12. března 2009 • 10:40

Svindal získal kříšťálový glóbus

0
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul

Norský lyžař Aksel Lund Svindal získal malý křišťálový glóbus za superobří slalom. Díky druhému místu v posledním závodě sezony v této disciplíně Světového poháru ve švédském Aare předstihl Hermanna Maiera, který před dnešním závodem pořadí super-G vedl.

Ve finále SP však Rakušan skončil až sedmnáctý a nebodoval.Závod vyhrál Ital Werner Heel, který byl o sedm setin rychlejší než Svindal. Třetí skončil další italský reprezentant Christof Innerhofer.

Maier závod po velké chybě na začátku totálně pokazil a v celkovém pořadí super-G se nakonec propadl až na čtvrtou příčku.Svindal si dnešní stříbrnou příčkou upevnil vedení v celkovém pořadí Světového poháru.

Náskok na dnes čtvrtého Rakušana Benjamina Raicha zvýšil na 102 bodů. Seveřan se přitom na start postavil, i když měl v noci horečku a moc se nevyspal. Na jeho výkonu nebylo silné nachlazení znát.

"Teď se cítím lépe. Musel jsem jet rychle, protože Raich jel rychle," řekl šestadvacetiletý lyžař v cílovém prostoru.V Aare je ještě na programu obří slalom a slalom speciál, v nichž by měl být Raich podle papírových předpokladů lepší.

Norský lyžař může po návratu po těžkém zranění zopakovat celkový triumf z roku 2007, kdy dominoval rovněž i super-G, Raich celkově ovládl Světový pohár o rok dříve.Před dvěma lety si Svindal zajistil velký křišťálový glóbus patnáctým místem v závěrečném slalomu, které mu přineslo potřebný bod.

V této sezoně se ještě ve slalomu nikdy nedostal do bodované třicítky. "Myslím, že budu mít ve slalomu problémy," řekl k závodu, v němž se může v sobotu rozhodovat o celkovém vítězi SP.Raich byl rád, že se udržel Svindalovi na dohled. "Věděl jsem, že musím jet rychle. Zajet rychle, nebo jet domů, to bylo dnešní heslo. S výkonem jsem spokojený," uvedl Rakušan.

Před technickými disciplínami se do žádných siláckých proslovů nepouštěl. "Je pravda, že jsou to mé silné disciplíny, ale Svindal je o více než sto bodů vepředu. Šance stále žije, ale bude to těžké. Když budu mít šanci, tak se jí chopím," dodal.