1. ledna 2010 • 16:11

Janda byl v Ga-Pa čtrnáctý, vyhrál Schlierenzauer

0
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul

Ve druhém závodě tradičního Turné čtyř můstků v německém Ga-Pa skončil český skokan Jakub Janda čtrnáctý. Vítězství slavil Rakušan Gregor Schlierenzauer, turné nadále vede jeho krajan Andreas Kofler, dnes čtvrtý.

Do druhého kola se probojoval ještě Lukáš Hlava, který získal body za 27. místo.

Druhé místo obsadil další rakouský skokan Wolfgang Loitzl, Švýcara Simona Ammanna vynesl jeho veleskok jen na třetí místo. Kofler si udržel čtvrtou pozici, díky čemuž nadále vede hodnocení turné před Loitzlem.

Ve čtyřstupňovém teple vyhrál Schlierenzauer už první kolo, ale v těsném závěsu za ním byli druhý Anders Jacobsen z Norska, Loitzl a vítěz z Oberstdorfu Kofler. Pátý byl Ammann, i po závodu v Ga-Pa nadále vedoucí muž hodnocení Světového poháru.

V druhém kole začal opět stíhací jízdu Fin Janne Ahonen, ale 137 metrů ho tentokrát posunulo na šesté místo. Let dne předvedl Ammann, který výkonem 143,5 metru o dva a půl metru vylepšil rok starý rekord můstku, který držel Schlierenzauer.

Tomu ale stačilo k 136,5 metru z prvního kola přidat v druhém pokusu metr a radoval se již ze sedmadvacáté výhry ve Světovém poháru. "Po špatném Oberstdorfu a začínající nemoci je tahle výhra jako sen. Jsem hodně dlužen lékařům a jsem spokojený," řekl Schlierenzauer.

Janda vynechal zkušební kolo, v prvním soutěžním dolétl na 128,5 metru a hravě porazil Němce Maxmiliana Mechlera. O jedenácté místo se Janda po úvodním kole dělil s Polákem Adamem Malyszem. Hlava postoupil díky skoku 125,5 metru a výhře nad Rusem Denisem Kornilovem o pět metrů.

V druhém skoku vítěz turné z roku 2006 Janda sice metr na délce přidal, ale v konečném pořadí si o tři příčky pohoršil. "Ale ten skok patřil k těm lepším. Ale ještě to rozebereme s Vasjou (trenérem Bajcem)," zhodnotil Janda svůj druhý pokus.

"Patří to k mým nejlepším výsledkům v sezoně a určitě se mi to líbí. Závod byl opravdu hodně těžký a rozdíly byly minimální," řekl Janda Radiožurnálu po závodu, před kterým se i dobře vyspal, ač byly ulice v Ga-Pa při novoročních oslavách rušné. Nejlépe byl Janda v letošní sezoně třináctý na olympijském můstku v Lillehammeru.

Hlava zopakoval svůj výkon z prvního kola a rovněž klesl. V hodnocení turné je Hlava osmnáctý a Janda jen o dva body hned za ním.

Cikl zvládl v prvním kole 122,5 metru, což nestačilo na Japonce Daikiho Ita, který ho porazil o čtyři metry. Matura skočil ještě o 2,5 metru méně než Cikl a vyřadil ho slovinský reprezentant Robert Kranjec. Cikl obsadil 32. místo, Matura skončil devětatřicátý.

Turné pokračuje rakouskou částí. V sobotu je v Innsbrucku na pořadu kvalifikace a o den později se bude bojovat o výhru v třetím dílu. "Výhoda je, že to do Innsbrucku je jen padesát šedesát kilometrů. Turné je náročné, ale podmínky jsou pro všechny stejné," řekl Janda.

Druhý závod Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v Garmisch-Partenkirchenu (Německo):
1. Schlierenzauer 277,7 b. (136,5+137,5 m), 2. Loitzl (oba Rak.) 272,5 (135+135), 3. Ammann (Švýc.) 272,4 (132+143,5), 4. Kofler (Rak.) 271,9 (136+137), 5. Jacobsen (Nor.) 269,5 (136+134), 6. Ahonen (Fin.) 259,2 (129,5+137), 7. Evensen 259,0 (129+136), 8. Romören (oba Nor.) 258,4 (131+134,5), 9. Morgenstern 255,0 (130+132,5), 10. S. Thurnbichler (oba Rak.) 254,4 (130+133), ...14. Janda 246,4 (128,5+129,5), 27. Hlava 228,3 (125,5+125,5), 32. Cikl 109 (122,5), 39. Matura (všichni ČR) 103,5 (120).
Průběžné pořadí Turné (po 2 ze 4 závodů):
1. Kofler 537,1, 2. Loitzl 517,9, 3. Ahonen 512,5, 4. Ammann 509,0, 5. Schlierenzauer 506,5, 6. Morgenstern 505,3, ...18. Hlava 432,5, 19. Janda 430,5, 30. Matura 300,6, 31. Cikl 291,8.
Průběžné pořadí SP (po 9 z 24 závodů): 1. Ammann 529, 2. Schlierenzauer 511, 3. Kofler 426, 4. Morgenstern 322, 5. Loitzl 321, 6. Romören 311, ...22. Janda 78, 34. Hlava 31, 41. Cikl 16, 42. Matura 15, 49. Koudelka (ČR) 8.