desítky. Zatímco ostatní zrychlovali, český běžec tempu nestačil a tři kilometry před cílem byl až ve třetí desítce. "V předposledním kole jsem začal mít obrovské problémy," stěžoval si český lyžař na dýchací potíže.

Ve finiši prokázal Teichmann, že je skvělým stratégem. Během posledních dvou kilometrů smazal manko šesti sekund a v závěru si dojel pro jasné vítězství.

Na trati byla zima a vysoká vlhkost, Bauerovi zřejmě nepřidaly ani průdušky, s nimiž před Tour laboroval. "Ale spíš to asi bylo astma. Nejspíš to vyprovokovala ta zima, jinak jsem ale nemrzl," přemítal. Přesto se nevzdává, i když do pětky ani do desítky se sotva dostane. "Ale nahoru chci vyjet," řekl rozhodně před nedělním stoupáním do sjezdovky Alpe Cermis.

Nedařilo se ani dalším Čechům. Jiří Magál skončil na 39. místě, Aleš Razým dojel o místo za ním a Milan Šperl do závodu vůbec nenastoupil.