Přímo ze sálu očního fachmana Stodůlky: Tady operovali i Vaclíka | iSport.cz
28. dubna 2018 • 04:35

Přímo ze sálu očního fachmana Stodůlky: Tady operovali i Vaclíka

Autor:
TOP VIDEA
TOP 10 GÓLŮ PODZIMU: Hušbauerova dělovka, Komličenkovy i Barošovy nůžky TOP 10 GÓLŮ PODZIMU: Hušbauerova dělovka, Komličenkovy i Barošovy nůžky
Chomutov - Kometa Brno: O boxerskou vložku se postarali Kevin Klima a Alexandre Mallet Chomutov - Kometa Brno: O boxerskou vložku se postarali Kevin Klima a Alexandre Mallet
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tady se dostal do kondice zrak fotbalového brankáře Tomáše Vaclíka, lyžař Kryštof Krýzl už díky laserové operaci očí zase vidí na slalomové branky a biatlonový tým do ordinace poslal pohled přímo z olympiády v korejském Pchjongčchangu. Prohlédněte si unikátní záběry přímo ze sálu, kde světoznámý oční expert Pavel Stodůlka vrací ostrý zrak.Pavel Stodůlka tak trochu stál a tak trochu seděl. Pacientka kvůli potížím s rovnovážným aparátem nemohla ležet na zádech, takže musel operatér najít speciální pozici.

„Stojím tady skoro jako na baru,“ usmíval se.

„Byla to raritní operace, protože pacientka měla problémy s rovnovážným aparátem a vleže jí nebylo možné operovat. Chirurg musel v tomto případě skoro stát. A provádět operaci šedého zákalu ve stoje je poměrně náročné a nezvyklé,“ vysvětloval Stodůlka po zákroku.

Operace v ordinaci oční kliniky Gemini v pražské Krči ale přesto trvala jen několik minut a dopadla dobře. Stodůlka je na obtížné situace zvyklý, má za sebou dlouholetou praxi v nezvykle široké škále očních operací – od laserových korekcí očních vad až po transplantace rohovky a operace sítnice. Je mezinárodně známým inovátorem oční chirurgie, a i proto se k němu uchylují profesionální sportovci. Ti většinou absolvují laserovou korekci očních vad moderním 7D laserem, který dokáže odstranit jednu dioptrii za jeden a půl sekundy.

Přímo ze sálu očního chirurga Stodůlky: Tady operovali i Vaclíka
720p 360p

„Měl jsem dioptrie, vzhledem k mé profesi jsem se rozhodl, že operaci podstoupím a dioptrie si nechám odstranit. Zákrok proběhl velice rychle a bez problémů. Strach a nervozita, kterou jsem před zákrokem měl, byla neopodstatněná. Vidím úplně dobře,“ líčil brankář fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík, který operaci podstoupil vloni na podzim.

Už před třemi lety laserovou operaci u Stodůlky podstoupil lyžař Kryštof Krýzl, který měl s viděním dlouhodobé problémy, které nevyřešily ani čočky.

„To je docela zajímavé, protože on opravdu neviděl moc dobře a na špičkový výkon to samozřejmě může mít vliv. Musí rozeznávat detaily na trati, musí číst i branky,“ vzpomíná Stodůlka. „Opravovali jsme mu vzácnější, složitější cylindrickou vadu. Ale podařilo se nám ji krásně odstranit, takže je dneska bez brýlí a myslím, že je za to velice vděčný.“

Stodůlkova klinika, která má po republice osm poboček, se stará taky o střelce, lukostřelce nebo biatlonisty.

„Biatlonové družstvo u nás na klinice bylo. Dokonce jsme dostali z Pchjončchangu pohled s takovým tím klasickým korejským domečkem. Byla tam spousta podpisů, byla ta jména, tak jsme přemýšleli, kdo nám to poslal, co to tam máme za velikou rodinu a zjistili, že je to biatlonový tým,“ usmívá se Stodůlka. „Některé z účastníků olympiády už jsme operovali, ale v tuhle chvíli bych jména asi neměl říkat, protože jsme se tak zatím nedomluvili.

 
Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze