Jaké je BMW 5? | iSport.cz
9. dubna 2012 • 00:00

Jaké je BMW 5?

Prezentace klienta
Vstoupit do diskuse
0
BMW 5
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia může proti Slovácku zaváhat. Jak vsadit na Baník a Spartu?
SESTŘIH: Plzeň - Sönderjyske 3:0. Viktoria jde v EL dál, čeká ji cesta do Izraele
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vozy BMWpředstavují pro mnohé výbornou kombinaci komfortu, dynamiky, všestranné použitelnosti a prestiže. Aktuální generace pětkové řady s kódovým označením E60/E61 nabízí toto vše ve vrchovaté míře. Který motor bude nejlepší volbou?

 BMW vždy umělo dělat výborné motory a ve spojení se skvělými podvozky nabízí tato kombinace skvělé řidičské zážitky. Pod kapotou generace E60 se objevila velmi různorodá nabídka motorů. Přičemž každý z nich má co nabídnout nějaké skupině zákazníků. Ať už jde o spořivou jízdu, při které je možné s modelem 520d (130kW) jezdit těsně nad 5 l/100km nebo naopak o vrcholný model M5, který dokáže zprostředkovat posádce pěti lidí jízdní zážitky téměř srovnatelné se supersporty. Největší oblibě se ovšem těší vynikající šestiválce. A to naftové i benzínové. Těžko bychom hledali jiného výrobce, který věnuje této kategorii motorů tak soustavnou a neutuchající péči.

Při uvedení na trh v létě roku 2003 byl u BMW 5 nabízen ještě třílitrový motor z předchozí generace se 170 kW. Ač byl tento motor představen v roce 2000 a nabízel slušný výkon, zvuk i spolehlivost, již v roce 2005 ho nahradil lehčí a výkonnější z nové série N52. I on se po dvou letech dočkal vylepšení. Mimo jiné přímé vstřikování paliva a zavedení systému Efficient-Dynamics, takže jeho současné parametry (200 kW, kom. spotřeba 7,7 l/100km) mnohým vyrážejí dech. Jeho výkony jsou tak fascinující, že skoro pozbývá smyslu hledat o málo výkonnější osmiválce. Snad jedině verzi 550i s 270 kW nabízenou od roku 2005.

Na poli vznětových jednotek se za poměrně krátkou dobu existence této aktuální generace též událo plno změn. Nejoblíbenější verze 530d při svém uvedení dostala systém Common Rail druhé generace a výkon 160 kW, od roku 2005 díky elektrickému ovládání lopatek turba potom 170 kW a od roku 2007 173 kW a systém CR třetí generace s piezovstřikovači. Tím nejlepším, co lze dnes mezi vznětovými motory sehnat, je verze 535d přeplňovaná dvěma turbodmychadly. Již v roce 2004 nabízela 200 kW a konkurence mohla v té době jen sotva zalapat po dechu. V roce 2007 došlo ještě k dalšímu vylepšení a výraznému snížení spotřeby.

 
V jízdním projevu suverénní vznětové jednotky může ohrozit pár maličkostí někdy i s velkými následky. Jde hlavně o špatně dimenzované klapky sání u některých vozů, jejichž kovové části se někdy uvolnily a nasály do motoru a mohly nadělat velkou škodu. U raných verzí se objevovaly problémy s tekoucím čerpadlem, drahé vstřikovače bohužel nejsou na věky a turbodmychadlo u BMW 5 vyžaduje dobrý přístup řidiče.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

French Open 2020 (27. září - 11. října 2020, Paříž)
Los Vše o Roland Garros 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud