3. října 2008 • 17:40

Schlierenzauer před finále vede

Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Rakouský skokan na lyžích Gregor Schlierenzauer vyhrál dnešní předposlední závod letní Grand Prix v Klingenthalu a dostal se do celkového vedení.

Do sobotního finále, které se odehraje na Ještědu v Liberci, vstoupí s náskokem tří bodů před Švýcarem Simonem Ammannem, jehož dnes porazil o necelé dva body. Třetí byl Rakušan Martin Koch.

Osmnáctiletý mistr světa v letech Schlierenzauer vyhrál před téměř 13.000 diváků čtvrtý závod za sebou, kterého se zúčastnil. Ammann triumfoval v předchozích dvou dílech GP v Hakubě, kde mladý Rakušan nestartoval.

Dvojnásobný olympijský vítěz ze Salt Lake City 2002 Ammann předvedl dva nejdelší skoky dne 140 a 139,5 metru, nicméně o vítězství ho připravily nižší stylové známky za druhý pokus.

Z českých reprezentantů dopadl nejlépe čerstvý mistr republiky Jakub Janda, jenž při svém prvním letošním startu v Grand Prix obsadil za skoky 132 a 131,5 m čtrnácté místo. Bodoval ještě 26. Roman Koudelka a patří mu celkově desátá pozice. Jan Matura a Ondřej Vaculík skončili mimo elitní třicítku.

Grand Prix v minulých třech letech hodně napověděla o přípravě skokanů na celou sezonu - počínaje Jandou v roce 2005 se celkový vítěz letní soutěže následně radoval i ze zisku Světového poháru na sněhu. Předloni slavil v GP Polák Adam Malysz, v minulém roce Thomas Morgenstern z Rakouska.