29. října 2008 • 16:16

Neumannové vyplatí téměř půl milionu!

Autor:
Josef Jindra a Kateřina Neumannová
TOP VIDEA
Budeme žrát led a hrát jako buldoci, velí Kacetl před sedmým zápasem Budeme žrát led a hrát jako buldoci, velí Kacetl před sedmým zápasem
Pavlenka: Penalta byla přísná, Suárez to udělal chytře Pavlenka: Penalta byla přísná, Suárez to udělal chytře
VŠECHNA VIDEA ZDE

Olympijská vítězka Kateřina Neumannová má dostat od firmy PKS MONT odškodné 450.000 korun za to, že firma bez svolení lyžařky použila její fotografii na reklamním letáku.Má také nárok na omluvu v některých celostátních denících. Rozhodl o tom dnes nepravomocně brněnský krajský soud. Advokát PKS MONT si ponechal lhůtu na odvolání. Neumannová asi podle svého právníka použije peníze na charitativní účely.

Neumannová, která se objevuje hned v několika reklamních kampaních, se tentokrát bez svého svolení dostala na letáky, které upozorňovaly na slevy při nákupu oken firmy PKS MONT.

Podobiznu lyžařky doprovázel slogan "Prodlužujeme platnost mimořádné zimní slevy na naše okna až do konce května! Jako partnerovi lyžařských závodů Zlaté lyže v Novém Městě na Moravě nám dlouhá zima nevadí!".

Neumannová tvrdí, že jí leták způsobil problémy při spolupráci se sponzory. Zástupci žďárské firmy se zase hájí tím, že leták vyrobili pouze jako vzor ve třech kopiích a nikomu jej nedistribuovali. Podle soudu se ale podařilo prokázat, že letáky distribuovány byly.

"Došlo k neoprávněnému zásahu do osobnostních práv Kateřiny Neumannové. Vrcholoví sportovci v důsledku popularity přidali ke svým právům na jméno, na podobu a na podobiznu velkou přidanou hodnotu a skutečně tyto atributy požívají velké právní ochrany a mají značnou hodnotu," uvedl po vynesení rozsudku soudce Michal Ryška.

Podle něj nelze srovnávat výši odškodného v tomto druhu případů s výší odškodného v jiných kauzách. Například Ondřej a Jakub z kuřimské kauzy týrání mají podle rozsudku z minulého týdne nárok na odškodné ve výši kolem půl milionu korun.

"Vysoké odškodné by mělo i ostatní stimulovat k sociálně i právně žádoucímu jednání," míní právník Neumannové Jiří Vágner. Původně uvažoval, že by požadoval ještě víc.

"Naše společnost ale není připravena na to, abych požadoval milion nebo deset milionů. Stále dost lidí v tom vidí jen obohacení mé klientky, ne ochranu jejích práv," doplnil.

Podle soudce zřejmě PKS MONT neporušil práva Neumannové úmyslně. Tvrdí to i právní zástupce firmy Petr Šír. PKS MONT měl smlouvu na využití snímku s firmou, která zajišťovala práva k lyžařskému závodu Zlatá lyže.

Podle soudu se ale tato smlouva týkala jen doby před závodem a během závodu, nikoliv po závodu. Advokát PKS MONT s rozsudkem nesouhlasí. "Vydané rozhodnutí neodpovídá provedeným důkazům. Žalobkyně nedoložila, jaké množství letáků bylo šířeno a zda bylo šířeno," podotkl.

Firma se podle soudce několikrát ve svých vyjádřeních před soudem dopustila veletočů, kdy změnila své tvrzení. Nejprve například uváděla, že letáky tisklo grafické studio. Když chtěl zástupce žaloby smlouvu s tímto studiem, Šír uvedl, že si letáky PKS MONT zpracoval sám.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

Témata:  sport, NeumannováKlasická verze
Mobilní verze